Změny u spořicích účtů: Wüstenrot klesá, Creditas prodlužuje

| rubrika: Aktuality | 31. 1. 2020 12:30 | 10 komentářů

Banka Wüstenrot od února sníží úrok pro nové klienty z dosavadních 1,7 % na 1,5 % p.a. Sazbu garantuje na dvanáct měsíců od založení účtu, a to bez omezení výše vkladu. 

Dosavadním klientům, kteří si spořicí účet s roční garancí úroku 1,7 % sjednali dřív, samozřejmě zůstává vyšší sazba až do konce zvýhodněného období. Šanci získat 1,7 % mají i ti, kteří si nový účet založí během dneška, tedy do konce ledna.

Konkurenční Banka Creditas přispěchala s ujištěním, že dosavadní úrok 1,6 %, původně garantovaný od ledna do března, nesníží ani pro další čtvrtletí od dubna do konce června. Creditas mluví o „ponechání dosavadní sazby“, takže do konce pololetí zřejmě neplánuje ani její zvýšení. Na 1,6 % dosáhnou u Creditas všichni klienti, tedy noví i dosavadní, a to na celý vklad bez ohledu na jeho výši.

Podobně jednoduché podmínky má i Neo účet od Expobank, úrok 1,6 % je pro všechny nové i dosavadní klienty bez omezení výše vkladu. Formálně jde o běžný účet, který se však výší úroku vyrovná nejlepším spořicím účtům.

Srovnejte si to s námi

Na nejvyšší úrok – dvě procenta ročně – láká nové klienty ING Bank. Garantuje ho na půl roku, poté sazba klesne na půl procenta – tedy na standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Obě sazby se navíc týkají jenom vkladů do 300 tisíc korun, nad tuhle hranici se úročí pouze 0,1 %. Na dvouprocentní úrok na půl roku mohou dosáhnout i dosavadní klienti, ovšem jenom u nových vkladů a s komplikovanějšími omezeními (podrobnosti jsme psali v samostatném článku).

Kdo dál patří k nejlepším? Trinity Bank drží do 15. května úrok 1,58 % pro všechny spořicí účty založené od poloviny loňského května, pro dřívější platí 1,38 %. Úrok 1,5 % pak nabízejí Hello bank (pro vklady do 300 000 Kč, na případnou část převyšující tuhle hranici klesá sazba na nulu) a Richee od Creditas (pro vklady do 300 000 Kč, pro část nad tuhle hranici pak 0,5 %).

Marketingovým akcím vévodí Moneta s 5 % u produktu nazvaného Pravidelné spoření. Má ale řadu omezení: Maximální zisk po zdanění je kolem 270 korun po dvanácti měsících. Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun.

Množte se

Banka Creditas obhajuje komplikovaný způsob úročení tím, že ČNB zpřísnila regulaci spořicích účtů. Prozkoumali jsme, jaká platí pravidla.

Úrok na spořicím účtu už nejde rychle snížit. Proto se podmínky komplikují

Moneta si na únor zároveň přichystala novou variantu svých klasických spořicích účtů. Může jít o přípravu na změny, podle dnes vydaného úrokového lístku ale zatím dál počítá s dosavadnímí sazbami: Pro nově založené účty 1,2 % do milionu, nad tuhle hranici 0,5 %. U některých loni založených účtů lze dál dosáhnout na 1,5 %. 

Kdo předem ví, že nebude část peněz po určitou dobu potřebovat, může vyzkoušet termínované vklady. Nejvýhodnější mezi bankami nabízejí J&T Banka (až od půl milionu korun), Expobank, Banka Creditas, Equa nebo Sberbank, záleží hlavně na délce vkladu a jeho výši. Zatím nejnovější přehled nejlepších termínovaných vkladů jsme přinesli tady.

Výhodnější alternativou je protiinflační varianta státního Dluhopisu Republiky. Garantuje, že každý rok vyrovná inflaci a přidá 0,5 % nad růst cen. Pro nejbližší rok by inflace podle odhadů ekonomů měla dosahovat nejméně 2,5 %, spíš se blížit třem procentům. Přestože jde oficiálně o šestiletý dluhopis, lze se ho bez ztráty výnosu zbavit už po roce.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám další aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 1. 2020 15:52, Petr

Inflace trhá rekordy a úročení klesá.

No co by ne. Banksteři nás chtějí pořádně oškubat a ČNB jim ochotně sekunduje.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 1. 2020 22:27, Vladimír

Citace: "Na nejvyšší úrok – dvě procenta ročně – láká nové klienty ING Bank. Garantuje ho na půl roku, poté sazba klesne na půl procenta – tedy na standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Obě sazby se navíc týkají jenom vkladů do 300 tisíc korun, nad tuhle granici se úročí pouze 0,1 %. Podmínkou je, že během půl roku nevybere ani část peněz."

Tento účet mám, jako nový klient, tedy s 2% do 300000, a myslím, že můžu vybírat kdykoli během toho půlroku.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.