Nová zelená úsporám Light. Dotace na bydlení budou i pro chudší

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 20. 10. 2022 | 2 komentáře
Na konci října odstartuje další dotační program Nová zelená úsporám Light. Tentokrát má pomáhat i s menšími projekty, jako je výměna dveří nebo oken. Žádosti budou jednodušší a peníze můžete dostat i dopředu.
Nová zelená úsporám Light. Dotace na bydlení budou i pro chudší

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo sociálních věcí, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí dnes představily nový státní web. Jmenuje se Zkrotíme energie. Z velké části připomíná vládní Deštník proti drahotě. Obsahuje tedy povinnou dávku povzbuzení a odkazy na jiné státní weby, kde si můžete zažádat o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc.

Deštník proti drahotě má navíc informace o tom, co vláda podniká s cenami energií. Zkrotíme energie zase nabízí rady, jak pomocí jednoduchých opatření snížit okamžitě spotřebu energií v domácnosti. Radí třeba, že sprcha je lepší než vana. Novým webem to ale nemá skončit. Na tiskové konferenci zazněly i důležitější věci.

Dotace na malé projekty pro každého

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vyjádřil touhu, aby státní pomoc nespočívala jen v rozdělování dávek, ale aby ti, kteří dnes sociální dávky pobírají nebo tomu jsou blízko, dosáhli na peníze z fondů, které zatím většinou mířily jen k těm, kdo měli víc štěstí.

Prvním krokem k tomu má být kampaň, která bude lidem ukazovat, jak ušetřit okamžitě. Její součástí je i zmiňovaný nový web. S tou druhou má pak pomoct právě ministerstvo životního prostředí, respektive Státní fond životního prostředí. A v ní už nejde o peníze, které může domácnost sama ušetřit, ale o peníze, které může na další šetření od státu nebo jeho prostřednictvím získat.

Státní fond životního prostředí rozděluje peníze z programu Nová Zelená úsporám. Už v září ministerstvo životního prostředí oznamovalo, že proti celému roku 2020 přišel dvojnásobek žádostí, zejména na soláry a tepelná čerpadla. „Zatímco v předchozí etapě programu jsme od roku 2015 do podzimu 2021, tedy za 7 let, přijali na fotovoltaické systémy 20 tisíc žádostí o dotaci, jen za posledních 12 měsíců jich dorazilo přes 34 tisíc,“ říkala před měsícem dnes už bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Jenže na peníze ze Zelené úsporám si nesáhne zdaleka každý. To by měl řešit nový dotační program s názvem Nová zelená úsporám Light. Jeho podmínky zveřejní ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí na konci října. Bude ale možné zažádat si o ni i zpětně na úpravy provedené od 12. září letošního roku.

Utíká
Zdroj: Shutterstock

AKTUALIZUJEME: Nová zelená úsporám Light. Známe podmínky a pravidla dotace

Přijdete si nás mezi informační zdroje na Facebooku nebo Twitteru a nic vám neuteče.

Okna, dveře, zateplení půdy. A hlavně snadná žádost

Nová zelená úspora light má cílit i na domácnosti s nižšími příjmy a na snadno a rychle uskutečnitelné menší projekty, drobnější renovace jako je zateplení vybraných konstrukcí (například půda/střecha/strop) nebo i částečnou výměnu oken a dveří. Na jeden rodinný dům by mělo jít získat v součtu až 150 tisíc korun, a to i na dodavatelské nebo svépomocné práce. Protože má jít o peníze i pro ty, kteří nemají peníze, bude možné o dotaci žádat dopředu, formou zálohy. Zatím se vždycky účtovalo až zpětně.

Žádost o dotace by také měla být výrazně jednodušší než u dosavadních programů. Nebude potřeba energetický posudek ani projektová dokumentace. Jednoduše řečeno: že skrz nová okna těsní líp než stará, na to není potřeba energetický výpočet. Důležité budou fotografie a zpráva o provedených úpravách. V první fázi by se mezi žadatele měla rozdělit miliarda korun.

Milirady z povolenek půjdou i na výměnu kotlů

Peníze do programu Nová Zelená úsporám zatím proudily z Národního plánu obnovy, tam už je ale vyčerpáno. Na nové programy by ale mělo přijít 55 miliard z Modernizačního fondu, kam se ukládají výnosy z prodeje emisních povolenek. Jestli peníze opravdu budou, se definitivně rozhodne příští týden.

Kromě Nové zelené úsporám, která bude dál sloužit například na instalaci fotovoltaiky a výměnu zdrojů energie, a Nové zelené úsporám light by se z nich měly v příštím roce dotovat také výměny plynových kotlů za obnovitelné zdroje.

Z Modernizačního fondu se už také vyplácejí dotace obcím a městům na obecní sluneční elektrárny. 

Zachytit a poradit

Vyrábět nové a nové hezké webové stránky s informacemi je jedna věc. Druhá je, jestli se lidi k informacím opravdu dostanou. I když třeba ani nevědí, že by je mohli někde hledat.

Zacílit informace o možnostech úspor na správné lidi mají mimo jiné pomoct úřady práce. Každé krajské pracoviště má mít kromě lidí, kteří poradí, jak získat třeba příspěvek na bydlení, od listopadu vyčleněného pracovníka, který bude umět poradit s energetickými úsporami poradit. Nebo snad přesněji: bude vědět, kam je nasměrovat. Například právě na dotační program Státního fondu životního prostředí, na krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí, kde s programem poradí, nebo na energetická konzultační střediska, která zřizuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodně si také ministerstva životního prostředí i sociálních věcí slibují od spolupráce s Místními akčními skupinami. To jsou regionální nezisková sdružení aktivních lidí, firem a dalších subjektů, která mají povědomí o místních podmínkách a můžou jednoduše řečeno pomoct jak s osvětou, tak s vytipováním lidí či domácností, které potřebují pomoct. V Česku jich je téměř sto osmdesát.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

22. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Ať platíte lepší zálohy. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií

Za dva týdny začne společnost ČEZ Prodej rozesílat nové rozpisy záloh zákazníkům, kteří budou od ledna chráněni cenovými stropem. „K co nejpřesnějšímu nastavení nových záloh je dobré,... celý článek

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Vyšší příspěvek na bydlení schválila i Sněmovna. Bude i pro víc lidí

Poslanci schválili novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.... celý článek

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes... celý článek

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

14. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Na dotace teď dosáhnou i lidé s nižšími příjmy, například důchodci nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Stavební úpravy nemovitostí dokážou přinést prakticky okamžitou... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.