Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Franto, šel bys mi ručit?

Franto, šel bys mi ručit?
Ničeho se neboj, vždyť je to jen formalita. Zajdeš si do účtárny pro potvrzení o příjmu a pak mi něco v bance podepíšeš. Uvidíš, bude to v pohodě.

Požadavek na ručitele je dnes součástí podmínek většiny bank v situaci, kdy si chcete vzít větší půjčku. U spotřebních úvěrů můžete v některých bankách potřebovat ručení již od padesáti tisíc korun, u stavebního spoření vám ale klidně bez ručitele půjčí i sto padesát tisíc. Pokud však potřebujete více, budete muset oběhnout příbuzné, kamarády či známé a najít někoho, kdo se za vás v bance zaručí.

Většina lidí je bývá k takovému závažnému kroku, jakým ručení za něčí úvěr je, velice opatrná. Co když se dlužníkovi něco stane a já to budu muset zaplatit, honí se hlavou asi většině z nich. I u toho nejlepšího kamaráda existuje riziko, že nastane situace, kdy nebude schopen platit splátky, a bude muset nastoupit ručitel. Takové situaci se většinou dopředu zabránit nedá, ale pokud si upravíte své vztahy s kamarádem-dlužníkem smluvně, můžete si ulehčit situaci u případného soudu.

Ručení vzniká v okamžiku, kdy Franta ze začátku našeho článku podepíše v bance prohlášení o tom, že splatí úvěr v případě, že to neudělá dlužník. Pokud pak taková situace skutečně nastane, vyzve banka Frantu (ručitele), aby zaplatil. Ve chvíli, kdy to udělá, stává se věřitelem on a může peníze po dlužníkovi vymáhat. Nejdřív by jej měl písemně vyzvat k zaplacení, a pokud nezaplatí, může obrátit na soud. Právě zde by podle názoru právníka Milana Vacíka mohla situaci zjednodušit smlouva mezi ručitelem a dlužníkem. V případě její neexistence totiž bude muset ručitel soudu doložit, jakým způsobem jeho pohledávka za dlužníkem vznikla. Má-li však v ruce smlouvu, je o krok dále.

Smlouva mezi dlužníkem a ručitelem nemusí být nijak složitá. Podle Milana Vacíka stačí, aby v ní byli oba dva uvedeni a byl zde popsán vzniklý vztah, to jest, že dlužník si bere úvěr, za který mu ručitel ručí. Navíc si v ní může sjednat smluvní pokutu či jiné obdobné plnění, na které mu vznikne nárok v případě, že bude muset splatit dlužníkův úvěr. I bez smlouvy však bude mít ze zákona nárok na úroky z prodlení.

Ručíte někomu za úvěr? Naštvalo by vás, kdybyste museli platit za dlužníka? Máte spolu uzavřenou smlouvu? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2001 16:36, Rucitel

Pokud chcete rucit nekomu nemomezene dlouho, doporucuji kontokorent u jedne CESKE banky. Zavazek trva bo dobu uzivani tohoto pruduktu.
kontokoret - doplnek k uctu, ktery umoznuje legalne cerpat kdykoliv uver az 100 000 Kč (úrok vice jak 10 %, nutno splatit do roka)

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 8. 2001 20:53

Podle toho co zde napsal, jich asi moc nema. Zato ma krasne spisovnou cestinu. No mozna podle prislovi "staci se vhodne obleci a role uz se odehraje sama".

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jadrop 13. 08. 2001 17:00)

Další příspěvky v diskuzi (26 komentářů)

22. 6. 2011 | 23:10 | Jeník

S Lenkou bych si asi měl co říct,dopadl jsem stejně,s tím rozdílem že to gradovalo exekucí a tu jsem z těch 4 zaplatil celou já..Stejné řeči,lži,ubezpečování že je vše vpořádku a vše řeší právník. Řešil,ale nedořešil. Z nezaplacených...více

7. 4. 2011 | 13:31 | sds

aby jste se ale nespálil, protože banka ma urcite k uveru zastavi pravo a to je vic, nez nejaka vase dohoda s dluznikem. Jinak bzch si dal pozor aby ta smlouva neobchazela zakon více

28. 5. 2007 | 11:15 | Lenka

Můj názor je ten, že v žádném případě NIKOMU neručit! Jednou jsem to udělala a byla to nejhorší chyba v mém životě. Ukecala mě kolegyně z práce, ani jsem nevěděla co podepisuji a co tím pro mě nastane za hrůzy. Asi rok byl...více

13. 6. 2002 | 2:35

Česká spořitelna, a.s. je postkomunistický kolos nyní přetransformovaný do SPARKASSE. Zneužívají spícich kont statisíců důchodců a spicích knížek na doručitele. Komerční banka je téměř stejná v bledě modrém, ale alespoň...více

12. 11. 2001 | 16:36 | Rucitel

Pokud chcete rucit nekomu nemomezene dlouho, doporucuji kontokorent u jedne CESKE banky. Zavazek trva bo dobu uzivani tohoto pruduktu. kontokoret - doplnek k uctu, ktery umoznuje legalne cerpat kdykoliv uver az 100 000...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK