Co letos čeká stavební spoření

Tomáš Kořínek | rubrika: Komentář | 4. 2. 2020 | 1 komentář
Jaký bude rok 2020 pro stavební spořitelny a jejich klienty? A jakým směrem se vydají úrokové sazby úvěrů na bydlení a ceny nemovitostí?
Co letos čeká stavební spoření

Před rokem jsme všichni očekávali, že úrokové sazby úvěrů na bydlení pozvolna porostou. Všechny makroekonomické údaje tomu hrály do karet, sazby ČNB mírně rostly, stejně tak i inflace a ceny nemovitostí. Výsledek? Úrokové sazby hypoték se vydaly přesně opačným směrem, jedenáct měsíců v řadě klesaly. Z hodnot na úrovni tří procent jsme se dostali někam k 2,3 procenta.

Přestože hned na začátku letošního roku vidíme první vlaštovky růstu sazeb, všichni jsou v prognózách dalších vývoje po loňské zkušenosti opatrnější. Ano, sazby by měly pozvolna růst, ale když si vyhledáte články z loňského roku, tak uvidíte stejné komentáře.

Tomáš Kořínek

Tomáš Kořínek

Vystudoval ekonomii a management na ČVUT v Praze. Od března 2018 je v čele Českomoravské stavební spořitelny. Ve skupině ČSOB působí už od roku 2009, od května 2010 šéfoval útvaru řízení rizik a od roku 2015 byl členem představenstva ČSOB odpovědným za řízení rizik skupiny. Dříve působil v seniorských manažerských funkcích na českém finančním trhu.

Co lze za této situace čekat od stavebních spořitelen? Stavebnímu spoření se dlouhodobě nejvíce daří, když jdou úrokové sazby pozvolna nahoru. Své úvěry totiž financují výhradně z klientských vkladů, jsou tak prakticky nezávislé na externích tržních vlivech. A v okamžiku rostoucích sazeb mohou nabídnout lepší úrokové sazby než hypotéky. Nakrátko (bohužel pro nás) se to projevilo už v části roku 2018. Stavební spořitelny toho dokázaly využít a dosáhly historicky nejlepšího úvěrového roku. Pak se ale opět vítr obrátil.

Stabilní stavebko

Co tedy čekat o našeho segmentu nyní? Nadále zůstane silná pozice stavebních spořitelen v rekonstrukcích. Ani loni, kdy celkový zájem o úvěry na bydlení klesl, potřeba vylepšovat své byty a domy nepolevila, úvěry na rekonstrukce vzrostly o cca čtyři procenta.

Z našich průzkumů vidíme, že český bytový fond zůstává nadále poměrně zastaralý a polovina domácností plánuje v nejbližších letech rekonstrukci svého bydlení. Kvůli vysokým cenám nových nemovitostí lze přitom očekávat, že zájem o starší byty a jejich rekonstrukce bude nadále velmi vysoký.

Jsem přesvědčený o tom, že bez ohledu na vývoj úrokových sazeb čeká stavební spořitelny dobrý rok. Počítáme s tím, že po loňském poklesu letos zájem o úvěry zase poroste, na konci roku bychom měli být zhruba o pět procent výše než loni. Stejně tak se nám bude dařit i v uzavírání stavebního spoření. Loňský rok byl v tomto ohledu pro spořitelny nejlepší za posledních pět let, uzavřely téměř 550 tisíc nových smluv.

Letos by to mohlo být ještě o trochu lepší. Stavebko je dlouhodobě jediným zabezpečeným produktem, který pravidelně poráží inflaci. V součtu s různými akcemi a státní podporou může jeho výnos přesáhnout čtyři procenta ročně. Klienti to vědí, proto se ke stavebku v posledních letech ve velkém vracejí.

Anketa

Máte stavebko?

Předražené nemovitosti

Velkým tématem i pro letošek zůstávají ceny nemovitostí. Česká ekonomika zůstane podle všeho i v roce 2020 v dobré kondici. Zájem o úvěry dnes ale výrazně ovlivňují i ceny nemovitostí, které v posledních pěti letech v České republice rostly téměř nejrychleji v celé Evropě.

Věřím, že růst cen nemovitostí by měl v průměru zpomalit a neměl by být rychlejší než růst mezd. Ceny v lukrativních lokalitách sice nadále porostou, na druhou stranu už vidím na trhu i celou řadu nemovitostí, které za současnou cenu nejsou prodejné. Ceny bytů a domů by se tak měly postupně stabilizovat.

Pokud mám tedy očekávaný vývoj letoška shrnout do jedné věty, bylo by to: stabilizace cen, pozvolný růst úrokových sazeb a rostoucí zájem o úvěry na bydlení. Ale loňská zkušenost velí, že papír unese jakékoli prognózy a skutečnost může být úplně jiná.

Tomáš Kořínek

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Evropské sdružení stavebních spořitelen povede Jirák

22. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Evropské sdružení stavebních spořitelen povede Jirák

Evropské sdružení stavebních spořitelen (EFBS) povede Pavel Jirák, zvolila ho správní rada EFBS. Členské stavební spořitelny spravují vklady ve výši 224 miliard eur (téměř 6 biliónů... celý článek

Nová akce na stavební spoření. Jedničku ale nepřekoná

16. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová akce na stavební spoření. Jedničku ale nepřekoná

Modrá pyramida nabízí od tohoto týdne prémii ke stavebnímu spoření až do 2000 korun. Jde o klasickou akci stavebních spořitelen, kdy vrací zaplacený vstupní poplatek. Ten u Modré pyramidy... celý článek

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

12. 3. 2021 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Základ spoření, nebo dinosaurus na vymření? Stavebko očima expertů

Plní stavební spoření svůj původní účel? Měl by ho stát dál podporovat? Nebo je na čase tenhle spořicí a úvěrový produkt vhodně modernizovat?

ČMSS se mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Liška zůstává

10. 3. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

ČMSS se mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Liška zůstává

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) se od pátku 12. března mění na ČSOB Stavební spořitelnu. Změna, oznámená už loni na podzim, je součástí dlouhodobé integrace stavební spořitelny... celý článek

Velké změny v ČSOB. Poznáte je na pobočkách i internetu

8. 3. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Velké změny v ČSOB. Poznáte je na pobočkách i internetu

Českomoravská stavební spořitelna se víc propojí s ČSOB, do skupiny se víc začlení i Hypoteční banka. Vrcholí také slučování Poštovní spořitelny s mateřskou bankou. Vidět to bude jak... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.