Úročení na spořících účtech potichu klesá

Věra Tůmová | rubrika: Co se děje | 8. 1. 2009 | 12 komentářů
Úročení na spořících účtech potichu klesá
Úrokové sazby u spořících účtů klesají. Úročení přes tři procenta nabízejí jen menší banky a družstevní záložny. Další pokles nelze vyloučit vzhledem k očekávanému snižování klíčových sazeb České národní banky.

Tříapůlprocentní zhodnocení peněz na spořícím účtuje dnes minulostí. Z této sazby, běžně ještě loni v létě, slevily v tichosti téměř všechny banky. Vysoké úročení drží jen družstevní záložny, kde však často nakládání s penězi omezují výpovědní lhůty. Nevýhodou bývají minimální vklady i povinnost stát se členem družstva, což přijde na jednu i několik set korun.

Nejvýhodnější sazbu na trhu teď nabízí WPB(v akci do konce ledna sazba 4,4 % při fixaci 100 tisíc korun na 1rok) a Moravský Peněžní ústavs (od 3,6 do 5,3 % p.a. dle výše vkladu a výpovědní lhůty), na vkladový účet je ale nutné vložit nejméně sto tisíc korun a nejkratší výpovědní doba je měsíc. Tento účet zatím není možné obsluhovat přes internetové bankovnictví, spuštění záložna teprve připravuje. Výpovědní lhůta u WPB Capitals dalšími zajímavými sazbami (4 až 5,65 %) je ovšem minimálně šest měsíců a více. Nejnižší úročení z kampeliček má Fio(3,5 %). Klient má ale peníze okamžitě k dispozici. Účet je dostupný přes internetbanking a navíc z něj lze rovnou platit i kartou Fio Maestro Chip, kterou záložna vydává k účtu zdarma.

Úrokové sazby spořících účtůtuzemských bank jsou o poznání nižší než u kampeliček. Rozdíl ale hraje významnější roli až u vyšších vkladů.

Nedávný lídr bankovních úrokových dostihů, polská mBank, srazil u účtu eMax zhodnocení ze 3,5 na 2,7 procenta. Účet lze obsluhovat přes internet a přímo se z něj dá platit platební kartou. Banka by brzy měla představit i vylepšený účet eMax Plus, potvrdila serveru Peníze.cz mluvčí banky Pavla Renčínová. Sazbu 3,5 procenta u bankovního domu lze tak už nyní získat jen v Oberbank.

Které banky letos připravují novinky na zhodnocování vkladů

Na novinky u zhodnocování vkladů se mohou v nejbližší době těšit především klienti:
- Poštovní spořitelny (platební karta k Červenému kontu)
- mBank (eMax Plus)
- GE Money Bank (banka neuvedla detaily)
- Volksbank (výhodnější úročení pro vázané vklady)
- ČSOB (od 8.1. - termínovaný vklad na 12 měsíců s pevnou sazbou 3,1 % + další dvě novinky v 1. čtvrtletí).

Zdroj: Banky

Nizozemská INGsnížila 29. prosince 2008 sazby u ING Konta ze 3,25 na 3 procenta. Další snižování podle tiskové mluvčí Alexandry Gjurić banka neplánuje. Lépe úročené účty zatím zůstávají účty v nabídce Volksbank (Běžný investiční účet 3,33 %), LBBW (3,3 % pro vklady v Kč, 3,5 % pro vklady v eurech) a Poštovní spořitelny (Červené konto 3,3 % od 50 tisíc korun, Spořící investiční účet 3,35 % a Vkladový účet pro spoření na vzdělání 3,25 %). Jak dlouho budou banky tyto sazby nabízet, nelze odhadnout, protože banky se na tuto otázku zdráhají odpovědět jinak než s odkazem na vývoj trhu. Například Volksbankchystá úpravu sazeb podle ředitele komunikace Petra Žibřida nejpozději v polovině ledna.

Tříprocentní sazbu je v tuto chvíli ještě možné získat v Citibanka u spořícího konta v Komerční bance.Zde je ovšem možné takto zhodnotit vklady jen do 50 tisíc korun, podobně jako u spořícího konta Osobního účtu v České spořitelně (původní sazbu 3,5 % Spořitelna snížila krátce po posledním snížení sazeb ČNB). Od prvního lednového týdne nabízí Česká spořitelnastřadatelům novinku, takzvaný Perfektní vklad, který umožňuje výplatu poloviny výnosu z 2,52 procenta již při sjednání účtu. Založení i vedení účtu je zdarma, uložit je možné ale jedině sto či dvě stě tisíc korun a peníze musí být na účtu 48 měsíců. Vkladem 100 tisíc korun klient při podpisu ihned získává 4284 korun, zbývající polovinu, kterou vložené peníze vydělají, klient obdrží podle vyjádření Martina Techmana z České spořitelny až na konci vkladového období.

Snížení sazeb u spořícího účtuohlásila s prvním dnem tohoto roku Raiffeisenbank, která využívá pásmové úročení (zhodnocení se pohybuje od 1,4 % při zůstatku do 100 tisíc – až po 2,5 % u milionového vkladu). Podobný systém úročení i výši sazeb má také UniCredit Bank.

Vzhledem k dalšímu očekávanému snižování úrokových sazeb centrální bankou, se budou nejspíš měnit i sazby u spořících účtů. Při vyšších vkladech se tak může vyplatit vlastnit spořící účty v několika bankách a peníze přesouvat podle nejvýhodnější nabídky na zhodnocení, podobně jako to běžně dělají klienti v zahraničí.

Přehled aktuálních sazeb spořících účtů

Název produktuÚroková sazba /p.a./ k 7.1.2009 pro vklady do 100 tisíc KčKarta ke spořícímu účtu
WPB CapitalWPB Spořící účet4% (6 měsíců)
4,15% (1 rok)
Akce spoření na dálku: se zvýhodněnou sazbou 4,4% (1 rok)
ne
Moravský peněžní ústavSpořící účet3,6 % (1měsíc)ne (letos ano)
Oberbank AGSpořící účet Speciál3,55% (pohyblivá sazba)
3,5% fixní na rok
ne
FIOSpořící účet FIO3,5%ano
VolksbankBěžný investiční účet3,33%ne
Poštovní spořitelnaČervené konto3,3%Ano
(od ledna 2009)
LBBWSpořící účet3,3%ne
CitibankSpořící účet3%ne
Česká spořitelnaSp.účet u Osobního konta3% (vklady do 50 tisíc Kč max)ano
INGING Konto3%ne
mBankeMAX2,7%ano
Komerční bankaKB Spořící konto3%
(do 50 000 Kč)
1%
(nad 50 000 Kč)
ne
ČSOB Spořící účet1,6%ne
RaiffeisenbankSpořící účet eKonta1,4% (do 99 999 Kč)
2,0 (nad 100 000 Kč)
ne
UniCredit BankSpořící účet Plus1,45%ne
GE Money BankSpořící účet1%ne

Jak nakládáte s finanční rezervou vaší domácnosti vy? Podělte se o názor.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 1. 2009 10:46, SocPredator

V článku je divná informace u perfektního vkladu ČS " zbývajících 820 korun", podle mě ty peníze vydělají 4284, což je druhá polovina

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2009 7:45, Ariel

Stará pravda - kdo chce mít víc, nemá nic - je stále aktuální.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Účet pravidelného spoření GE Money Bank: pěkně drahé spoření

30. 12. 2008 | Věra Tůmová | 2 komentáře

Účet pravidelného spoření GE Money Bank: pěkně drahé spoření

Dobře úročená, ale dostupná finanční rezerva domácnosti, je „v kurzu“. Banky se proto předhánějí v nabídce spořících účtů a termínovaných vkladů. GE Money Bank přináší už nějakou dobu... celý článek

Jak vás drtí inflace? Spočítejte si to s námi

11. 3. 2008 | Petr Čermák | 20 komentářů

Jak vás drtí inflace? Spočítejte si to s námi

Když se řekne inflace, statistici dodají, že v únoru se meziročně vyšplhala na 7,5 procenta. To platí pro celou ekonomiku. Jenže každá rodina se musí potýkat s vlastní inflací podle... celý článek

Jaké spořící účty nabízí banky firmám a jiným právnickým osobám

17. 1. 2008 | Věra Tůmová | 7 komentářů

Jaké spořící účty nabízí banky firmám a jiným právnickým osobám

Pokud mají podnikatelé, obce či třeba neziskové organizace volné finanční prostředky, které chtějí zhodnocovat, mohou využít i spořící účty některých bank. Tyto účty ale mají svá specifika... celý článek

Spořicí účty kampeliček konkurují bankám

14. 1. 2008 | Eva Sovová | 9 komentářů

Spořicí účty kampeliček konkurují bankám

Spořicí účty u družstevních záložen vynášejí na úrocích víc než v mnohých bankách. Výběr peněz ale omezují kampeličky výpovědními lhůtami od 14 dnů do 24 měsíců. Navíc se klient musí... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.