Nainstalujete víc solárů bez povolení. Poslanci souhlasí

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2022 | 1 komentář
Nainstalujete víc solárů bez povolení. Poslanci souhlasí

Zdroj: Shutterstock

Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, umožní nainstalovat si bez povolení fotovoltaické panely s výkonem do 50 kW. Zatím pro ně platí hranice 10 kW. Jednoduší bude i obecně stavba menší elektrárny na obnovitelné zdroje. Pokud bude mít výkon do 50 kW, nebude potřeba stavební povolení ani licence Energetického regulačního úřadu. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident – účinný bude den poté, co vyjde ve sbírce zákonů.

Kdo chce mít vlastní elektrárnu na 10 kW a víc, musí dnes mít licenci na výrobu elektřiny, stát se fakticky podnikatelem – se vším, co k tomu patří. Pro lidi i firmy, které si z elektřiny nechtějí dělat byznys, je to poměrně velká byrokratická zátěž a komplikace. S novelizací energetického zákona se limit, do kterého licence není potřeba, zvedne k 50 kW výkonu – což bude stačit asi kterékoli domácnosti i bytovému domu nebo menší výrobní firmě.

Při instalaci nebo stavbě takové elektrárny navíc nebude potřeba stavební povolení, pokud půjde o instalaci na už stojící stavbu nebo o stavbu v zastavěném území.

„Jedná se o první krok na cestě za podporou komunitní energetiky. Chceme levnější a dostupnější energie pro domácnosti i firmy,” říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který na novele připravené ministerstvem průmyslu a obchodu spolupracoval.

K opravdové komunitní energetice, tedy jednoduchému sdílení energií, ale budou potřeba ještě další úpravy energetického zákona. Ministerstvo průmyslu a obchodu už na podzim připravilo novelu, která by měla dát komunitní energetice pevnější legislativní základ. Na webu Peníze.cz jsme o ní psali podrobně: Rozdělit se o elektřinu bude snazší. Komunitní výrobu podpoří stát. K této novele skončilo minulý týden připomínkové řízení a po vypořádání připomínek může zamířit do Sněmovny.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2023. Přehled a kalkulačka

2. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2023. Přehled a kalkulačka

Příspěvek na bydlení se stal vlajkovou lodí vlády v boji proti dopadům zdražování energií a inflace vůbec. Už loni se dočkal několika úprav, výpočet se změnil i pro rok 2023. Na příspěvek... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.