Jak doma ušetřit za energie. Laciné investice do úspor

Jana Poncarová | rubrika: FINMARKET | 14. 9. 2022 | 2 komentáře
Pomoct můžou i relativně drobné investice, jako je revize topné soustavy či nákup termostatických hlavic. Podívejte se, co doporučují energetičtí experti.
Jak doma ušetřit za energie. Laciné investice do úspor

Zdroj: Shutterstock

Topná sezona každoročně z rodinného rozpočtu ukrojí desítky tisíc korun. Záleží ale samozřejmě na tom, čím domácnost vytápí a ohřívá vodu, jak dobře je byt nebo dům zateplený a jak jsou majitelé ochotni a schopni šetřit. Šetřit nemusí vždycky znamenat omezovat se, ale taky využívat energie důkladněji, spotřebovávat chytřeji. Drobné investice při tom dokážou ušetřit stovky nebo i tisíce korun, které by jinak zbůhdarma vylétly oknem.

Revize otopné soustavy

Než poprvé zatopíte, měli byste se ujistit, že kotel, radiátory a další prvky otopné soustavy jsou v dobré kondici. Dobře seřízený moderní kotel může na vytápění ušetřit řádově tisíce korun, topenář bude stát zlomek. Týká se to klasických i plynových kotlů. „U plynového kotle jsou pravidelné revize a čištění spalinových cest zásadní. Kromě toho je důležité, aby plynový kondenzační kotel běžel většinu času v kondenzačním režimu,“ podtrhuje Jan Béreš, energetický analytik portálu Ušetřeno.cz.

Rozumné je také prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky teplonosné kapaliny, což bývá většinou voda. Manometr měřící tlak v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu. Pozornost věnujte i nastavení teploty. 

 „Pokud se například nastaví teplota na výstupu z kotle na 60 °C a víc, kondenzační efekt se moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví,“ varuje energetický poradce Karel Srdečný a dodává, že je potřeba dávat pozor na to, aby plynový kotel nespínal příliš často, třeba několikrát za hodinu. Tím se zkracuje jeho životnost a zvyšuje se spotřeba plynu.

Šetřím.cz poradí, jak neplýtvat energiemi

Z průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS vyplývá, že když ceny energií dál porostou, osm z deseti domácností plánuje začít šetřit energiemi. A polovina lidí by uvítala informace, jak na to. Společnost ČEZ proto ve spolupráci s odborným portálem TZB-info spustila poradenský web Šetřím.cz, kde lidé najdou desítky tipů, jak zbytečně doma neplýtvat energiemi, od těch nejjednodušších triků zadarmo nebo za pár korun až po investičně náročnější akce. S pomocí jednoduché kalkulačky si také můžou zjistit optimální spotřebu své domácnosti a porovnat ji s tou stávající.

Pomůže vyhnat vzduch

„Radiátory je vhodné pečlivě prohlédnout, ošetřit případná zrezivělá místa a odvzdušnit. To lze zvládnout vlastními silami. Seřízení je ale lepší nechat na autorizovaných servisech,“ říká Zdeněk Remr, specialista ze společnosti ČEZ Prodej, a dodává: „Investice v řádu stovek korun ušetří až 1,9 megawatthodiny tepla ročně.“

Často stačí opravdu málo, abyste výrazně omezili spotřebu. Například právě odvzdušnění radiátorů. „Před prvním zatopením byste radiátory také měli zbavit prachu. Topná tělesa ničím nezakrývejte, ani těžkými závěsy, ani nábytkem. Víc tepla do místnosti dostanete, pokud za radiátory umístíte reflexní fólie, které energii odrážejí do místnosti,“ konstatuje energetický poradce Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT.

Jak účinná jsou jednotlivá opatření, si lze ověřit třeba na webu Šetřím.cz, který nabízí přehled nejrůznějších tipů a rad, jak drahými energiemi zbytečně neplýtvat. U většiny z nich je totiž uvedená i hodnota ušetřených megawatthodin. Portál nedávno spustila společnost ČEZ ve spolupráci s TZB-info.

Termostatické hlavice pohlídají teplotu

Na radiátorech se vyplatí mít termostatické hlavice, které zlepší regulaci teploty. Odborníci upozorňují, že častým nešvarem českých domácností je přetápění interiéru. Není výjimkou, že v bytech je mezi 22 až 24 stupni Celsia. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje jako ideální vnitřní teplotu pro zdravého člověka kolem 18 až 20 stupňů. V ložnici stačí 17 stupňů, zatímco v obývacím pokoji si můžete dopřát 20 až 21 stupňů. Každý stupeň dolů sníží spotřebu tepelné energie zhruba o šest procent, což je na výsledném účtu přece jen znát.

Pokud už termostatické hlavice máte, podrobte je kontrole, podobně jako ostatní prvky otopné soustavy – pojistné ventily, filtry, oběhová čerpadla a další armatury. Nezapomeňte ani na kontrolu spalinové cesty. Nejenže snížíte spotřebu paliva, ale zvýšíte i bezpečnost a komfort své domácnosti. Pamatujte, že termostatické hlavice vám pomůžou, pokud s nimi budete správně zacházet. Nikdy je například nezakrývejte závěsy, jejich termoregulační schopnosti by se omezily.

Automatické ovládání topení

„O něco nákladnější investicí, která se ale vyplatí, jsou chytré termostaty. Ty dokážou upravovat teplotu na základě předpovědi počasí nebo využívání místnosti,“ říká Zdeněk Remr.

Chytré termostaty umí například poznat, kdy členové domácnosti přijdou domů, takže začnou topit před jejich příchodem. Současně pohlídají třeba i otevřená okna. A samozřejmě lze automatické ovládání propojit s mobilním telefonem. Chytré termostaty jsou ideální řešení pro domácnosti s vlastním zdrojem tepla (kotel, tepelné čerpadlo), zatímco domácnosti napojené na ústřední topení využijí spíše chytré termostatické hlavice.

Spotřebiče, co tolik nežerou

Nejen vytápění si z rodinného rozpočtu ukrajuje peníze. Důležitou součástí každé domácnosti jsou spotřebiče. Zvažte proto investice do modernějších a úspornějších verzí. Pamatujte na to, že spotřeba ledničky, mrazáku, myčky nebo pračky je individuální a souvisí s tím, jak je využíváte. Je jasné, že pračka poběží častěji v čtyřčlenné rodině s malými dětmi. Výjimkou mezi spotřebiči je chladnička s mrazničkou, která pracuje bez přestávky.

„Výběr spotřebičů by měl začínat u jejich velikosti, která by měla odpovídat potřebám rodiny. Zbytečně větší lednička zvyšuje spotřebu bez ohledu na účinnost. Zohledněte také energetickou třídu. U ledničky by měla být ve třídě A nebo B, myčku a pračku zvolte ve třídě D nebo lepší,“ uvádí Michal Staša.

V době, kdy jsou drahé energie, bude výhodnější sušit prádlo postaru a sušičku zapnout jen občas. Má totiž asi pětkrát vyšší spotřebu než pračka. Uspořit můžete i využitím LED žárovek. Obyčejné žárovky můžete nechat tam, kde nesvítíte příliš často – třeba na půdě nebo ve sklepě.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Jana Poncarová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

peníze v domácnosti

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

28. 9. 2022 | Jana Poncarová

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

Kdo to s úsporami energií myslí vážně, měl by podle odborníků zateplovat a zvážit pořízení solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Na investice je možné získat dotace od státu a šetřit... celý článek

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

Ownest přináší do Česka trend z anglosaských zemí. Míří na lidi v perspektivních oborech, kteří před sebou mají rychlý kariérní růst a s tím spojený růst příjmů. Pro začátek jim stačí... celý článek

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.