Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcionáři Harvardu plačte

Akcionáři Harvardu plačte
Na čtvrteční únavné dvanáctihodinové valné hromadě Harvardského průmyslového holdingu byl sice schválen odkup akcií od jejich majitelů, celá věc však má stále příliš mnoho háčků.

Celá valná hromada probíhala za neustálých diskuzí a protestů drobných akcionářů, kterým se nelíbily jednotlivé body jednání, ale i to, že představenstvo neuznává likvidátora Zdeňka Častorála, kterého dosadil soud. Proti minulému sebevědomému jednání představenstva zde však byl přece jen patrný posun. Představenstvo samo pozvalo Častorála na valnou hromadu a umožňilo mu několikrát vystoupit. Hned začátkem jednání bylo akcionáři vznešeno obvinění, že kyperské společnosti jednají ve shodě. Během samotné valné hromady pak zaznívaly jak argumenty představenstva (že o žádné shodě neví), tak likvidátora a dalších akcionářů (že shoda je už dávno jasná).

V průběhu jednání se šířily fámy, že do Tábora měli přijet policisté zatknout nyní již bývalého předsedu představestva Borise Vostrého, který ze své funkce 15. srpna odstoupil a valné hromady se neúčastnil. Na jeho místo byl zvolen Vladimír Vlček, který je však stejně jako Vostrý velmi kontroverzní postavou. Vlček totiž u rozhodčího soudu zastupoval Koženého firmy v kauze Oily Rock a několikrát prý také zastupoval předsedu představenstva holdingu Michala Pacovského.

Podstatnou část jednání zabralo dohadování o tom, co je majetkem společnosti a jaké je její hodnota. Kromě čtvrtinového podílu ve společnosti Kantupan, která by měla v průběhu následujících čtyřech měsíců získat 600 milionů dolarů za prodej svého podílu v ruské ropné společnosti Sidanco. Podle vyjádření Častorála jsou však veřejně na internetu k dispozici informace, že Kantupan má nakládání se Sidankem zakázáno ruským a britským soudem a rychlé získání peněz je tedy vysoce diskutabilní. Předseda představenstva Pacovský na to reagoval slovy, že má k dispozici dokument o zrušení těchto zákazů, nebyl však ochoten to jakkoliv prokázat, či se k tomu dále vyjadřovat.

Ázerbájdžánské papírky

Další aktivem, zatím neznámé hodnoty, jsou Ázerbajdžánské kupóny. Ty holding vlastní prostřednictvím společnosti Oily Rock, kterou získala jako zástavu poté, co Harvard Capital Management (Worldwide) - kupec majetku holdingu nezaplatil své směnky. Firma Oily Rock nevlastní kupóny přímo, ale prostřednictvím dalších čtyřiceti firem. Podle Častorála však některé z těchto firem, založených v lokalitách jako Bahamy, Bermudy, Thajsko a další nemá zaplaceno ani registrační poplatky či vůbec neexistují, mnohé jiné jsou zatíženy dluhy, problémy a možná i trestnou činností. Harvard samozřejmě s jejich aktivy musí převzít i pasiva a jejich celková hodnota pak samozřejmě může být nulová. Podle některých názorů byla Oily Rock Harvardu vlastně darována, protože Kožený již nebyl schopen nic udělat se svými Ázerbajdžánskými kupóny a tak je milostivě přenechal českým akcionářům.

Po důkladné probírce majetku firmy následovala diskuze o dalším sporném bodu - vystoupení společnosti z likvidace. Každá strana přednášela mnoho argumentů proč ano, proč ne. Proti mluvilo především to, že tento krok již byl učiněn dvakrát. Proč tedy o něčem hlasovat potřetí. Jakákoliv diskuse však byla zbytečná (stejně jako v jiných bodech), protože kyperské firmy se svými třemi čtvrtinami přítomných akcií ovládaly celé hlasování. Vystoupení z likvidace bylo tedy odhlasováno i potřetí.

To nejlepší nakonec

Na závěr, již ve čtvrt na deset večer, začal být konečně projednáván odkup. V návrhu, který dostali akcionáři hned na začátku bylo - maximálně dvacet kusů po šesti stech korunách od každého akcionáře. Protože v tuto pozdní hodinu již setrvávali jen akcionáři, kteří vlastnili podstatně více než oněch dvacet kusů strhl se tvrdý boj o peníze. Vzhledem k síle kyperských firem však nemohl projít jakýkoliv jiný (než jejich) návrh. Někteří se je sice snažili nalákat na zvýšení hranice z dvaceti kusů na dvě stě tisíc kusů. Přestože by na takový odkup ve společnosti byly peníze, návrh neprošel. Někteří přítomní se však domnívali, že vzhledem k pochybnostem o možnosti, že společnost získá nějaké peníze z prodeje Sidanca byla celý diskuze bezpředmětná. Odkup je totiž podmíněn právě získáním peněz z prodeje této ruské naftové firmy a dále zrušením zákazu obchodování s akciemi holdingu.

Očekáváte, že společnost skutečně do půl roku něco svým akcionářům vyplatí? Máte nějaké akcie Harvardu? Co si o celé kauze myslíte? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

29. 8. 2001 | 8:11

Na celé kauze mě zaráží malá činnost či spíše nečinnost Komise pro cenné papíry (dosavadní prohlášení jsou pouze alibismus podobně jako i v jiných kauzách - vytunelované fondy, úpadky obchodníků s cennými papíry, které KCP...více

17. 8. 2001 | 9:07 | ten šťastnější z vás

Třeba budeme příjemně překvapený. Teda spíš budete, já si naštěstí nemusím každé ráno opakovat jak jsem naletěl a jaké z toho mám problémy. No jo, někdo nalítne na pár procent navíc za rok a ti hloupější, co kritizují ostatní,...více

17. 8. 2001 | 8:45 | TGP

No jo, tak se poznají profesionální píáristi, mistři lží a překrucování faktů. Chtěl bych být agenturou, pečující o Harvardy - jejich platby musí být docela zajímavé. Navíc dobrý PR man nemá svědomí, takže mu nemůže vadit,...více

17. 8. 2001 | 8:33 | TGP

Přiznávám se, že mě překvapuje ta stále přetrvávající naděje lidí, že opravdu něco dostanou. Nejde o nic jiného než výbornou mediální strategii jak vždy při rostoucím napětí uklidnit dav a koupit si tak pár dalších měsíců....více

17. 8. 2001 | 6:46 | TGP

Myslím, že tady už nejde o nic jiného než nějaké mediální šarády a pomalé odčerpávání posledních peněz na provoz firmy a vysoké platy pár (všeho) schopným. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK