Akcionáři Harvardu plačte

Akcionáři Harvardu plačte
Na čtvrteční únavné dvanáctihodinové valné hromadě Harvardského průmyslového holdingu byl sice schválen odkup akcií od jejich majitelů, celá věc však má stále příliš mnoho háčků.

Celá valná hromada probíhala za neustálých diskuzí a protestů drobných akcionářů, kterým se nelíbily jednotlivé body jednání, ale i to, že představenstvo neuznává likvidátora Zdeňka Častorála, kterého dosadil soud. Proti minulému sebevědomému jednání představenstva zde však byl přece jen patrný posun. Představenstvo samo pozvalo Častorála na valnou hromadu a umožňilo mu několikrát vystoupit. Hned začátkem jednání bylo akcionáři vznešeno obvinění, že kyperské společnosti jednají ve shodě. Během samotné valné hromady pak zaznívaly jak argumenty představenstva (že o žádné shodě neví), tak likvidátora a dalších akcionářů (že shoda je už dávno jasná).

V průběhu jednání se šířily fámy, že do Tábora měli přijet policisté zatknout nyní již bývalého předsedu představestva Borise Vostrého, který ze své funkce 15. srpna odstoupil a valné hromady se neúčastnil. Na jeho místo byl zvolen Vladimír Vlček, který je však stejně jako Vostrý velmi kontroverzní postavou. Vlček totiž u rozhodčího soudu zastupoval Koženého firmy v kauze Oily Rock a několikrát prý také zastupoval předsedu představenstva holdingu Michala Pacovského.

Podstatnou část jednání zabralo dohadování o tom, co je majetkem společnosti a jaké je její hodnota. Kromě čtvrtinového podílu ve společnosti Kantupan, která by měla v průběhu následujících čtyřech měsíců získat 600 milionů dolarů za prodej svého podílu v ruské ropné společnosti Sidanco. Podle vyjádření Častorála jsou však veřejně na internetu k dispozici informace, že Kantupan má nakládání se Sidankem zakázáno ruským a britským soudem a rychlé získání peněz je tedy vysoce diskutabilní. Předseda představenstva Pacovský na to reagoval slovy, že má k dispozici dokument o zrušení těchto zákazů, nebyl však ochoten to jakkoliv prokázat, či se k tomu dále vyjadřovat.

Ázerbájdžánské papírky

Další aktivem, zatím neznámé hodnoty, jsou Ázerbajdžánské kupóny. Ty holding vlastní prostřednictvím společnosti Oily Rock, kterou získala jako zástavu poté, co Harvard Capital Management (Worldwide) - kupec majetku holdingu nezaplatil své směnky. Firma Oily Rock nevlastní kupóny přímo, ale prostřednictvím dalších čtyřiceti firem. Podle Častorála však některé z těchto firem, založených v lokalitách jako Bahamy, Bermudy, Thajsko a další nemá zaplaceno ani registrační poplatky či vůbec neexistují, mnohé jiné jsou zatíženy dluhy, problémy a možná i trestnou činností. Harvard samozřejmě s jejich aktivy musí převzít i pasiva a jejich celková hodnota pak samozřejmě může být nulová. Podle některých názorů byla Oily Rock Harvardu vlastně darována, protože Kožený již nebyl schopen nic udělat se svými Ázerbajdžánskými kupóny a tak je milostivě přenechal českým akcionářům.

Po důkladné probírce majetku firmy následovala diskuze o dalším sporném bodu - vystoupení společnosti z likvidace. Každá strana přednášela mnoho argumentů proč ano, proč ne. Proti mluvilo především to, že tento krok již byl učiněn dvakrát. Proč tedy o něčem hlasovat potřetí. Jakákoliv diskuse však byla zbytečná (stejně jako v jiných bodech), protože kyperské firmy se svými třemi čtvrtinami přítomných akcií ovládaly celé hlasování. Vystoupení z likvidace bylo tedy odhlasováno i potřetí.

To nejlepší nakonec

Na závěr, již ve čtvrt na deset večer, začal být konečně projednáván odkup. V návrhu, který dostali akcionáři hned na začátku bylo - maximálně dvacet kusů po šesti stech korunách od každého akcionáře. Protože v tuto pozdní hodinu již setrvávali jen akcionáři, kteří vlastnili podstatně více než oněch dvacet kusů strhl se tvrdý boj o peníze. Vzhledem k síle kyperských firem však nemohl projít jakýkoliv jiný (než jejich) návrh. Někteří se je sice snažili nalákat na zvýšení hranice z dvaceti kusů na dvě stě tisíc kusů. Přestože by na takový odkup ve společnosti byly peníze, návrh neprošel. Někteří přítomní se však domnívali, že vzhledem k pochybnostem o možnosti, že společnost získá nějaké peníze z prodeje Sidanca byla celý diskuze bezpředmětná. Odkup je totiž podmíněn právě získáním peněz z prodeje této ruské naftové firmy a dále zrušením zákazu obchodování s akciemi holdingu.

Očekáváte, že společnost skutečně do půl roku něco svým akcionářům vyplatí? Máte nějaké akcie Harvardu? Co si o celé kauze myslíte? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.