Nová zelená úsporám Light. Dotace na bydlení budou i pro chudší

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 20. 10. 2022 | 2 komentáře
Na konci října odstartuje další dotační program Nová zelená úsporám Light. Tentokrát má pomáhat i s menšími projekty, jako je výměna dveří nebo oken. Žádosti budou jednodušší a peníze můžete dostat i dopředu.
Nová zelená úsporám Light. Dotace na bydlení budou i pro chudší

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo sociálních věcí, ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí dnes představily nový státní web. Jmenuje se Zkrotíme energie. Z velké části připomíná vládní Deštník proti drahotě. Obsahuje tedy povinnou dávku povzbuzení a odkazy na jiné státní weby, kde si můžete zažádat o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc.

Deštník proti drahotě má navíc informace o tom, co vláda podniká s cenami energií. Zkrotíme energie zase nabízí rady, jak pomocí jednoduchých opatření snížit okamžitě spotřebu energií v domácnosti. Radí třeba, že sprcha je lepší než vana. Novým webem to ale nemá skončit. Na tiskové konferenci zazněly i důležitější věci.

Dotace na malé projekty pro každého

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vyjádřil touhu, aby státní pomoc nespočívala jen v rozdělování dávek, ale aby ti, kteří dnes sociální dávky pobírají nebo tomu jsou blízko, dosáhli na peníze z fondů, které zatím většinou mířily jen k těm, kdo měli víc štěstí.

Prvním krokem k tomu má být kampaň, která bude lidem ukazovat, jak ušetřit okamžitě. Její součástí je i zmiňovaný nový web. S tou druhou má pak pomoct právě ministerstvo životního prostředí, respektive Státní fond životního prostředí. A v ní už nejde o peníze, které může domácnost sama ušetřit, ale o peníze, které může na další šetření od státu nebo jeho prostřednictvím získat.

Státní fond životního prostředí rozděluje peníze z programu Nová Zelená úsporám. Už v září ministerstvo životního prostředí oznamovalo, že proti celému roku 2020 přišel dvojnásobek žádostí, zejména na soláry a tepelná čerpadla. „Zatímco v předchozí etapě programu jsme od roku 2015 do podzimu 2021, tedy za 7 let, přijali na fotovoltaické systémy 20 tisíc žádostí o dotaci, jen za posledních 12 měsíců jich dorazilo přes 34 tisíc,“ říkala před měsícem dnes už bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Jenže na peníze ze Zelené úsporám si nesáhne zdaleka každý. To by měl řešit nový dotační program s názvem Nová zelená úsporám Light. Jeho podmínky zveřejní ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí na konci října. Bude ale možné zažádat si o ni i zpětně na úpravy provedené od 12. září letošního roku.

Utíká
Zdroj: Shutterstock

AKTUALIZUJEME: Nová zelená úsporám Light. Známe podmínky a pravidla dotace

Přijdete si nás mezi informační zdroje na Facebooku nebo Twitteru a nic vám neuteče.

Okna, dveře, zateplení půdy. A hlavně snadná žádost

Nová zelená úspora light má cílit i na domácnosti s nižšími příjmy a na snadno a rychle uskutečnitelné menší projekty, drobnější renovace jako je zateplení vybraných konstrukcí (například půda/střecha/strop) nebo i částečnou výměnu oken a dveří. Na jeden rodinný dům by mělo jít získat v součtu až 150 tisíc korun, a to i na dodavatelské nebo svépomocné práce. Protože má jít o peníze i pro ty, kteří nemají peníze, bude možné o dotaci žádat dopředu, formou zálohy. Zatím se vždycky účtovalo až zpětně.

Žádost o dotace by také měla být výrazně jednodušší než u dosavadních programů. Nebude potřeba energetický posudek ani projektová dokumentace. Jednoduše řečeno: že skrz nová okna těsní líp než stará, na to není potřeba energetický výpočet. Důležité budou fotografie a zpráva o provedených úpravách. V první fázi by se mezi žadatele měla rozdělit miliarda korun.

Milirady z povolenek půjdou i na výměnu kotlů

Peníze do programu Nová Zelená úsporám zatím proudily z Národního plánu obnovy, tam už je ale vyčerpáno. Na nové programy by ale mělo přijít 55 miliard z Modernizačního fondu, kam se ukládají výnosy z prodeje emisních povolenek. Jestli peníze opravdu budou, se definitivně rozhodne příští týden.

Kromě Nové zelené úsporám, která bude dál sloužit například na instalaci fotovoltaiky a výměnu zdrojů energie, a Nové zelené úsporám light by se z nich měly v příštím roce dotovat také výměny plynových kotlů za obnovitelné zdroje.

Z Modernizačního fondu se už také vyplácejí dotace obcím a městům na obecní sluneční elektrárny. 

Zachytit a poradit

Vyrábět nové a nové hezké webové stránky s informacemi je jedna věc. Druhá je, jestli se lidi k informacím opravdu dostanou. I když třeba ani nevědí, že by je mohli někde hledat.

Zacílit informace o možnostech úspor na správné lidi mají mimo jiné pomoct úřady práce. Každé krajské pracoviště má mít kromě lidí, kteří poradí, jak získat třeba příspěvek na bydlení, od listopadu vyčleněného pracovníka, který bude umět poradit s energetickými úsporami poradit. Nebo snad přesněji: bude vědět, kam je nasměrovat. Například právě na dotační program Státního fondu životního prostředí, na krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí, kde s programem poradí, nebo na energetická konzultační střediska, která zřizuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodně si také ministerstva životního prostředí i sociálních věcí slibují od spolupráce s Místními akčními skupinami. To jsou regionální nezisková sdružení aktivních lidí, firem a dalších subjektů, která mají povědomí o místních podmínkách a můžou jednoduše řečeno pomoct jak s osvětou, tak s vytipováním lidí či domácností, které potřebují pomoct. V Česku jich je téměř sto osmdesát.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Poslední šance na kotlíkové dotace. Zákaz starých kotlů se blíží

20. 5. 2024 | Gabriel Pleska

Poslední šance na kotlíkové dotace. Zákaz starých kotlů se blíží

Od 1. září bude zakázaný provoz kotlů první a druhé emisní třídy. Další odklad už opravdu nepřijde, upozorňuje ministerstvo životního prostředí. A vyzývá lidi, aby využili současné... celý článek

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

25. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes... celý článek

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo první splátky končí 31. května. 

Elektřina a plyn dál zlevňují. Vyplatí se teď fixace ceny?

3. 4. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Elektřina a plyn dál zlevňují. Vyplatí se teď fixace ceny?

Společnost ČEZ v minulém týdnu oznámila další snížení cen u fixací elektřiny a plynu, od začátku roku už potřetí. Zlevňuje i konkurence, například innogy nebo E.ON.

Partners Financial Services