Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 10. 2022
Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

Zdroj: Shutterstock

Pražská energetika (PRE) se snaží finančně motivovat své zákazníky k úsporám ve spotřebě elektřiny. Během nadcházející topné sezony je láká na slevu od 750 do 3000 korun za jedno odběrné místo.

Akce „Prémie“ se týká domácností, které jsou u PRE minimálně už od října roku 2021 a budou klienty i k začátku července roku 2023. Další podmínkou je distribuční sazba řady D.

Odměnu pak PRE vyplatí těm, kdo se u ní na webu do programu zaregistrují, sníží spotřebu elektřiny ve své domácnosti v nadcházející topné sezóně, tedy od 1. 11. 2022 do 31. 3. 2023, a provedou ve dvou termínech samoodečty prostřednictvím webového formuláře.

Kdo ve zmíněném období bude mít alespoň 5% meziroční úsporu, získá 750 Kč za jeden odběr, alespoň 10% úspora je za 1 500 Kč. Pro dvoutarifní sazby se slevy zdvojnásobují. Kdo má více odběrných míst, může slevu získat na každé z nich. Získanou slevu PRE uplatní v prvním vyúčtování po začátku července 2023.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Už od začátku října funguje takzvaný úsporný tarif od státu. Všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, dostanou pomoc v podobě příspěvku ve výši 3500 Kč nebo 2000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny). Většina z nich by měla dosáhnout na 3500 Kč – včetně nejpoužívanější sazby D02d. Podrobný popis i kalkulačku najdete v tomto textu. Od listopadu pak začnou platit stropy na cenu silové elektřiny a plynu.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Partners Financial Services