Nový král mezi spořicími účty. Úrok zvyšuje čtvrtá banka

Banky se znovu začínají předhánět, kdo dá vyšší úrok. Reagují na růst základních sazeb ČNB.
Nový král mezi spořicími účty. Úrok zvyšuje čtvrtá banka

Spořicí účty mají nového krále. Trinity Bank od 12. února přichází s nejvyšším úrokem na trhu – ovšem jen když si uložíte aspoň 320 tisíc korun.

Kdo bude mít v Trinity aspoň milion, získá na celý vklad úrok 2,08 % p.a. Kdo si uloží mezi 250 tisíci a milionem, dostane 1,88 %, a to opět na celou částku. Pro vklady do čtvrt milionu zůstává sazba na 1,58 %. (Informaci o nejnižší sazbě jsme doplnili po zveřejnění podrobných podmínek akce. Původně banka avizovala 1,88 % na všechny vklady do milionu, nakonec se rozhodla přidat třetí sazbu.)

Spořicí účet se zmíněnými úroky si mohou založit a získat bez dalších podmínek jak noví, tak stávající klienti. Trinity ji omezila na prvních 10 tisíc nově zřízených účtů.

Trinity doteď nabízela 1,58 % pro všechny spořicí účty založené od poloviny loňského května. Pro dřívější platí 1,38 %. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Trinity je čtvrtou bankou, která úroky na spoření zvedla poté, co ve čtvrtek Česká národní banka překvapivě zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 2,25 procenta. Na konci minulého týdne to postupně oznámily Air Bank, Česká spořitelna a Equa bank.

Air Bank od 12. února zvýší úrok na spořicím účtu z 1,3 na 1,5 procenta. Podmínkou je aspoň pět plateb kartou v měsíci. Další podmínky se nemění: Vyšší úrok banka připisuje na vklady do 250 tisíc korun. Případnou částku nad 250 tisíc banka úročí 0,4 %. Kdo nesplní podmínku pěti plateb, dostane se v daném měsíci s úrokem na nulu.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

V České spořitelně úrok stoupne z dosavadních 0,2 na 1 %. Zájemci si ale musí počkat až do začátku dubna. Vyšší úrok pak budou moct využít klienti, kteří mají služby Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking. 

Vyšší sazba v České spořitelně platí jenom pro vklady do 200 tisíc (u služby Premier do jednoho milionu), pro část nad tento limit klesne na 0,01 %. Když klient ze spořicího účtu vybere jakoukoliv částku, nepřipíše mu spořitelna za daný kalendářní měsíc vůbec žádný úrok. Řada konkurentů tak dál nabízí nejenom vyšší úrok, ale i mírnější podmínky.

Equa bank zvýší od 12. února úrokovou sazbu na spořicím účtu Hit na maximálně 1,6 % ze současných 1,3 %. Takto vysoký úrok lze získat na vklady do 300 tisíc korun, případná vyšší část vkladu je úročena 0,2 %.

Základní úrok na Hitu zůstává na 0,2 %, ale bonusová sazba se zvyšuje z 1,1 % na 1,4 %. Bonus získají klienti automaticky za tři platby kartou v měsíci nebo pokud hodnota jejich investic u Equa bank činí alespoň 50 tisíc korun. V součtu tak lze nově dosáhnout na zmíněný úrok 1,6 %.

Na nejvyšší úrok – dvě procenta ročně – momentálně láká nové klienty ING Bank. Garantuje ho na půl roku, poté sazba klesne na půl procenta – tedy na standardní úroveň, na níž ING Konto zůstává dlouhodobě. Obě sazby se navíc týkají jenom vkladů do 300 tisíc korun, nad tuhle hranici se úročí pouze 0,1 %. Na dvouprocentní úrok na půl roku mohou dosáhnout i dosavadní klienti, ovšem jenom u nových vkladů a s komplikovanějšími omezeními (podrobnosti jsme psali v samostatném článku).

Jakou banku vybrat?

Na „účet bez poplatků“ už láká většina bank. Od začátku roku se k nim přidala Raiffeisenbank. A Equa, jejíž konto patřilo už doteď mezi nejlevnější, v únoru zruší poslední omezení. Na které účty dosáhnete skutečně snadno a kde si musíte dávat pozor?

Nejlepší účty bez poplatků. Tři už jsou opravdu zdarma

ING Bank tak nabízí výhodnější úročení do částky zhruba 320 tisíc korun, pak výsledná sazba dál klesá pod 1,88 %. Nad hranici 320 tisíc korun tedy nabídne vyšší úrok Trinity, jejíž sazba 1,88 % je konstantní do milionu, nad milion pak dokonce celý vklad úročí 2,08 %.

Kdo dál patří k nejlepším? Sberbank nabízí 1,7 % pro vklady od jednoho do tří milionů, nad tři miliony dokonce 1,75 %. Zmíněné úroky se vztahují vždycky na celou výši vkladu, protože banka zrušila komplikované pásmové úročení. Nemusíte u ní mít ani běžný účet. Jediným drobným háčkem je pětikorunový poplatek za odchozí platbu ze spořicího účtu do jiné banky. Vklady do 300 tisíc se úročí 1,38 %, vklady od 300 001 Kč do jednoho milionu 1,45 %.

Stejný úrok jako Equa, tedy 1,6 %, garantuje přinejmenším do konce pololetí i Banka Creditas – a to bez podmínek a bez omezení výše vkladu. Stejný úrok nabízí i běžný Neo účet od Expobank.

Úrok 1,5 % pak nabízejí Wüstenrot (bez omezení výše vkladu), Hello bank (pro vklady do 300 000 Kč, na případnou část převyšující tuhle hranici klesá sazba na nulu), Richee od Creditas (pro vklady do 300 000 Kč, pro část nad tuhle hranici pak 0,5 %) a zmíněná Air Bank. U starších účtů Wüstenrotu lze stále dosáhnout na 1,7 %.

Marketingovým akcím vévodí Moneta s 5 % u produktu nazvaného Pravidelné spoření. Má ale řadu omezení: Maximální zisk po zdanění je kolem 270 korun po dvanácti měsících. Po celý rok musíte spořit ne méně než 250 korun a ne více než 1000 korun měsíčně, zároveň si nesmíte vybrat ani korunu. Podmínkou je mít i běžný Tom účet od Monety a posílat si na něj měsíčně aspoň 7000 korun.

Řežeme náklady!

Účty za elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Kdo předem ví, že nebude část peněz po určitou dobu potřebovat, může vyzkoušet termínované vklady. Nejvýhodnější mezi bankami nabízejí J&T Banka (až od půl milionu korun), Expobank, Banka Creditas, Equa nebo Sberbank, záleží hlavně na délce vkladu a jeho výši. Zatím nejnovější přehled nejlepších termínovaných vkladů jsme přinesli tady.

Výhodnější alternativou je protiinflační varianta státního Dluhopisu Republiky. Garantuje, že každý rok vyrovná inflaci a přidá 0,5 % nad růst cen. Pro nejbližší rok by inflace podle odhadů ekonomů měla dosahovat nejméně 2,5 %, spíš se blížit třem procentům. Přestože jde oficiálně o šestiletý dluhopis, lze se ho bez ztráty výnosu zbavit už po roce.

Běžné účty ve většině bank nabízejí nulový úrok. Například v České spořitelně je to 0 až 0,01 %, v ČSOB 0 %, v Komerční bance 0 %. Při současné tříprocentní inflaci to znamená, že každých 10 000 uložených korun se za rok zmenší o 300 korun. Lepší úročení běžných účtů nabízejí Expobank (1,6 %), Richee (1,5 %) nebo Air Bank (1 %).

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám zajímavé rozhovory, aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+129
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 2. 2020 15:30, občan

Pro pobavení:
V České spořitelně úrok stoupne z dosavadních 0,2 na 1 %. Zájemci si ale musí počkat až do začátku dubna. Vyšší úrok pak budou moct využít klienti, kteří mají služby Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking.

Vyšší sazba v České spořitelně platí jenom pro vklady do 200 tisíc (u služby Premier do jednoho milionu), pro část nad tento limit klesne na 0,01 %. Když klient ze spořicího účtu vybere jakoukoliv částku, nepřipíše mu spořitelna za daný kalendářní měsíc vůbec žádný úrok.

CHa cha cha.

+91
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2020 22:59, 0369

Minus poplatky, minus daň, minus cena času stráveneho investováním, mínus cena času stráveného řešením daní, minus ztráty t minulých let, minus budoucí ztráty... nemůžu si pomoct, ale o ničem...

Zobrazit celé vlákno

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Nový král mezi spořicími účty. Jaké má podmínky?

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 8 komentářů

Nový král mezi spořicími účty. Jaké má podmínky?

Novou jedničkou mezi spořicími účty je nabídka s názvem Skvělý účet od Trinity Bank. Má úrokovou sazbu 6,28 % ročně (p.a.), ale jen pro vklady do 250 tisíc. Případnou část nad tento... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

Partners Financial Services