Nejvíc lidí topí na 22 stupňů. Co ještě řekli o energiích?

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 20. 10. 2022
Nejvíc lidí topí na 22 stupňů. Co ještě řekli o energiích?

Zdroj: Shutterstock

Průměrná teplota v nejčastěji obývané místnosti se u zhruba třetiny domácností v Česku dlouhodobě drží na 22 stupních Celsia. Zhruba pětina domácností topí na 23 stupňů, přibližně stejný podíl uvádí 21 stupňů.

Ukázal to průzkum Českého statistického úřadu na vzorku 10 tisíc domácností. Jeho výsledky představili statistici dnes, sběr dat ale probíhal už od července 2021 do ledna 2022.

Zdroj: ČSÚ

Třetina vyrobené energie v Česku putuje do domácností, kde většinu z ní lidé využijí na vytápění a ohřev vody.

Zdroj: ČSÚ

V Česku prakticky neexistuje domácnost, která by nepoužívala elektřinu. Oproti tomu zemní plyn mají něco přes tři pětiny domácností. Více než třetina domácností odebírá přímo teplo. Roste počet domácností, které přecházejí na obnovitelné zdroje energie, naopak klesá zastoupení uhelných paliv.

„V posledních deseti letech jsme svědky odklonu od uhelných paliv. Zatímco v roce 2010 domácnosti využívaly nejvíce energie z plynu, nyní je to energie z obnovitelných zdrojů. Největší měrou jde o palivové dřevo, ale roste i počet domácností s instalovanými fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ

Čtyři pětiny veškeré energie spotřebují české domácnosti na vytápění a ohřev vody. Zbývající část tvoří spotřeba na osvětlení, vaření, chlazení a ostatní užití.

Zdroj: ČSÚ

K vytápění lidé nejčastěji používají nakupované teplo, která vyhřívá přes 1,7 milionů domácnosti. Druhým nejčastějším zdrojem je plyn, kterým topí více než 1,6 milionů domácností. Za posledních šest let stoupl počet domácností, které vytápějí pomocí plynu, elektřiny i obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ

Druhou nejvýznamnější položkou – po vytápění – je ohřev vody, který tvoří 16 % z celkové spotřeby paliv a energií v domácnostech. „Dvě třetiny domácností uvedly jako hlavní zdroj teplé vody zemní plyn a dálkové teplo. Elektřinou vodu ohřívá necelá jedna třetina domácností,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČSÚ

Další část spotřeby energií v domácnostech připadá na vaření (6 %), osvětlení a provoz domácích spotřebičů (7 %). Vybavenost domácností velkými spotřebiči se přitom zvyšuje. Za posledních šest let lze největší nárůst pozorovat u sušiček na prádlo, myček nádobí a počítačové techniky.

Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

12. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

ČEZ opět zlevňuje. Tentokrát cílí na fixace

Energetická společnost ČEZ ode dneška zlevňuje své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh). 

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Partners Financial Services