Tečka za vysokou inflací? Zdražování slábne, hlásí statistici

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2024 | 1 komentář
Tečka za vysokou inflací? Zdražování slábne, hlásí statistici

Zdroj: Shutterstock

Průměrná míra inflace v roce 2023 byla 10,7 %. Oznámil to dnes Český statistický úřad. V roce 2022 dosáhla inflace v průměru 15,1 %.

V samotném prosinci klesly spotřebitelské ceny o 0,4 % v porovnání s listopadem. Zlevnily především margarín a ostatní rostlinné tuky (o 6,6 %), ovoce (o 5,6 %), víno (o 5,2 %), pivo (o 3 %), uzeniny (o 2,7 %), lihoviny (o 2,6 %), sýry a tvarohy (o 2,1 %), nealkoholické nápoje (o 1,5 %) a drůbeží maso (o 1,2 %). Naopak zdražily hlavně brambory (o 6,5 %).

Meziměsíčně zlevnily také pohonné hmoty a oleje – o 4,7 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 – 36,32 Kč za litr – byla v prosinci nejnižší od ledna 2022.

Meziročně spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 6,9 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Čísla za říjen až prosinec jsou ale výrazně zkreslena započtením „úsporného tarifu“ (státního příspěvku na energie) z konce roku 2022. Bez jeho vlivu by meziroční cenový růst dosáhl hodnoty jen 4,2 %, uvedli statistici.

Pro další vývoj budou klíčová až čísla o inflaci za leden, tedy hlavně o novoročním zdražování, shodují se ekonomové. 

„Vysoká inflace zvolna dohořívá. V letošním roce by se měla vrátit k obvyklým nízkým hodnotám,“ věří David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

„Otazníkem zůstává rozsah letošního lednového přeceňování, které ukáže, nakolik se změnila či nezměnila inflační očekávání. Téměř jisté ovšem je, že inflace konečně klesne pod tempo růstu mezd a reálná životní úroveň se opět začne zvyšovat. Nicméně ztráty, která inflace v posledních dvou letech způsobila, jsou značné,“ dodává Marek.

„Spotřebitelské ceny v prosinci klesaly až překvapivě rychle, a to především zásluhou zlevňování potravin. Zásluhu na příznivém inflačním výsledku však mělo i snížení cen pohonných hmot a předvánoční dočasné zlevnění alkoholických nápojů,“ říká ekonom Petr Dufek ze skupiny Creditas. Lépe, než se čekalo, dopadla v prosinci také meziroční inflace, dodává.

Jaká bude inflace v roce 2024 a jak ČNB sníží sazby?

„Pro Českou národní banku je prosincová inflace příznivou zprávou, která jí umožní i v únoru snížit úrokové sazby o dalšího čtvrt procentního bodu. O rychlosti, s jakou bude centrální banka snižovat sazby následně, rozhodne až lednová inflace, která bude zrcadlit tradiční přeceňování na začátku roku i rošády se sazbami DPH,“ říká Dufek.

„Inflace za leden by měla vykázat výrazný pokles, otázkou je pouze to, jak moc bude silný,“ očekává ekonom Martin Gürtler z Komerční banky. „Meziroční inflaci bude směrem dolů tlačit prostá skutečnost, že meziměsíční dynamika většiny cen se v průběhu roku 2023 významně zmírnila. Přispěl k tomu i výrazný pokles spotřebitelské poptávky, která stále zůstává hodně utlumená. Na druhou stranu ale od začátku letošního roku došlo k významnému nárůstu regulovaných cen energií. V oblasti služeb pak růst cen může pobídnout zvýšení DPH. U řady služeb od ledna došlo k výraznému zvýšení sazby DPH z 10 % na 21 %. My aktuálně letošní inflaci očekáváme v průměru na 2,8 %,“ upřesňuje.

Kolik to žere

Kroko
Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

„Inflace se zdá být definitivně zkrocena,“ komentuje čerstvá čísla Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. „Pokud odmyslíme statistické efekty cenového skoku z ledna 2023 a vládního úsporného tarifu, pak spotřebitelské ceny v průběhu roku 2023 ve skutečnosti narostly o pouhých 0,8 %, což již nelze považovat za nijak varovné zdražování, naopak. Svou roli v tomto ohledu sehrála utlumená spotřebitelská poptávka a velmi příznivý vývoj výrobních nákladů. Ty mezi lednem a listopadem 2023 poklesly v průmyslu o citelných 3,7 %, v zemědělství pak dokonce o dramatických 19,3 %,“ vysvětluje.

„I s přihlédnutím ke zdražení energií vlivem vládního konsolidačního balíčku předpokládáme, že lednová inflace dosáhne přibližně tří procent, nevylučujeme ani hodnotu mírně nižší. Pro Českou národní banku se jedná o potvrzení toho, že její rozhodnutí o zahájení procesu snižování tuzemských sazeb nebylo unáhlené a je možné – ba dokonce žádoucí – v něm pokračovat,“ říká Hradil.

„Na únorovém zasedání ČNB tak čekáme pokles základní sazby o minimálně 0,25 procentního bodu, nebyli bychom ovšem zaskočeni ani ráznějším krokem, například o 0,50 procentního bodu. Následně se dozvíme ostře sledovanou lednovou inflaci a pokud ta nepřekvapí směrem nahoru, budou sazby klesat dále svižným tempem, přičemž koncem roku by mohly být v okolí čtyř procent,“ upřesňuje Hradil.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services