Jak letos neprotopit majlant? Stačí málo a ušetříte tisíce

Jana Poncarová | rubrika: FINMARKET | 26. 10. 2022 | 2 komentáře
Za vytápění si letos připlatíme všichni. S cenami dřeva, uhlí, plynu a elektřiny toho moc nenaděláme, ovlivnit ale můžeme spotřebu tepla ve svých bytech a domech. Mnohdy stačí málo a účty klesnou o stovky až tisíce korun. Podívejte se, jak snadno šetřit.
Jak letos neprotopit majlant? Stačí málo a ušetříte tisíce

Zdroj: Shutterstock

Přicházející topná sezona dělá vrásky na čele řadě domácností. Zdražuje úplně všechno, inflace je vysoká a úspory se tenčí. Kdo chce letos alespoň trochu ušetřit za vytápění, které má dominantní podíl na spotřebě energií, měl by se začít připravovat hned.

„Přes všechny obavy můžeme do určité míry náklady na vytápění omezit. Nejvyšších úspor dosáhneme snížením teploty, na kterou vytápíme,“ říká Michal Staša, senior konzultant ze společnosti SEVEn Energy.

O stupeň a kilowatthodiny méně

V České republice řada lidí místnosti vytápí na 22 nebo 24 °C nebo i víc. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje jako ideální vnitřní teplotu pro zdravého člověka 20 až 18 °C.

Šetřím.cz poradí, jak neplýtvat energiemi

Z průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS vyplývá, že v případě dalšího růstu cen energií plánuje 8 z 10 domácností začít šetřit energiemi. Polovina lidí by přitom uvítala informace, jak na to.  

Společnost ČEZ proto ve spolupráci s odborným portálem TZB-info spustila poradenský web Šetřím.cz, kde lidé najdou desítky tipů, jak zbytečně doma neplýtvat energiemi, od těch nejjednodušších triků zadarmo nebo za pár korun, až po investičně náročnější akce. Pomocí jednoduché kalkulačky si také mohou zjistit optimální spotřebu své domácnosti a porovnat ji se svou stávající.

V ložnici pak může být i míň, kolem 16 až 17 °C, což je pro spánek zdravější. Jen v koupelně by mělo být 22 °C, ale to zas stačí jen v době, kdy se jdeme sprchovat.

„Každý stupeň dolů sníží spotřebu tepla zhruba o 5 až 6 procent. Ve špatně zateplených domech to může být i víc. V rodinném domě teplota snížená o 3 °C snižuje spotřebu až o 3,90 MWh ročně. Jen toto jednoduché opatření tak může domácnosti ušetřit stovky až tisíce korun ročně,“ uvádí Zdeněk Remr, odborník ČZ Prodej.

Podobně je možné snížit i spotřebu tepla na ohřev vody. Je to totiž právě vytápění a ohřev vody, které stojí za zhruba třemi čtvrtinami spotřeby energií v každé domácnosti. Pokud snížíte teplotu ohřevu v bojleru na 60 stupňů, ušetříte v bytě až 0,5 megawatthodiny elektřiny ročně, tedy zhruba 15 procent průměrné spotřeby, a v domě až 0,62 MWh.

Větrání bez ztráty energií

K dalším úsporným krokům, které vás nebudou stát ani korunu, patří chytré větrání. Nepotřebujete k tomu žádnou speciální technologii, jen zdravý selský rozum. Zatímco na jaře nebo v létě je příjemné mít okno pootevřené celý den, v zimě máme tendenci se zabednit. Potřeba čerstvého vzduchu ale zůstává.

Proto větrejte, ale jen krátce a intenzivně, jak se říká luftem. Větrání by mělo trvat asi 5 až 10 minut. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí prochladnout a nespotřebují pak zbytečně moc tepla, aby se znovu prohřály.

„Trvale otevřená ventilačka znamená doslovné vyhazování peněz okny. Naopak, kdo se bojí, že bude větrat málo, může si pořídit čidlo oxidu uhličitého – některá z nich umí komunikovat i s mobilem,“ říká Karel Srdečný, energetický expert ze společnosti EkoWATT.

Aby teplo proudilo

Plýtvat energií budete také v případě, pokud sice máte správně nastavenou teplotu na radiátorech, ale teplo se nedostane do středu místnosti, protože mu zatarasíte cestu. „Radiátory by neměly zakrývat těžké závěsy, ozdobné dečky, neměl by před nimi stát nábytek,“ připomíná Zdeněk Remr. 

Spotřebu může zvyšovat dokonce i prach na radiátorech. Proto je před topnou sezonou vyčistěte. Stačí z nich nečistoty vysát nebo je setřít hadrem. Kromě toho jim prospěje odvzdušnění, aby v nich mohla teplonosná kapalina dobře cirkulovat. Pokud k zavzdušnění dochází často, je třeba zjistit proč.

Před prvním zatopením rozhodně zkontrolujte tlak v expanzní nádobě. Jeho pokles vyřešíte dopuštěním topné vody. Pozor, zvyšuje to obsah plynů v otopné soustavě a radiátory se můžou zase zavzdušnit.

Kontrola otopné soustavy

Prvnímu zatopení by měla předcházet nejen kontrola radiátorů, ale i dalších prvků otopné soustavy. „Každému kotli prospěje vyčištění a seřízení, předejdete tak problémům a nepříjemnostem během topné sezony,“ říká Karel Srdečný.

Pravidelná revize plynového kotle by měla být samozřejmá. Důležité je prohlédnout a vyzkoušet funkčnost pojistných ventilů, filtrů, oběhových čerpadel a dalších armatur včetně termoregulačních ventilů a kohoutů na topných tělesech.

Pan Žárovka
Zdroj: Shutterstock

Právě termoregulační ventily pomohou optimalizovat spotřebu energií a vytápět na žádoucí teplotu. Pokud je nemáte, zvažte jejich instalaci. Stojí pár stovek a ušetří vám tisícovky.

„Existují i chytré termostatické hlavice, které umožňují dálkovou správu vytápění a programování v rámci týdne podle potřeby rodiny,“ konstatuje Michal Staša. „Pokud si pořídíte víc nových termostatických hlavic, je vhodné před začátkem topné sezóny požádat o odborné seřízení otopné soustavy. Je to důležité pro bezchybné a efektivní vytápění,“ dodává.

Revizi kotlů a radiátorů raději neodkládejte, nejlepší samozřejmě bylo zvládnout ji v průběhu léta, kdy se ještě topenářům a plynařům dovoláte. Samozřejmě, něco zvládnete sami – třeba odvzdušnění a vyčištění radiátorů. Seřízení je ale lepší nechat na autorizovaných servisech. „Investice v řádu stovek korun může ušetřit až 1,9 megawatthodiny tepla ročně,“ zdůrazňuje Zdeněk Remr.

Pomůžou žaluzie i reflexní fólie

Když jste udělali všechno pro to, abyste vytápěli rozumně a optimálně, zkuste ještě snížit tepelné ztráty domu nebo bytu. Něco jde udělat i bez investic do výměny oken nebo zateplení fasády. Začněte třeba tím, že zkontrolujete těsnění na oknech a dveřích. Případně vyměňte nebo nainstalujte izolační pásky, pořídíte je za pár desítek nebo stovek korun.

Efektivitu vytápění zvýší i reflexní (hliníkové) fólie, které se nalepí na stěnu za radiátorem, pomáhají teplo odrážet do místnosti a zmenší prostup energie stěnou. Na noc se vyplatí zatahovat závěsy (které ale nepřekryjí radiátory), využívat rolety nebo žaluzie. I tato drobnost tepelné ztráty sníží. Například důsledným používáním venkovních rolet lze dosáhnout úspory až o 0,4 MWh za rok. 

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Jana Poncarová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.