Spotové ceny energií zrušíte snadněji, pomůže zákon

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 9. 2022
Spotové ceny energií zrušíte snadněji, pomůže zákon

Zdroj: Shutterstock

Domácnosti dostanou možnost, aby se takzvaných spotových cen zbavili rychleji než podle dosavadních pravidel. Umožní jim to novela, kterou dnes schválili poslanci. Týká se to smluv na dobu určitou i neurčitou – ovšem pouze spotřebitelů, ne třeba podnikatelů.

Výpovědní doba nově potrvá jeden měsíc, začne však běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Schválená změna se vztahuje i na dříve sjednané smlouvy, tedy před účinnosti novely.

Možnost snadnější výpovědi se týká smluv na dodávky elektřiny a plynu, pokud je způsob určení ceny přímo závislý nebo odvozený od aktuálního vývoje na energetických burzách. Takové ceny se prakticky neustále mění, a to – zvlášť v současné situaci – velmi výrazně. Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu letos vystoupaly na rekordní hodnoty.

„Cílem je zajistit efektivní ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů. Vzhledem k tomu, že se cena elektřiny nebo plynu odvíjí od trhových cen, není opodstatněné v případě výpovědi nutit zákazníka setrvat ve smluvním vztahu po delší dobu,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu a obchodu, které novelu navrhlo.

Další schválená změna má spotřebitele ochránit před nechtěným přechodem na spotové ceny: „Pokud bude ve smlouvě ujednání, které umožní dodavateli změnit sjednanou cenu elektřiny nebo plynu na cenu podle vývoje na burze, a to bez výslovného souhlasu spotřebitele, nebude se k takovému ujednání přihlížet.“

Energetický regulační úřad (ERÚ) v minulém týdnu upozornil, že řada dodavatelů energií se snaží převést zákazníky z běžných ceníkových či fixovaných produktů na spotové ceny. Způsob stanovení ceny přitom často mění jednostranným oznámením, podobně jako by šlo o prostou úpravu ceníku. Takový postup může být v rozporu i s dosavadním zněním zákona, oznámil úřad.  

Energetický regulační úřad před spotovými produkty opakovaně varuje. Zákon je sice přímo nezakazuje, pro spotřebitele představují velké riziko. Spotové produkty totiž nemají pevný ceník. Ceny dodávky se u nich určují podle vzorce, který bezprostředně odráží ceny na burze.

„Pokud se na ERÚ dovolá spotřebitel a stěžuje si na násobné zvyšování záloh, typicky za tím stojí právě spotový produkt. Ty se dnes těší oblibě zvlášť u menších dodavatelů, kteří nemají dostatečné finanční rezervy a riziko cenových výkyvů přenášejí na zákazníky,“ upozorňuje Ladislav Havel, člen Rady ERÚ. Větší dodavatelé totiž nakupují energie průběžně a s předstihem – ani oni se sice nevyhnou výraznému zdražení, dokážou ho ale na klienty přenést postupně a s odstupem.

„Někteří spotřebitelé na nabídku spotových cen přistoupili dobrovolně – podpisem dodatku nebo nové smlouvy. Podle regulátora se však množí případy, kdy se dodavatelé snaží odběratele převést na spotové produkty pouze na základě oznámení. To se často tváří, jako by šlo o změnu ceny nebo drobnou úpravu smluvních podmínek v souladu se zákonem i s původní smlouvou. Typickým argumentem dodavatelů bývá mimořádná situace na trhu s energiemi. Tento postup však může být, a ve většině případů také bývá, v rozporu se zákonem, který vymezuje situace, kdy může dodavatel smlouvu jednostranně změnit,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

„Vše je otázkou původní smlouvy, zda takto výraznou změnu dodavateli výslovně umožňuje. Tady už totiž nejde jen o možnou jednostrannou změnu, kterou připouští zákon a upravuje náležitosti oznámení. Zjednodušeně by se dalo říct, že dodavatel nabízí smlouvu úplně novou, a to nemůže udělat jen tak. Se spotřebitelem se musí dohodnout a získat jeho souhlas. V opačném případě půjde o změnu neúčinnou,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Pokud dodavatel zákazníkovi takovou změna pouze (jednostranně) oznámil, přestože původní smlouva takový postup výslovně neumožňuje, musí se spotřebitel proti ní ohradit a sdělit dodavateli, že ji považuje za neúčinnou. Do budoucna tomu má předejít právě schválená novela.

Do zákona se nově dostala také povinnost dodavatelů energií informovat spotřebitele o možnostech, jak předejít přerušení nebo ukončení dodávek elektřiny, plynu a tepla, pokud neplní své platební povinnosti. Konkrétně jde o případné rozložení plateb na splátky. Zároveň bude muset informovat o podmínkách přiznání nároku na dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi určené k pokrytí nákladů na bydlení a živobytí.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Zaplatili jste, ale zboží z e-shopu nepřišlo. Jak dostat peníze zpět

15. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Zaplatili jste, ale zboží z e-shopu nepřišlo. Jak dostat peníze zpět

Objednáte, zaplatíte a do tří dnů máte zboží doma. Tak vypadá ideální nákup na internetu. Jenže ne vždycky to jde takto hladce. Jak se bránit, když prodejce nedoručí předem zaplacenou... celý článek

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

8. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Řetězce zkoušejí, co jim projde, říká právnička o kouzlení se slevami

Řada obchodníků stále nepočítá slevy tak, jak by podle už rok platných unijních pravidel měla. Cenovkami často matou zákazníky. „Ta vynalézavost je neuvěřitelná,“ říká v rozhovoru Veronika... celý článek

Partners Financial Services