Úroky na spoření snižuje i Equa. Pro dosavadní klienty později

| rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020 12:40 | 1 komentář

Zdroj: Shutterstock

Spořicí účet s úroky výrazně nad základní sazbou České národní banky nevydrží ani u Equa bank. Pro nové zájemce ho od května snižuje z 1,6 % na 1 %, dosavadních klientů se změna dotkne až od 1. července.

Spořicí účet nazvaný Hit doteď nabízel 1,6 % do částky 300 tisíc korun při splnění jedné ze dvou podmínek: aspoň tři platby kartou v měsíci nebo hodnota investic přinejmenším 50 tisíc. Případnou část nad 300 tisíc úročila Equa jenom 0,2 %. Kdo nesplnil zmíněnou podmínku, dostal 0,2 % i na část pod 300 tisíc.

Od května dosáhnou noví zájemci maximálně na 1 %, limit pro lepší úročení navíc klesne na 200 tisíc korun. Podmínka zůstává stejná: aspoň tři platby kartou měsíčně nebo investice přinejmenším 50 tisíc.

Pro dosavadní klienty – všechny, kdo si s bankou sjednali rámcovou smlouvu do 30. dubna (nemuseli mít ani spořicí účet) – dál platí dřívější úročení, tedy až 1,6 %. Změna se jich dotkne až od 1. července. Důvodem je, že banka jim musí podle svých dosavadních pravidel oznámit snížení úroku aspoň dva měsíce předem.

Právě kvůli pružnější reakci změní Equa i způsob úročení. Následuje tak některé konkurenty, kteří na stejný model přešli už dřív. Nově bude mít základní úrok (0,2 %), zatímco všechno navíc bude jenom „marketingovou akcí“. Na první pohled jde o podobné rozdělení jako doteď, jenže bonus už nově není klasickým úrokem (u něhož musí banka plnit přísnější podmínky podle zákona), ale jenom akcí (její případná změna nebo předčasné zrušení je plně na rozhodnutí banky).

Equa zatím počítá s tím, že akce s bonusovým úrokem 0,8 % (v součtu se základním tedy 1 %) poběží do konce letošního roku. V podmínkách si ale vyhrazuje právo ji kdykoliv změnit nebo ukončit.

Podobně se změní i podmínky pro druhou variantu spořicího účtu nazvanou Max. Doteď nabízela 0,2 % pro vklady do půl milionu, část nad tuhle hranici pak úročila 1,5 % bez dalších podmínek.

Nově půjde o základní úrok 0,2 % do půl milionu (tedy stejně jako doteď), část nad tuhle hranici se bude úročit akční bonusovou sazbou 0,8 % - v součtu tedy 1 % bez dalších podmínek.

Podobně jako řada konkurentů reaguje i Equa na prudké snížení základní sazby České národní banky a na vývoj na trhu. Kvůli koronavirové krizi klesla dvoutýdenní reposazba během druhé poloviny března z 2,25 % na 1 %.

S vyšším úrokem na spořicím účtu se už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas, Sberbank (pro nové vklady), Air Bank nebo Hello bank, stejně jako některých dalších, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu. 

Proti proudu se vydala Moneta Money Bank. Pro vklady do milionu korun teď nově nabízí 1,5 % s garancí přinejmenším na půl roku. Od začátku května to zřejmě bude nejvyšší úrok mezi nově dostupnými spořicími účty. (Na vyšší lze stále dosáhnout u některých dříve založených účtů, například v ING Bank a Wüstenrotu). Případnou část nad milion Moneta úročí 0,25 %. Jedinou podmínkou je založit si nový spořicí účet, a to online.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.