K výpočtu inflace se používá takzvaný spotřebitelský koš. Český statistický úřad pravidelně na měsíční bázi sbírá data o vývoji spotřebitelských cen v celé republice. Aktuálně jde o 693 položek.
Ve spotřebitelském koši najdeme například chléb konzumní, jogurt bílý, konzumní brambory, pivo, nebo také zubní kartáček, rtěnku, hřebíky, dioptrické brýle nebo tablet. Jsou v těm třeba také nájem, jízdné v MHD, pojištění auta, vstupenka do kin, ale i takové speciality jako poplatek za vydání cestovního pasu nebo poplatek za kremaci.
Každá položka má ve spotřebitelském koši určitou váhu – například chléb konzumní 4,72 promile, hovězí svíčková pravá 0,24 promile. Přitom svíčková je přece dražší než chleba, tak proč má chleba ve spotřebním koši větší váhu? Protože v průměru za chleba ročně utratíme mnohem větší část peněz než za svíčkovou. Zatímco chleba kupujeme každý týden, svíčkovou třeba jen dvakrát za rok. Tím to je.
Kompletní složení spotřebitelského koše a váhu každé z 693 položek najdeme na webu ČSÚ.
Jednotlivé položky jsou podle společné evropské metodiky rozděleny do dvanácti odvětví. Když se podíváme na jejich zastoupení ve spotřebitelském koši, největší počet připadá suverénně na potraviny a nealkoholické nápoje, které v něm mají 158 sledovaných položek. Potraviny mají ve spotřebním koši také významnou váhu – 18 procent.
Nicméně největší váhu mají náklady na bydlení, vodu, energie a paliva – 26 procent. U nich není potřeba sledovat tolik jednotlivých položek, ale jejich význam je vysoký, protože většina lidí vydá největší část rodinného rozpočtu právě za bydlení (ať už jde o nájem či hypotéku) a energie.
Statistici každý měsíc sledují, jak se u jednotlivých položek změnila cena. Když tyto změny pak s příslušnou váhou sečteme, dostaneme průměrnou meziměsíční inflaci – za letošní květen 0,7 %. A když podobně porovnáme změnu cen oproti stejnému měsíci předchozího roku, dostaneme takzvanou meziroční inflaci – aktuálně 2,95 %.
Kdybychom si oněch 2,95 % průměrné meziroční změny cen rozložili na zmíněných dvanáct odvětví, tak z toho 0,5 % připadá na potraviny a nealkoholické nápoje a 1,5 % na bydlení, vodu, energie a paliva. Dalších 0,2 % na alkohol a tabák, rovněž 0,2 % pak na stravování a ubytování. Zbylých 0,5 % v součtu připadá na ostatní odvětví.
Pro zjednodušení počítá Český statistický úřad takzvaný index spotřebitelských cen. Jeho základem (bází) s hodnotu 100 je průměr cen roku 2015. Ke konci května 2019 dosahovala hodnota indexu už 108,3. To znamená, že spotřebitelské ceny od roku 2015 v průměru stouply o 8,3 procenta.
Statistici pak dopočítají hodnotu indexu i zpětně před rokem 2015. Takže když se podíváme na graf, můžeme zjednodušeně říct, že co v roce 2006 stálo 83 korun, stálo v roce 2015 rovných 100 korun a dnes to stojí už 108 korun. Ale jedná se samozřejmě o průměr celého spotřebního koše. Podobně můžeme sledovat vývoj cen jednotlivých položek.
Podívejme se ještě na vývoj cen od roku 1995 podle dvanácti základních odvětví. Nejvíce – na čtyřnásobek, tedy z hodnota indexu 100 na 400 – stouply náklady na bydlení, vodu a energie. To je výrazně nad průměrem celého spotřebního koše ve stejném období – jeho index stoupl od roku 1995 na dvojnásobek. Druhou nejvíce zdražující skupinou jsou výdaje na zdraví, třetí nejsilnější růst připadá na alkohol a cigarety.
Ve volném pokračování textu se dozvíte, jaké změny statistici chystají ve výpočtu inflace, aby byl přesnější.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 6. 2019 21:52, Jiri
Jak často platíte nájemné,pečivo,služby......a jak často kremaci??? Kdybyste za nájem a inkaso dal třičtvrtiny platu tak byste věděl jaká je inflace! A podívejte se kolik rostly ceny bytů za poslední tři roky! V tom koši jsou obsaženy naprosto fiktivní hodnoty.A když píšete o hlouposti, kdyby ta nadnášela, lítal byste jako holubička.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
27. 6. 2019 21:29, chk
Imputované nájemné, pečivo i služby jsou v koši obsaženy. Dokonce i kremace a pohřeb. Akorát inflace hlouposti tam není, na vás jaksi zapomněli. To by teprve byla inflace...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.