O dost více fondů, trochu méně hvězdiček

O dost více fondů, trochu méně hvězdiček
Výkonnost, riziko, stabilita - tři faktory ovlivňující, který fond si v pravidelném scoringovém hodnocení polepší a který pohorší. Výsledky i přes opětovný propad kapitálových trhů nevyhlížejí nijak tragicky.

Akciové fondy

Do této skupiny přibyl díky více než jednoroční historii jeden nový fond - AKRO Eurotech (OFAKRET). Ve skupině bylo vyhodnocováno celkem šest fondů. Jediným fondem, který dosáhl maximálního počtu pěti hvězdiček v této skupině, je AKRO mezinárodní akciový (OFAKRMA). Největší propad zaznamenal Citicorp OPF akcií (OFCITAKC), který ztratil tři hvězdičky a dostal se na hodnocení z konce roku. Ostatní fondy získaly stejný počet hvězdiček jako v předchozím hodnocení.

Dluhopisové fondy

V této skupině je vyhodnocováno osm fondů, přibyl do ní jeden nový fond CAM Fixní výnos (OFCAMCZF). Získáním pěti hvězdiček zamíchal CAM Fixní výnos kartami mezi dluhopisovými fondy. I nadále si udrželo pětihvězdičkové hodnocení duo fondů: IKS Dluhopisový (OFIKSDL)a 1. IN dluhopisový fond (OFPISDL). Naproti tomu dlouho pětihvězdičkový SIS Bondinvest (OFSISBON) (ztratil dvě hvězdičky v důsledku poklesu ukazatele výkonnosti a zhoršením ukazatele rizikovosti. Dalším vlivem, který ovlivnil celou skupinu, bylo zvýšení objemu spravovaného majetku IKS Dluhopisovým fondem. Ztrátě hvězdičky se nevyhnul ani největší dluhopisový fond v ČR, SIS Sporobond (OFSISSPB) se třemi hvězdičkami. Ziskem tří hvězdiček oproti jedné v minulém hodnocení se Newton Kosíř (OFNTNKOS) zařadil mezi průměr skupiny.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině přibyly dva nové fondy SIS Merkur (OFSISMER) a CAM Peněžní trh (OFCAMCZP). Celkově je vyhodnocováno deset fondů. Stejně tak jako ve skupině dluhopisových fondů, nastalo příchodem nových fondů přerozdělování hvězdiček. Stálicemi s pěti hvězdičkami zůstávají v této skupině i nadále ŽB-Sporokonto (OFZBTSPO) a 1.IN fond peněžního trhu (OFPISPT). Mírně, a to o jednu hvězdičku, oslabily čtyřhvězdičkové fondy SIS Sporoinvest (OFSISSPI) a IKS peněžního trhu (OFIKSPT). Ostatní fondy si udržely své hodnocení. Oba nové fondy získaly průměrné hodnocení na úrovni tří hvězdiček.

Smíšené fondy

Tato skupina opět zažila rozšíření. Do skupiny přibyly čtyři nové fondy, konkrétně Newton YSE akcionářů (OFNTNYSE), Newton Euro (OFNTNEUR), Newton International (OFNTNINT) a SIS 2. OPF (OFSIS2). Jedná se většinou o fondy transformované z investičních fondů, do systému hodnocení byly zahrnuty díky delší než jednoroční existenci. Ze sledování vypadl Eurocom (OFFINEUR), jelikož neposkytl potřebná data.

Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují SIS Výnosový (OFSISVYN), SIS Český (OFSISCES), ŽB balancovaný fond nadací (OFZBTNAD) a nově IKS Plus balancovaný (OFIKSPLS). Ztrátu dvou hvězdiček zaznamenal Newton Praděd (OFNTNPRA), který byl způsoben zhoršením ukazatele rizikovosti. Ostatní fondy si udržely své minulé hodnocení, případně získaly či ztratily po jedné hvězdičce.

Nově zařazené fondy se umístily v popředí hodnocení Newton YSE akcionářů, tak i SIS 2. OPF získaly po čtyřech hvězdičkách. Skupina fondů čítá dvacet osm fondů a je tudíž nejširší skupinou, kterou vyhodnocujeme. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a řadu z nich by bylo možno podle aktuálního složení portfolia zařadit do jiných skupin. To může částečně zkreslovat výsledky, jelikož není hodnoceno teritorium, a tudíž ani teritoriální investiční rizikovost.

Více než slova vypoví naše přehledná tabulka historických scoringů.

Osvěžte si, jakou metodiku při určování scoringových hvězdiček používáme.

Co říkáte změnám ve scoringovém hodnocení? Jsou naznačené vzestupy a pády oprávněné? Jak dopadl ten "váš" fond? Napište svůj názor.

A nezapomeňte připsat své názory k jednotlivým fondům. Stačí kliknout na jejich symbol v závorce a poté na položku Názory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 8. 2001 10:54, Feudál

Na druhé straně je pravdou, že Francouzi jsou, co se týče vína a koňaků, eventuelně armagnaců, až neuvěřitelní nacionalisté. Tím ovšem rozhodně nechci tvrdit, že francouzská vína nejsou dobrá. Většina je výborných, část dobrých a část, nu, pitelných. Tvrdím, že dobré moravské víno se dobrému francouzskému může vyrovnat. A vůbec - Francouzi neví, co je ve světě dobré...

Zobrazit celé vlákno

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 8. 2001 10:10, Boucek Antonin

Panove, aniz bych se Vam chtel plest do Vaseho vinoznalectvi, dle World Atlas of Wine 4th edition (vydano v roce 2001) nestoji moravska cervena vina za nic (neni tam pro ne dobre klima). Dobre vino je (dle atlasu) v CR mozne nalezt jen mezi viny bilymi (konkretne dle nich ryzlinky a rulandske na Palave).

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (35 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services