Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 15. 9. 2022 | 2 komentáře
Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace je přes 17 procent. Při jejím měření vychází Český statistický úřad z položek spotřebitelského nebo spotřebního koše. Obsahuje spoustu zboží: seznam je dlouhý přes deset stránek drobným písmem, přesto se do něj všechno nevejde a ani z podrobných tabulek, které ukazují, jak zdražila která položka, nevyčteme některé trendy. 

Největší český srovnávač Heureka analyzoval, jak se za rok zvedly ceny na českých e-shopech. Na rozdíl od spotřebního koše statistiků sleduje ceny všeho zboží, které se na českém internetu prodává. A z nich vybral ty, které meziročně rostly nejvíc.

Data ze srovnávače Heureka ukazují, že zdražení energií a nejistota, zda jich vůbec bude dost, mají viditelné důsledky. O stovky procent v posledních měsících vyskočil zájem o tepelná čerpadla a ohřívače a vůbec topenářské zboží, třeba sporáky na tuhá paliva, krbová kamna nebo bojlery. Sporáky na tuhá paliva meziročně zdražily o víc než šedesát procent, krbová kamna a bojlery o polovinu.

Tabulku skokanů ale vedou tepelná čerpadla: od minulého roku zdražila u internetových prodejců od 250 procent. Nejsou ale zdaleka na vrcholu. Po vpádu Ruska na Ukrajinu byla násobně dražší. Teď stojí v průměru 61 tisíc korun, ale v dubnu byla dokonce za 163 tisíc.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Podobné výkyvy se skokovým růstem ceny hned dubnu, tedy po vypuknutí krize na Ukrajině, sledujeme téměř ve všech kategoriích spojených s topením,” tvrdí Michal Buzek, šéf analytiků Heureky.

Zdražování nutí kupující měnit nákupní zvyklosti a promýšlet, kde a jak ušetřit. „V datech vidíme, že se v mnoha kategoriích častěji kupují výhodnější balení po více kusech, různé multipacky, které v konečném důsledku mohou výslednou cenu jednotkového produktu snížit,“ vysvětluje Michal Buzek.

Jako příklad takového zboží Buzek uvádí právě zmíněné pleny nebo třeba toaletní papír. Loni se prý nejvíc prodával papír v balení po 8 a 16 rolích, teď se kupují obří balíky po 32 a 48 rolích. Toaleťák od loňska zdražil o 23 procent, ze zboží denní spotřeby šly podobně nahoru dětské plínky, o 17 procent. Pleny, ale třeba také jízdní kola patří mezi zboží, které nezdražuje skokově, ale vytrvale a plynule.

Nejde ale všechno nahoru, taky se zlevňuje. O šestatřicet procent dolů šla například cena grafických karet, což by možná ocenili těžaři bitcoinů – kdyby ovšem nebyla tak drahá elektřina. O čtvrtinu zlevnily taky známí žrouti elektriky, sušičky na prádlo.

Kategorie

Meziroční změna průměrné ceny
(srpen 2022 vs. srpen 2021)

Průměrná cena v srpnu 2022

Tepelná čerpadla

250 %

61 000 Kč

Elektrocentrály

112 %

16 000 Kč

Výčepní zařízení

110 %

12 000 Kč

Sporáky na tuhá paliva

62 %

28 000 Kč

Krbová kamna

50 %

26 300 Kč

Bojlery a ohřívače

50 %

10 000 Kč

Jízdní kola

35 %

19 000 Kč

Toaletní papír

23 %

150 Kč

Mrazáky

18 %

9500 Kč

Dětské pleny

16 %

310 Kč

Sušičky prádla

-26 %

8500 Kč

Sporttestry

-30 %

7800 Kč

Grafické karty

-36 %

12 000 Kč

Zdroj: Heureka.cz

Podle nákupů to vypadá, jako by se národ chystal na konec světa. A jako by se rozhodl přežít ho a taky si ho užít. Vždyť mezi trojím nejvíc podraženým zbožím je kromě teplených čerpadel a generátorů elektřiny taky pípa. 

A pak že je statistika nuda. Co zdražilo úplně nejvíc?

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. A zatímco Heureka jistě vidí podrobně do nákupů v e-shopech, Český statistický úřad se dívá všude. Co nejvíc zdražovalo z jeho spotřebitelského koše? Máme to názorně.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Kalkulačka osobní inflace

Nejsme všichni stejní. Spočítejte si osobní inflaci

Emzáci

Ve spotřebním koši je na 700 výrobků a služeb. Maso, sádlo, ryby zaberou 48 položek, vegetariána se ale pohyb cen masa netýká. Máte obě ruce levé a dozadu navíc? Vaši osobní inflaci neovlivní zdražení vrtaček, šroubováků, zahradních sekaček.

Naše unikátní kalkulačka osobní inflace sice neumí zajít až do takových podrobností, aby škrtla šroubovák a přidala čtyři rohlíky, přesto odráží rozdíl mezi spotřebním košem a vaším osobním nákupním košíkem.

Kalkulačka osobní inflace

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Pár fejetonů napsal třeba pro projekt Česko-slovenské slovo týdne/týždňa. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services