Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jé, já bych měl mít ještě akcie z kupónovky!

Jé, já bych měl mít ještě akcie z kupónovky!
Také jste si vzpomněli na poklady zakopané na účtu ve Středisku cenných papírů? Čtěte dál. Poradíme, jak je najít, vykopat a zpeněžit.

Hledání byste měli začít ve Středisku cenných papírů (SCP). Tam je evidována většina českých cenných akcií, které existují jako dematerializované, tedy pouze jako záznamy v databázi. V SCP si nechte udělat výpis (seznam poboček najdete zde). Budete k tomu potřebovat číslo účtu, zjistit ho můžete například ze starších výpisů. Jde o dvanáctimístné číslo, které najdete v pravém horním rohu. Pokud číslo účtu nevíte, můžete si je za asi sto třicet korun nechat zaslat na adresu, kterou jste uvedli při jeho zakládání (adresa, kam vám chodily potvrzení z kupónové privatizace) či při pozdějších změnách. Samotný výpis z účtu, který dostanete ihned na přepážce, vás bude stát 64 korun za každých deset položek (položkou může být jedna emise cenných papírů, jejich zástava apod.). Většina kupónových akcionářů se do tohoto limitu spolehlivě vejde. Pokud jste nějaký starý výpis našli, nechte si přesto udělat nový. Firmy mění název, akcie se stávají neobchodovatelnými či listinnými, fondy se otvírají.

Výpis z účtu - klíč k pokladu

Na výpise zjistíte, jaké akcie vlastníte. Pokud jde o nějakou neznámou společnost, budete muset po její aktuální tržní hodnotě trochu pátrat. Dobrým zdrojem informací mohou být stránky RM-Systému, kde najdete všechny tituly, které se ještě obchodují. Pokud již vaše akcie mezi nimi není, bude na místě vynaložit trochu detektivního úsilí. Pomůckou může být Komise pro cenné papíry, která publikuje seznamy tzv. registrovaných cenných papírů, s kterými se může obchodovat na veřejných trzích (seznamy najdete tady). Akcie podniků, které veřejně obchodovatelné nejsou, již s velkou pravděpodobností nikdy neprodáte. Můžete ještě zkusit kontaktovat jejich emitenta, kde vám možná dají kontakt na majoritní vlastníky. Pokud na výpise žádné cenné papíry nejsou, ale jste přesvědčeni, že by být měly, budete muset začít hledat v SCP. Možností je několik, nejjednodušší je nechat si vypsat historii účtu. Jestliže ale víte, jaké akcie jste vlastnili, může být pátrání snadnější. V SCP ke konkrétnímu titulu zjistí, co se s ním stalo. To, že by vám akcie někdo ukradl, není pravděpodobné, spíš došlo k jejich přeměně na listinnou podobu. V takové situaci kontaktujte "svůj" podnik a zjistěte za jakých podmínek si je můžete převzít. Pokud vám nebude odkup nabídnut hned při jejich převzetí, také se s penězi spíše rozlučte, kromě většinových vlastníků totiž od vás tyto akcie asi nikdo nekoupí.

Hurá na trh

Obchodovatelnost vašich akcií však má málo společného s jejich tržní hodnotou. Zdrojem informací o její výši mohou být například internetové stránky RM-Systému. Pokud se rozhodnete k jejich prodeji a v brzké době nechcete s českými cennými papíry obchodovat bude nejlepší uskutečnit prodej vašich cenných papírů na přepážkách RM-S, které jsou na jednorázový prodej nejlevnější. Pokud existuje po vašich akciích poptávka s pro vás přijatelnými parametry (především cenou, důležité je ale také množství), můžete dát okamžitě pokyn k prodeji, a pokud budete chtít (a je poblíž pobočka bývalé IPB), budete mít peníze během půl hodiny. Za to je však účtován poplatek okolo sto padesáti korun, pokud můžete několik dní počkat, dostanete peníze na svůj účet zdarma. Z prodejní ceny vám před tím ještě bude stržen poplatek. Ten se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty z ceny. Pokud byste prodej svých cenných papírů chtěli přece jen svěřit obchodníkovi, vždy se předem zeptejte na výši poplatků, které vám budou účtovány. Při malých obchodovaných objemech mohou totiž poplatky dosáhnout desítek procent.

Podstatně jednoduší situaci můžete mít, pokud jste vlastníky akcií kupónových fondů. Mnoho z nich se přeměnilo na otevřené podílové a své peníze tak získáte během několika dní, stačí požádat správce fondu o odkup podílových listů. Jiné kupónové fondy však zmizely z povrchu zemského i s penězi a pouze důkladným pátráním můžete zjistit, co se stalo. Aktuální seznam investičních a podílových fondů najdete na stránkách KCP.

Co jste udělali se svými akciemi z kupónové privatizace? Prodali jste je? Jak? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenáři.

Své cenné papíry můžete také začít hledat v naší sekci České akcie.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 8. 2001 21:57, přecijen trochu ví, která bije...

Prodávat se mi nechce. Zatím totiž skoro nikdo dividendu nevyplatil. Evidentně čekají na to, až ty akcie vykoupí. Český lumpkapitalizmus. Není to třeba v obchodním věstníku (jestli to ještě existuje) ? Ví někdo, jestli je i na internetu ? Děkuji.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 16. 08. 2001 20:05)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

27. 8. 2001 | 10:05 | veverkam

Myslím, že tento článek sem patří a může lidem dost pomoci. Z čeho usuzujete, že "akcionáři, kteří vědí, co je to internet, ti si se svými akciemi většinou poradí"? Jak proboha souvisí Internet s akciemi? Já osobně vím co...více

23. 8. 2001 | 8:38 | Baronlempl

Nevím, jestli byla kupónová privatizace dobrá, nebo špatná. Vím však zcela jistě, že bystří měli příležitost hodně vydělat. V první vlně jsem radil 35 lidem z rodiny, po připsání akcií na účty jsme je mrštně prodali. Hrubý...více

21. 8. 2001 | 20:09 | ...nedá si pokoj a nedá...

Děkuji za Vaše příspěvky. Na příkladu jedné akcie ovšem bylo lze zjistit, že ty dividendy zase tak v nedohlednu nejsou. První vlaštovka skutečného kapitalismu už dorazila, ty ostatní tedy bohužel budu nadále hledat s baterkou.......více

20. 8. 2001 | 7:01 | agent

... a jen tak také nevyplatí, pokud vůbec kdy vyplatí. A pokud někdo vyplácí, už jste si pro zajímavost spočítal v přepočtu na p.a. výnos na 1Kč tržní hodnoty? Kdybyste ty peníze investoval jinak, budete mít větší zisk, než...více

17. 8. 2001 | 11:12 | TGP

Věstník na internetu je, provozuje ho economia, a za přístup do něj si nechává platit slušné peníze. Takže Vás to bude něco stát. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK