Nainstalujete víc solárů bez povolení. Poslanci souhlasí

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2022 | 1 komentář
Nainstalujete víc solárů bez povolení. Poslanci souhlasí

Zdroj: Shutterstock

Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, umožní nainstalovat si bez povolení fotovoltaické panely s výkonem do 50 kW. Zatím pro ně platí hranice 10 kW. Jednoduší bude i obecně stavba menší elektrárny na obnovitelné zdroje. Pokud bude mít výkon do 50 kW, nebude potřeba stavební povolení ani licence Energetického regulačního úřadu. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident – účinný bude den poté, co vyjde ve sbírce zákonů.

Kdo chce mít vlastní elektrárnu na 10 kW a víc, musí dnes mít licenci na výrobu elektřiny, stát se fakticky podnikatelem – se vším, co k tomu patří. Pro lidi i firmy, které si z elektřiny nechtějí dělat byznys, je to poměrně velká byrokratická zátěž a komplikace. S novelizací energetického zákona se limit, do kterého licence není potřeba, zvedne k 50 kW výkonu – což bude stačit asi kterékoli domácnosti i bytovému domu nebo menší výrobní firmě.

Při instalaci nebo stavbě takové elektrárny navíc nebude potřeba stavební povolení, pokud půjde o instalaci na už stojící stavbu nebo o stavbu v zastavěném území.

„Jedná se o první krok na cestě za podporou komunitní energetiky. Chceme levnější a dostupnější energie pro domácnosti i firmy,” říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který na novele připravené ministerstvem průmyslu a obchodu spolupracoval.

K opravdové komunitní energetice, tedy jednoduchému sdílení energií, ale budou potřeba ještě další úpravy energetického zákona. Ministerstvo průmyslu a obchodu už na podzim připravilo novelu, která by měla dát komunitní energetice pevnější legislativní základ. Na webu Peníze.cz jsme o ní psali podrobně: Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát. K této novele skončilo minulý týden připomínkové řízení a po vypořádání připomínek může zamířit do Sněmovny.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

29. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úrok bude poloviční proti tomu, co běžně nabízí trh – maximální RPSN bude 3,5 procenta... celý článek

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

12. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

Energetická společnost ČEZ ode dneška zlevňuje své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh). 

Rekordní pokuta pro dodavatele energií. Porušoval fixaci cen

1. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Rekordní pokuta pro dodavatele energií. Porušoval fixaci cen

Energetický regulační úřad uložil společnosti Armex Energy pokutu ve výši 4,746 milionu korun za nekalé obchodní praktiky. Jde o nejvyšší pravomocnou pokutu od tohoto regulátora v historii.... celý článek

Partners Financial Services