Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 15. 9. 2022 | 2 komentáře
Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace je přes 17 procent. Při jejím měření vychází Český statistický úřad z položek spotřebitelského nebo spotřebního koše. Obsahuje spoustu zboží: seznam je dlouhý přes deset stránek drobným písmem, přesto se do něj všechno nevejde a ani z podrobných tabulek, které ukazují, jak zdražila která položka, nevyčteme některé trendy. 

Největší český srovnávač Heureka analyzoval, jak se za rok zvedly ceny na českých e-shopech. Na rozdíl od spotřebního koše statistiků sleduje ceny všeho zboží, které se na českém internetu prodává. A z nich vybral ty, které meziročně rostly nejvíc.

Data ze srovnávače Heureka ukazují, že zdražení energií a nejistota, zda jich vůbec bude dost, mají viditelné důsledky. O stovky procent v posledních měsících vyskočil zájem o tepelná čerpadla a ohřívače a vůbec topenářské zboží, třeba sporáky na tuhá paliva, krbová kamna nebo bojlery. Sporáky na tuhá paliva meziročně zdražily o víc než šedesát procent, krbová kamna a bojlery o polovinu.

Tabulku skokanů ale vedou tepelná čerpadla: od minulého roku zdražila u internetových prodejců od 250 procent. Nejsou ale zdaleka na vrcholu. Po vpádu Ruska na Ukrajinu byla násobně dražší. Teď stojí v průměru 61 tisíc korun, ale v dubnu byla dokonce za 163 tisíc.

„Podobné výkyvy se skokovým růstem ceny hned dubnu, tedy po vypuknutí krize na Ukrajině, sledujeme téměř ve všech kategoriích spojených s topením,” tvrdí Michal Buzek, šéf analytiků Heureky.

Zdražování nutí kupující měnit nákupní zvyklosti a promýšlet, kde a jak ušetřit. „V datech vidíme, že se v mnoha kategoriích častěji kupují výhodnější balení po více kusech, různé multipacky, které v konečném důsledku mohou výslednou cenu jednotkového produktu snížit,“ vysvětluje Michal Buzek.

Jako příklad takového zboží Buzek uvádí právě zmíněné pleny nebo třeba toaletní papír. Loni se prý nejvíc prodával papír v balení po 8 a 16 rolích, teď se kupují obří balíky po 32 a 48 rolích. Toaleťák od loňska zdražil o 23 procent, ze zboží denní spotřeby šly podobně nahoru dětské plínky, o 17 procent. Pleny, ale třeba také jízdní kola patří mezi zboží, které nezdražuje skokově, ale vytrvale a plynule.

Nejde ale všechno nahoru, taky se zlevňuje. O šestatřicet procent dolů šla například cena grafických karet, což by možná ocenili těžaři bitcoinů – kdyby ovšem nebyla tak drahá elektřina. O čtvrtinu zlevnily taky známí žrouti elektriky, sušičky na prádlo.

Kategorie

Meziroční změna průměrné ceny
(srpen 2022 vs. srpen 2021)

Průměrná cena v srpnu 2022

Tepelná čerpadla

250 %

61 000 Kč

Elektrocentrály

112 %

16 000 Kč

Výčepní zařízení

110 %

12 000 Kč

Sporáky na tuhá paliva

62 %

28 000 Kč

Krbová kamna

50 %

26 300 Kč

Bojlery a ohřívače

50 %

10 000 Kč

Jízdní kola

35 %

19 000 Kč

Toaletní papír

23 %

150 Kč

Mrazáky

18 %

9500 Kč

Dětské pleny

16 %

310 Kč

Sušičky prádla

-26 %

8500 Kč

Sporttestry

-30 %

7800 Kč

Grafické karty

-36 %

12 000 Kč

Zdroj: Heureka.cz

Podle nákupů to vypadá, jako by se národ chystal na konec světa. A jako by se rozhodl přežít ho a taky si ho užít. Vždyť mezi trojím nejvíc podraženým zbožím je kromě teplených čerpadel a generátorů elektřiny taky pípa. 

A pak že je statistika nuda. Co zdražilo úplně nejvíc?

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. A zatímco Heureka jistě vidí podrobně do nákupů v e-shopech, Český statistický úřad se dívá všude. Co nejvíc zdražovalo z jeho spotřebitelského koše? Máme to názorně.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Kalkulačka osobní inflace

Nejsme všichni stejní. Spočítejte si osobní inflaci

Emzáci

Ve spotřebním koši je na 700 výrobků a služeb. Maso, sádlo, ryby zaberou 48 položek, vegetariána se ale pohyb cen masa netýká. Máte obě ruce levé a dozadu navíc? Vaši osobní inflaci neovlivní zdražení vrtaček, šroubováků, zahradních sekaček.

Naše unikátní kalkulačka osobní inflace sice neumí zajít až do takových podrobností, aby škrtla šroubovák a přidala čtyři rohlíky, přesto odráží rozdíl mezi spotřebním košem a vaším osobním nákupním košíkem.

Kalkulačka osobní inflace

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.