Nejlepší stavební spoření v prosinci. Porovnali jsme prémie

Petr Kielar | rubrika: Analýza | 6. 12. 2022
V prosinci je poslední příležitost, jak uzavřít smlouvu o stavebním spoření a získat státní podporu za celý kalendářní rok. Nabídky stavebních spořitelen proto právě v tomto měsíci bývají nejzajímavější: všechny nabízejí nějakou tu prémii navíc.
Nejlepší stavební spoření v prosinci. Porovnali jsme prémie

Zdroj: Shutterstock

Lidé často sjednávají novou smlouvu o stavebním spoření v prosinci a ještě do konce roku vkládají na účet větší částku, aby si zajistili plnou státní podporu. Tento odlišný způsob spoření může zamíchat pořadím nabídek v našem žebříčku. Proto dnes máme dvě srovnání: klasické a speciální prosincové.

V prosinci zlepšila své podmínky Moneta stavební spořitelna, která zmírnila podmínky pro úrokový bonus a především zvýšila úrokovou sazbu spoření na 3 %. Jak to zamíchalo celkovým pořadím?

Podívejme se nejprve na tradiční srovnání: když spoříme 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Nejlépe vychází Vánoční prémie Modré pyramidy, se kterou si naspoříme 144 909 Kč, což odpovídá čisté úrokové sazbě 5,543 %. Jde o čisté zhodnocení po odečtení všech poplatků a daní. Kdybychom chtěli stejný výnos získat na spořicím účtu, musel by být úročen 6,521 %. Těsně za Modrou pyramidou najdeme stavební spoření od Buřinky, které vychází jen o 46 korun hůře, což je při šestiletém spoření rozdíl vskutku zanedbatelný. 

Modrá pyramida úročí vklady vyšší úrokovou sazbou (fakticky 3,5 %), zatímco Buřinka dává k základní sazbě (2,5 %) bonus 2500 Kč, který kompenzuje nižší úrok. Z toho plyne: chceme-li spořit více než 1700 Kč měsíčně, je pro nás vhodnější Modrá pyramida. Vložením více peněz naroste úrok a tím i celkový výnos. Naopak pokud budeme spořit spíše méně, než 1700 Kč měsíčně, je zajímavější Buřinka, protože bonus 2500 Kč nezávisí na tom, kolik budeme spořit. Ostatně ve srovnávači stavebního spoření si to můžeme propočítat sami.

Porovnání stavebního spoření při vkladu 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let

Nabídky porovnáváme podle částky, kterou naspoříme úložkami 1700 korun za měsíc po dobu šesti let. Do výpočtu jsme vedle úroků a státní podpory zahrnuli také poplatky a daně. Čistá úroková sazba v posledním sloupci nám říká, jako by musel být úročen ideální účet, bez poplatků a daní, abychom na něm naspořili stejnou částku. Do srovnání jsme zahrnuli jen tarify, které lze sjednat samostatně (tj. bez nutnosti uzavřít smlouvu o dalším produktu). 

SpořitelnaTarifNaspořeno celkemČistá úroková sazba
Modrá pyramidaVánoční prémie144 909 Kč5,543 %
ČS (Buřinka)Standard144 863 Kč5,534 %
MonetaProSpoření akce143 953 Kč5,331 %
ČSOB (Liška)Trend spořicí + akce143 630 Kč5,259 %
MonetaProSpoření Premium akce143 575 Kč5,246 %
RaiffeisenSpoření akce143 451 Kč5,218 %
Stav k 4. 12. 2022. Zdroj: Stavebky.cz

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Ve druhém porovnání si ukážeme, co se změní, když hned na začátku – ještě v prosinci – vložíme na účet stavebního spořeníjednorázově 20 000 Kč, abychom si zajistili maximální státní podporu už za letošní rok.

Na první místo se dostane ProSpoření Premium od Monety – po šesti letech si naspoříme 170 262 Kč. To odpovídá čisté úrokové sazbě 5,132 %. Kdybychom chtěli stejného zhodnocení dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen 6,038 %. Nabídka Modré pyramidy se dostává na druhé místo s odstupem necelých 600 Kč.

Moneta totiž úročí vklady sazbou 3 %, což je jen o polovinu procentního bodu méně než Modrá pyramida (3,5 %). K tomu ale Moneta dává bonus 2000 Kč za uzavření smlouvy. Ten je dosažitelný pouze tehdy, když do konce roku vložíme na účet alespoň 1 % cílové částky. Při pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně to nevychází, ale když přidáme počáteční jednorázový vklad, splníme podmínku pro získání bonusu – a ten vykompenzuje nižší úročení vkladů.

Porovnání při počátečním vkladu 20 000 Kč a pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let

Nabídky porovnáváme podle částky, kterou naspoříme při mimořádném počátečním vkladu 20 000 Kč a pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Do výpočtu jsme vedle úroků a státní podpory zahrnuli také poplatky a daně. Čistá úroková sazba v posledním sloupci nám říká, jako by musel být úročen ideální účet, bez poplatků a daní, abychom na něm naspořili stejnou částku. Do srovnání jsme zahrnuli jen tarify, které lze sjednat samostatně (tj. bez nutnosti uzavřít smlouvu o dalším produktu). 

SpořitelnaTarifNaspořeno celkemČistá úroková sazba
MonetaProSpoření Premium akce170 262 Kč5,132 %
Modrá pyramidaVánoční prémie169 663 Kč5,033 %
RaiffeisenSpoření akce169 312 Kč4,975 %
ČS (Buřinka)Standard168 473 Kč4,836 %
MonetaProSpoření akce168 226 Kč4,794 %
ČSOB (Liška)Trend spořicí + akce167 940 Kč4,794 %
Stav k 4. 12. 2022. Zdroj: Stavebky.cz

Podrobnosti o jednotlivých nabídkách čtěte v nezkráceném článku na webu Stavebky.cz

Petr Kielar

Autor článku Petr Kielar

Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stavební spoření v květnu. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

10. 5. 2024 | Petr Kielar | 1 komentář

Stavební spoření v květnu. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů. Zatímco u spořicích účtů sazby postupně klesají, u stavebka je úročení neměnné. Která spořitelna... celý článek

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Stavební spoření v novém roce. První srovnání po snížení podpory

6. 2. 2024 | Petr Kielar

Stavební spoření v novém roce. První srovnání po snížení podpory

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů. Zatímco u spořicích účtů se očekává pokles sazeb, u stavebka je úročení neměnné. Která spořitelna... celý článek

Stavební spořitelny pomáhají klientům k energeticky úspornému bydlení

18. 12. 2023 | Lucie Kocurová

Stavební spořitelny pomáhají klientům k energeticky úspornému bydlení

Na českém trhu působí stavební spořitelny už třicet let a patří mezi stabilní finanční instituce. Ani jim se ale nevyhýbají různé změny a výkyvy. O tom, jak se s nimi vypořádávají a... celý článek

Nejlepší stavební spoření v prosinci. Kolik přinese po snížení podpory?

5. 12. 2023 | Petr Kielar

Nejlepší stavební spoření v prosinci. Kolik přinese po snížení podpory?

V prosinci je poslední příležitost, jak uzavřít smlouvu o stavebním spoření a získat státní podporu za celý kalendářní rok. Ta od ledna klesne na polovinu, stavební spořitelny ale slibují... celý článek

Partners Financial Services