Spotové ceny energií zrušíte snadněji, pomůže zákon

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 9. 2022
Spotové ceny energií zrušíte snadněji, pomůže zákon

Zdroj: Shutterstock

Domácnosti dostanou možnost, aby se takzvaných spotových cen zbavili rychleji než podle dosavadních pravidel. Umožní jim to novela, kterou dnes schválili poslanci. Týká se to smluv na dobu určitou i neurčitou – ovšem pouze spotřebitelů, ne třeba podnikatelů.

Výpovědní doba nově potrvá jeden měsíc, začne však běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Schválená změna se vztahuje i na dříve sjednané smlouvy, tedy před účinnosti novely.

Možnost snadnější výpovědi se týká smluv na dodávky elektřiny a plynu, pokud je způsob určení ceny přímo závislý nebo odvozený od aktuálního vývoje na energetických burzách. Takové ceny se prakticky neustále mění, a to – zvlášť v současné situaci – velmi výrazně. Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu letos vystoupaly na rekordní hodnoty.

„Cílem je zajistit efektivní ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů. Vzhledem k tomu, že se cena elektřiny nebo plynu odvíjí od trhových cen, není opodstatněné v případě výpovědi nutit zákazníka setrvat ve smluvním vztahu po delší dobu,“ vysvětluje ministerstvo průmyslu a obchodu, které novelu navrhlo.

Další schválená změna má spotřebitele ochránit před nechtěným přechodem na spotové ceny: „Pokud bude ve smlouvě ujednání, které umožní dodavateli změnit sjednanou cenu elektřiny nebo plynu na cenu podle vývoje na burze, a to bez výslovného souhlasu spotřebitele, nebude se k takovému ujednání přihlížet.“

Energetický regulační úřad (ERÚ) v minulém týdnu upozornil, že řada dodavatelů energií se snaží převést zákazníky z běžných ceníkových či fixovaných produktů na spotové ceny. Způsob stanovení ceny přitom často mění jednostranným oznámením, podobně jako by šlo o prostou úpravu ceníku. Takový postup může být v rozporu i s dosavadním zněním zákona, oznámil úřad.  

Energetický regulační úřad před spotovými produkty opakovaně varuje. Zákon je sice přímo nezakazuje, pro spotřebitele představují velké riziko. Spotové produkty totiž nemají pevný ceník. Ceny dodávky se u nich určují podle vzorce, který bezprostředně odráží ceny na burze.

„Pokud se na ERÚ dovolá spotřebitel a stěžuje si na násobné zvyšování záloh, typicky za tím stojí právě spotový produkt. Ty se dnes těší oblibě zvlášť u menších dodavatelů, kteří nemají dostatečné finanční rezervy a riziko cenových výkyvů přenášejí na zákazníky,“ upozorňuje Ladislav Havel, člen Rady ERÚ. Větší dodavatelé totiž nakupují energie průběžně a s předstihem – ani oni se sice nevyhnou výraznému zdražení, dokážou ho ale na klienty přenést postupně a s odstupem.

„Někteří spotřebitelé na nabídku spotových cen přistoupili dobrovolně – podpisem dodatku nebo nové smlouvy. Podle regulátora se však množí případy, kdy se dodavatelé snaží odběratele převést na spotové produkty pouze na základě oznámení. To se často tváří, jako by šlo o změnu ceny nebo drobnou úpravu smluvních podmínek v souladu se zákonem i s původní smlouvou. Typickým argumentem dodavatelů bývá mimořádná situace na trhu s energiemi. Tento postup však může být, a ve většině případů také bývá, v rozporu se zákonem, který vymezuje situace, kdy může dodavatel smlouvu jednostranně změnit,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

„Vše je otázkou původní smlouvy, zda takto výraznou změnu dodavateli výslovně umožňuje. Tady už totiž nejde jen o možnou jednostrannou změnu, kterou připouští zákon a upravuje náležitosti oznámení. Zjednodušeně by se dalo říct, že dodavatel nabízí smlouvu úplně novou, a to nemůže udělat jen tak. Se spotřebitelem se musí dohodnout a získat jeho souhlas. V opačném případě půjde o změnu neúčinnou,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Pokud dodavatel zákazníkovi takovou změna pouze (jednostranně) oznámil, přestože původní smlouva takový postup výslovně neumožňuje, musí se spotřebitel proti ní ohradit a sdělit dodavateli, že ji považuje za neúčinnou. Do budoucna tomu má předejít právě schválená novela.

Do zákona se nově dostala také povinnost dodavatelů energií informovat spotřebitele o možnostech, jak předejít přerušení nebo ukončení dodávek elektřiny, plynu a tepla, pokud neplní své platební povinnosti. Konkrétně jde o případné rozložení plateb na splátky. Zároveň bude muset informovat o podmínkách přiznání nároku na dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi určené k pokrytí nákladů na bydlení a živobytí.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

16. 8. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

Koupit letenku s předstihem se obvykle vyplatí. Když pak opravdu poletíte. Změna termínu nebo vrácení letenky něco stojí a u nejlevnějších lístků nebývají vůbec možné.

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

15. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Máte exekuci, zaplaťte. Dejte si pozor na podvodné SMS

Exekutorská komora varuje před SMS zprávami, přes které se podvodníci z lidí snaží dostat peníze a osobní údaje.

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

10. 8. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

Za červenec si lidé na nevyžádané telefonické nabídky stěžovali víckrát než loni za celý rok. Znamená to, že novela zákona, která jim měla zatnout tipec, účinkuje, jak měla.

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

9. 8. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční správa. Něco se vám děje na účtu. Někdo chce poslat peníze. Něco jste vyhráli. Honem se přihlaste,... celý článek

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

28. 7. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

Evropská letiště nemají dost personálu. Cestující tráví hodiny ve frontách na odbavení, i tak ale často zmeškají let. A nikdo neví, po kom žádat odškodnění za zkaženou dovolenou nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.