ING láká na spoření s 2 %. Věrné klienty nepotěší

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 9. 1. 2020 | 41 komentářů
Věrní klienti doplatí na to, že si peníze včas nepřevedli jinam. Teď by je mohli vrátit zpátky. Vyšší úrok v ING totiž platí jenom na nové vklady.
ING láká na spoření s 2 %. Věrné klienty nepotěší

Zdroj: Shutterstock

ING Bank přichází i letos s kampaní, v níž láká na spořicí účet se sazbou dvě procenta ročně. Má ale podobná omezení jako loni.

Novým klientům nabízí ING Konto dvě procenta pro vklady do 300 tisíc korun, a to na půl roku. Tahle nabídka opravdu vyčnívá nad konkurencí. Pod ní se dostane po půl roce, kdy sazba klesne na půl procenta – tedy na standardní úroveň, na níž v ING zůstává dlouhodobě.

Na dvouprocentní úrok na půl roku mohou dosáhnout i dosavadní klienti, ovšem jenom u nových vkladů. Jestliže budou mít na konci měsíce na účtu aspoň o tři tisíce korun víc než předtím, dostanou zvýhodněnou sazbu – ale jenom na přírůstek, ne na celý zůstatek. Do akce se musí aktivně přihlásit kliknutím v internetovém bankovnictví.

U dosavadních klientů může jít maximálně o 100 tisíc korun za měsíc, a to i opakovaně. Když dosavadní klient vloží v únoru a březnu dalších až 100 tisíc, získá 2% úrok na všechny nové vklady. Stotisícová hranice se počítá pro každý měsíc zvlášť. Celkový zůstatek na ING Kontu ale nesmí po celou dobu klesnout pod stav k 31. prosinci 2019, jinak nárok na zvýhodněnou sazbu zanikne.

Pravidla pro tvorbu „obálek“ jsou komplikovaná a jak v diskuzi pod naším článkem upozorňuje čtenář Petr, komplikace přijde i při snaze vybrat si po šesti měsících peníze z té nejstarší: Podle pravidel akce je totiž banka strhne z té nejnovější, což  znamená konec zvýhodněného úročení.

Množte se

Kde letos hledat atraktivní investiční příležitosti a kde nejspíš nezbohatnete? Ptáme se lidí ze světa peněz.

Kam investovat v roce 2020? Očima expertů


Nejatraktivnější v nabídce dál zůstává protiinflační spořicí dluhopis na šest let.

Dluhopis Republiky chtějí tři tisíce lidí. Nová emise má vyšší úrok

Velká část dosavadních klientů má každopádně smůlu. I když své úspory – navzdory podprůměrnému úročení 0,5 % – nechává v ING třeba pět let, budou se dál úročit jenom 0,5 % do 300 tisíc korun.

Věrní klienti tak paradoxně doplatí na to, že si peníze včas nepřevedli na lépe úročený spořicí účet konkurence. Teď by je totiž mohli vrátit zpátky do ING a banka by to považovala za nový vklad. Rozhodujícím obdobím pro počítání přírůstku (který se bude úročit 2 %) je totiž 31. prosinec 2019.

ING Bank se tím prakticky vrací ke stejné akci, jakou měla v loňském prvním pololetí. Je přesto atraktivnější než ta, která pak přišla ve druhém pololetí (týkala se jenom nových klientů a zvýhodněný úrok platil jenom čtyři měsíce).

Případnou část převyšující 300 tisíc korun úročí ING ve všech případech jenom symbolickou sazbou 0,1 %. Vybraní klienti mohou v internetovém bankovnictví dostat nabídku na lepší úrok a získat tak konečnou sazbu 0,8 % pro vklady od 300 tisíc do jednoho milionu.

Co teď nabízí konkurence?

Jedničkou pro nově založené spořicí účty bez omezení je od Nového roku Wüstenrot, která zatím dál nabízí úrok 1,7 % s garancí na dvanáct měsíců na jakoukoliv částku. Na stejnou sazbu zatím můžou dosáhnout i majitelé dříve založených účtů, ale jenom pro nově vložené peníze a při jejich fixaci na jeden rok, takže prakticky jde o termínovaný vklad. Nováčků se tahle podmínka netýká, můžou si peníze nebo jejich část vybrat kdykoliv.

Srovnejte si to s námi

Na 1,6 % lze dosáhnout v Bance Creditas nebo s běžným Neo účtem od Expobank, úrok je pro všechny zájemce bez omezení výše vkladu.

Noví klienti Trinity Bank můžou do 15. května získat 1,58 %, dosavadní mají 1,38 %. Úrok 1,5 % dál nabízejí Hello bank (pro vklady do 300 000 Kč, na případnou část převyšující tuhle hranici klesá sazba na nulu) a Richee od Creditas (pro vklady do 300 000 Kč, pro část nad tuhle hranici pak 0,5 %).

Některé banky lákají na ještě vyšší úrok. Marketingovým akcím vévodí Moneta s 5 % u produktu nazvaného Pravidelné spoření. Má ale řadu omezení: Maximální zisk po zdanění je kolem 270 korun po dvanácti měsících. Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun.

Kdo předem ví, že nebude část peněz po určitou dobu potřebovat, může vyzkoušet termínované vklady. Nejvýhodnější mezi bankami nabízejí J&T Banka (až od půl milionu korun), Expobank, Banka Creditas, Equa nebo Sberbank, záleží hlavně na délce vkladu a jeho výši. Zatím nejnovější přehled nejlepších termínovaných vkladů jsme přinesli tady.

Výhodnější alternativou je protiinflační varianta státního Dluhopisu Republiky. Garantuje, že každý rok vyrovná inflaci a přidá 0,5 % nad růst cen. Pro nejbližší rok by to podle odhadů měla být v součtu přinejmenším tři procenta, spíš víc. Přestože jde oficiálně o šestiletý dluhopis, lze se ho bez ztráty výnosu zbavit už po roce.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám další aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+67
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 41 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 1. 2020 10:13, Fr_von_Dr

Je to trend. Biti jsou věrní a výhody dostávají nově příchozí. Stejné jako u operátorů s tarify různých spojení, v zaměstnáních, při spořeních. Kdo zůstane, ví a umí je považován za blba. Kdo přelétá a umí vytvářet grafy a tabulky v excelu, je vítán a přeplácen.

+94
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 1. 2020 12:18, karel

Za komunistů ůrok 4% Žádné zdanování žádná omezení .Pohoda.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (41 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

28. 11. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Co chystá Moneta? Rozhovor o pobočkách, konci SMS, inovacích a dalších plánech

Moneta zůstává jednou z mála bank, která má hotovostní pokladny na všech pobočkách, nabízí i směnárnu. Plánuje jejich omezení? Kdy spustí platby na číslo mobilu, společné vkladomaty... celý článek

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

15. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Úrok vyšší než Tatry. Nejlepší spořicí účet ale komplikuje daň

S nejvyšším úrokem na spořicím účtu přichází nováček ze Slovenska. Prozkoumali jsme jeho nabídku a porovnali ji s konkurencí.

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

24. 10. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Dáme víc, hlásí banky. Nové porovnání spořicích účtů

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Tady je nezávislé porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

17. 10. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Pojištění vkladů kryje méně produktů, než si lidé myslí

Povědomí Čechů o ochraně jejich peněz v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách za posledních pět let výrazně vzrostlo. Zatímco v roce 2017 vědělo o existenci zákonného... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.