Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 6. 9. 2022
Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

Zdroj: Shutterstock

Tři čtvrtiny obyvatel Česka sice věří, že nadcházející krizi zvládnou, přestp třetina domácností nemá už teď z čeho tvořit rezervu. Ukázal to velký průzkum, který v srpnu pro finanční skupinu Partners provedla agentura MindBridge Consulting na tisícovce dospělých občanů Česka.

Asi nepřekvapí, že 86 procent lidí vnímá hospodářskou situaci Česka jako horší než před rokem, mezi lidmi s průměrným příjmem a lidmi staršími je ten pocit ještě silnější. Za nejsilnější příčinu zhoršené hospodářské situace mají lidé růst cen energií.

Průzkum se zaměřil zejména na domácnosti, ale že zvýšení cen energií může mít dopady mnohem širší, upozorňuje ekonom Martin Mašát z finanční skupiny Partners. „Nejenže rostou náklady obyvatel, které negativně ovlivní jejich koupěschopnost, ale podobně jsou zasaženy i firmy. A to musíme počítat s rizikem úplného zastavení dodávek plynu do České republiky, a tedy možnosti energetického lockdownu,“ varuje.

Přesto lidi většinou (78 procent) věří, že sice s obtížemi a omezeními, ale nakonec situaci zvládnou. Průzkumníkům potvrzovali, jak jsou připraveni šetřit. Skoro tři čtvrtiny (75 %) počítá s tím, že v zimě budou muset míň topit; 58 procent čeká, že napřesrok si nebudou moct dovolit dovolenou, na jakou jsou zvyklí.

Podobné průzkumy si nechávají Partners připravovat několik let, takže můžeme porovnat, jak lidi přemýšleli o úsporách loni, jak přemýšlejí dnes – a především, na čem už šetří. V první řadě hledají úspory energetické, ale přestávají také chodit do restaurací, do kina a míň utrácejí za oblečení.

Kde jsme si mysleli, že bychom mohli uspořit a kde opravdu šetříme:

Zdroj: Partners

Znepokojivé je, jak dál klesá počet lidí, co můžou uspořit dost, i těch, kteří můžou uspořit aspoň něco. Přibývá domácností, co čas od času na konci měsíce nevyjdou. Spolu s těmi, co nevyjdou prakticky nikdy, už je to skoro desetina (devět procent) domácností. Víc než třetina (34 %) domácností nemá z čeho tvořit rezervu.

Zdroj: Partners

Co se bohužel od loňska nemění, to je počet lidí, kteří rozumnou rezervu na horší časy mají. Šestnáct procent dotázaných nemá prakticky žádnou, úspory jim nevydrží ani měsíc. Další skoro čtvrtina vydrží měsíc nebo dva.

Zdroj: Partners

Přes tři čtvrtiny lidí (79 procent) lidí by chtěly nějakou formu vládní pomoci, tedy dotace na energie nebo aspoň částečné vyrovnání jejich zdražení. Jenom 29 procent jich ale věří, že se vládě podaří dopady krize zmírnit. 

Gabriela Vondrušová, výkonná ředitelka Institutu prevence a řešení předlužení, vyzdvihuje především důležitost příspěvku na bydlení. Ten dnes pobírá o hodně míň domácností, než by na něj mohlo mít nárok. Zároveň říká, že by bylo vhodné okruh jeho potenciálních adresátů ještě rozšířit. A snížit bariéru v přístupu k němu.

„Vládní pomoc je třeba prioritně zamířit k nejzranitelnějším skupinám obyvatel, zjednodušit přístup k získání příspěvků na bydlení a současně posílit kapacity úřadů práce, případně rozšířit místa, kde lidé mohou o příspěvek žádat, nebo navýšit opět normativy na bydlení, aby reflektovaly aktuální ceny energií,“ doporučuje Vondrušová. O zvýšení normativů od října už mluvil i ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60 %. Benzin, plyn, elektřina... Darmo mluvit. Proto jsme to dali do obrázků.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

bydlení, energie, krize, Partners, rezervy, úspory

A tohle už jste četli?

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

22. 9. 2022 | Radim Zelený

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

Jak se proměnil trh finančního poradenství a jaké výhody má franšíza? Rozhovor se Štěpánem Kuchařem, jedním z prvních majitelů poboček Partners Market.

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

6. 9. 2022 | Radim Zelený | 9 komentářů

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

Finanční poradce už nemůže být jen poslíček, který vám donese do obýváku smlouvu na stavebko. “Dokonce nestačí, aby rozuměl financím, musí být i osobnost, která vám dokáže rozmluvit... celý článek

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

25. 8. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

Finanční poradenství dávno není jen prodej produktů. Trh se kultivoval a posunul ke službě klientovi. Tvrdí to Jan Machoň, matador finančního poradenství, který stál před 15 lety u... celý článek

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Finančního poradce má třetina Čechů. Řekli, jak jsou spokojeni

14. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Finančního poradce má třetina Čechů. Řekli, jak jsou spokojeni

Víc než třetina obyvatel Česka (35 procent) má svého finančního poradce, dalších deset procent ho mělo v minulosti. Ukázal to květnový průzkum České asociace společností finančního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.