Zdražování je nejvyšší od roku 2012. Inflace brzo neklesne

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 1. 2020 09:25 aktualizováno 13. 1. 2020 10:15 | 9 komentářů

Spotřebitelské ceny v prosinci stouply meziročně o 3,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu víc než v listopadu. Oznámil to Český statistický úřad.

Průměrná míra inflace za celý rok 2019 tak dosáhla 2,8 %. Výrazněji zdražovaly služby (meziročně o 3,7 %) než zboží (o 2,3 %).

Roční inflace tak byla loni nejvyšší od roku 2012, kdy činila 3,3 %. V roce 2018 dosáhla průměrná míra inflace 2,1 %.

V samotném prosinci měly na meziroční inflaci opět největší vliv ceny v oblasti bydlení. Elektřina meziročně zdražila o 12,3 %, teplo a teplá voda o 4 %, nájemné z bytu o 3,7 %, zemní plyn o 3 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Druhý nejvyšší vliv měly ceny potravin a alkoholických nápojů. Například cukry meziročně zdražily o 17,9 %, vepřové maso o 17,4 %, ovoce o 11,1 %, uzeniny o 9,7 %, polotučné trvanlivé mléko o 5,1 %, zelenina o 4,3 %, lihoviny o 4 %, sýry a tvarohy o 2,9 %.

Ceny stravovacích služeb byly v prosinci o 4,8 % vyšší než před rokem, ceny ubytovacích služeb o 3,3 %.

Naopak nižší než před rokem jsou telefonní (a faxové) služby – o 4,3 %. Méně platíme také za pohonné hmoty a oleje – o 1,2 %.

„Bydlení celkem představuje asi 40 % současné inflace. Vedle toho čtvrtinu aktuální inflace vygenerovaly potraviny, takže jen tyto dvě – shodou okolností nejvýznamnější položky spotřebního koše – se postaraly o dvě třetiny celé inflace,“ zdůrazňuje Petr Dufek, analytik ČSOB.

„Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 3,2 % = 1,3 bydlení a energie + 0,8 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2 alkohol a tabák + 0,2 rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 bytové vybavení + 0,1 doprava – 0,1 pošty a telekomunikace + 0,2 ostatní,“ upřesňuje ekonom Michal Brožka z Komerční banky. 

Brzo neklesne

„Inflace se nachází výrazně nad cílem ČNB a dokonce i nad horní hranicí tolerančního intervalu centrální banky. S největší pravděpodobností nepoklesne ani v následujících měsících, neboť se do ní začnou propisovat vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu. Teprve ve druhé polovině roku bychom se mohli dočkat zpomalení růstu cen a návratu inflace zpět do blízkosti dvou procent,“ očekává Dufek.

Rychlý cenový růst jen tak neskončí ani podle Patrika Rožumberského, ekonoma UniCredit Bank. „V souvislosti se zvýšením spotřební daně začnou zdražovat cigarety a tvrdý alkohol, nadále silně porostou nájmy a potraviny. Zdražení se avizuje i například pro odpad či vodné a stočné. Inflaci budou tlačit nahoru také ceny pohonných hmot, u nichž se opět projeví nízká srovnávací základna. K určitému zmírnění růstu na druhé straně zřejmě dojde u cen elektřiny, plynu či tepla,“ říká.

„Inflace se zřejmě udrží v blízkosti tří procent až do druhého kvartálu, poté by měla pozvolna slábnout k hodnotám těsně nad dvěma procenty v závěru roku. Její celoroční průměr vidíme na 2,6 %, tedy jen o něco slabší než loni,“ dodává Rožumberský.

Inflace 2019

Co loni nejvíc zdražilo a zlevnilo. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ING Bank, ČSÚ

Co na to ČNB?

Analytici většinou říkají, že ani vyšší inflace nemusí přivést Českou národní banku k dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb.

„Centrální bankéři nebudou reagovat, protože přetrvávající nejistoty spojené se zahraničním ekonomickým vývojem budou hovořit proti zpřísnění měnové politiky. Navíc inflace by měla ve druhé polovině roku začít postupně slábnout. Právě vývoj cen na horizontu jednoho až jednoho a půl roku je přitom pro rozhodování centrálních bankéřů zásadní. Předpokládáme proto stabilitu úrokových sazeb v nejbližším období, v závěru roku by pak vlivem slabší inflace na výhledu měla ČNB zahájit cyklus snižování sazeb,“ říká Luboš Růžička z Raiffeisenbank. Změnu sazeb letos nečeká ani ekonom David Marek z Deloitte.

Rozklad meziroční změny indexu spotřebitelských cen v roce 2019

oddílprocentní body
Potraviny a nealkoholické nápoje0,5
Alkoholické nápoje, tabák0,2
Odívání a obuv-0,1
Bydlení, voda, energie, paliva1,4
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy0,1
Zdraví0,1
Doprava0
Pošty a telekomunikace0
Rekreace a kultura0,1
Vzdělávání0
Stravování a ubytování0,2
Ostatní zboží a služby0,3
Celkem2,8
Zdroj: ČSÚ

Jak to funguje

Co vlastně ta čísla znamenají a jak k nim statistici došli? Přečtete si podrobné vysvětlení.

Jak se počítá inflace a co najdeme ve spotřebním koši


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane

„Pravděpodobnost, že bankovní rada v únoru zvýší úrokové sazby, sice vzrostla, avšak pravděpodobnější i nadále zůstává stabilita sazeb. Důvody jsou nasnadě. Za prvé: část utažení měnové politiky aktuálně dělá koruna a její posílení na téměř 25,20 Kč/EUR. Za druhé: ČNB primárně cílí na takzvaný horizont měnové politiky, v současnosti tedy na inflaci v první polovině roku 2021. A se současnou inflací toho centrální bankéři úpravou sazeb příliš dělat nemohou. A jako třetí argument zde máme zpomalující domácí ekonomiku a slabý hospodářský růst v eurozóně a v Německu,“ očekává Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Nad třemi procenty se inflace podle něj udrží přinejmenším ještě po celé první čtvrtletí letošního roku.

„Úrokové sazby ČNB zůstanou delší dobu – zřejmě po celý letošní rok beze změny – na své stávající úrovni, tedy repo sazba na dvou procentech. Úroky ČNB zůstanou beze změny," přidává se i Radomír Jáč, ekonom Generali Investments CEE.

Podle Jakuba Seidlera z ING Bank bude záležet hlavně na vývoji v zahraničí. Právě ten byl hlavní příčinou, proč ČNB sazby v minulém roce už nezvýšila. „Pokud se situace ve světové ekonomice zlepší a domácí inflační tlaky se nebudou zvolňovat dle očekávání, další opatrné zvýšení sazeb v letošním roce přijít může,“ myslí si Seidler.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 1. 2020 10:30, deprese

To je dobrá zpráva pro lidi s fixovanou hypotékou na 2%. :D

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 1. 2020 12:16

Nesmysl. To, ze lidem nezbyvaji penize je problem priorit.
A co se tyka duchodoveho zabezpeceni - konzervativni ukladani je to, co je hazard, protoze to znehodnoti inflace. Naopak histori jednoznacne dokazuje, ze jedine investice vede vytvareni dostatecneho mnozstvi prostredku pokud mluvime o dlouhodobem horizontu desitek let.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.