Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spořicí účty kampeliček konkurují bankám

| rubrika: Jak na to | 14. 1. 2008 | 9 komentářů
Spořicí účty kampeliček konkurují bankám
Spořicí účty u družstevních záložen vynášejí na úrocích víc než v mnohých bankách. Výběr peněz ale omezují kampeličky výpovědními lhůtami od 14 dnů do 24 měsíců. Navíc se klient musí nejdřív stát jejich členem.

Družstevní záložny spořicími produkty čím dál víc konkurují bankám. Svým členům a zároveň klientům nabízejí zajímavé zhodnocení volných finančních prostředků. Například volná hotovost ve výši 150 tisíc vložená na spořicí účty kampeliček na dobu 12 měsíců se nyní zúročí od 2,8 do 4 procent. S růstem inflace a konkurence na trhu spořicích produktů kampeličky nyní zvažují, že v nejbližších měsících mohou úrokové sazby ještě vylepšit.

Jak se zhodnotí vklad 150 000 Kč uložený na dobu 12 měsíců

ZáložnaÚroková sazbaČistý výnos
po zdanění
Družstevní záložna
FIO
3,05 %3 889,- Kč
Spořitelní družstvo
Peněžní dům
2,8 %3 625,- Kč
UNIBON, spořitelní
a úvěrní družstvo
3,15 %4 725,- Kč
WPB Capital,
spořitelní družstvo
4 %5 195,- Kč
Zdroj: jednotlivé družstevní záložny

Úrokové sazby se pohybují v rozmezí od 1,25 do 5 procent v závislosti na výši vložených peněz a době, po kterou se klient zaváže, že peníze nevybere. Nejkratší čtrnáctidenní výpovědní lhůtu má například záložna Unibon.

Pevné sazby jsou vždy o něco nižší než aktuálně vyhlašované. Ty se ale mohou v průběhu spoření měnit směrem nahoru i dolů. Proto se vyplatí pravidelně sledovat, jaké aktuální sazby kampeličky vyhlašují.

Kdo chce využívat nabídku kampeliček, musí se stát jejich členem. Stačí vyplnit žádost a uhradit členský vklad, který se pohybuje od jedné koruny do několika set korun. Všechny vklady jsou pojištěny stejně jako u bank do částky odpovídající 25 000 eur.

Spořicí produkty jednotlivých družstevních záložen mají rozdílný charakter. Svým pojetím se dají přirovnat buď k termínovanému vkladu nebo vkladní knížce. Čtveřice družstevních záložen, jejichž spořicí produkty jsme porovnali, zřizují, vedou a ruší spořicí účty zcela zdarma a nepožadují, aby si člen-klient současně zřídil také běžný účet.

Na rozdíl od bank je ale přístup ke spořicímu účtu u kampeličky složitější. Pouze družstevní záložna FIO umožňuje ovládat účet přes internetbanking, a to zdarma. WPB Capital plánuje zavést internetbanking od druhého čtvrtletí letošního roku, jinak musí její členové vybírat peníze buď na pobočce, nebo hotovost převést po uplynutí výpovědní lhůty do kterékoliv banky, případně na běžný účet u kampeličky. Výběr na pobočce nebo převod na jiný účet je nutný také u záložny Unibon a spořitelního družstva Peněžní dům.

FIO
Peněžní dům
UNIBON
WPB Capital
Roční úroková sazba: 2,1-3,6 % p. a. (v závislosti na výši vkladu a stanovené výpovědní lhůtě)
Vkladová pásma: do 100 tisíc, nad 100 tisíc, nad 500 tisíc, více než 1 milion Kč
Spořící účet FIO má charakter termínovaného vkladu, hotovost je vázána podle zvolené výpovědní lhůty. Ta může být měsíční až dvouletá. Úrokové míry jsou roční.
Po podání výpovědi na část nebo celý vklad si může klient ihned vybrat 5 procent této částky a další peníze postupně. Například ve dvou třetinách výpovědní lhůty je tak možné dosáhnout na 70 procent vypovězeného vkladu.
Peníze ze spořícího účtu je možné převést na účet u jiné banky, na běžný účet u družstevní záložny, nebo jsou vyplaceny hotově. Výběr nad 1000 korun je zdarma, platební příkaz do jiné banky stojí 2 koruny. K účtu poskytuje FIO zdarma internetbanking.

Jaká je vaše zkušenost se spořicími účty družstevních záložen? Jsou lepší než bankovní účty?

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 1. 2008 16:32, Jana

Zkušenosti s WPB?

Reagovat

 

+49
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

28. 2. 2008 | 9:43 | tomas malach

Ještě líp je na tom s úročením vkladů MPU. Jde o spořící účty. sazby jsou až 4,9% více

3. 2. 2008 | 12:27 | xPeSx

Nyní má FIO účet nazvaný FIO Konto, úročení 3.1%, k němu zdarma platební karta Maestro, převody na předdefinovaný účet mimo FIO, jinak v rámci FIO neomezeně. Myslím, že to je přímá konkurence pro ING apod. Pokud máte běžný...více

20. 1. 2008 | 16:32 | Jana

Zkušenosti s WPB? více

17. 1. 2008 | 12:03 | Pavel

Dań z výnosu by měla být 15 % - z 50 Kč tedy 7.50 Kč, proč ti strhli Korun 12? více

16. 1. 2008 | 15:22 | Pepa Normální

pánové asi zapomněli na 15% daň z výnosů, já mám ing konto čtvrt roku mám tam 20tis. a na začátku roku mi připsali 50Kč a 12Kč strhli na dani, takže čistý výnos 38Kč tak to je super :) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK