Franto, šel bys mi ručit?

Franto, šel bys mi ručit?
Ničeho se neboj, vždyť je to jen formalita. Zajdeš si do účtárny pro potvrzení o příjmu a pak mi něco v bance podepíšeš. Uvidíš, bude to v pohodě.

Požadavek na ručitele je dnes součástí podmínek většiny bank v situaci, kdy si chcete vzít větší půjčku. U spotřebních úvěrů můžete v některých bankách potřebovat ručení již od padesáti tisíc korun, u stavebního spoření vám ale klidně bez ručitele půjčí i sto padesát tisíc. Pokud však potřebujete více, budete muset oběhnout příbuzné, kamarády či známé a najít někoho, kdo se za vás v bance zaručí.

Většina lidí je bývá k takovému závažnému kroku, jakým ručení za něčí úvěr je, velice opatrná. Co když se dlužníkovi něco stane a já to budu muset zaplatit, honí se hlavou asi většině z nich. I u toho nejlepšího kamaráda existuje riziko, že nastane situace, kdy nebude schopen platit splátky, a bude muset nastoupit ručitel. Takové situaci se většinou dopředu zabránit nedá, ale pokud si upravíte své vztahy s kamarádem-dlužníkem smluvně, můžete si ulehčit situaci u případného soudu.

Ručení vzniká v okamžiku, kdy Franta ze začátku našeho článku podepíše v bance prohlášení o tom, že splatí úvěr v případě, že to neudělá dlužník. Pokud pak taková situace skutečně nastane, vyzve banka Frantu (ručitele), aby zaplatil. Ve chvíli, kdy to udělá, stává se věřitelem on a může peníze po dlužníkovi vymáhat. Nejdřív by jej měl písemně vyzvat k zaplacení, a pokud nezaplatí, může obrátit na soud. Právě zde by podle názoru právníka Milana Vacíka mohla situaci zjednodušit smlouva mezi ručitelem a dlužníkem. V případě její neexistence totiž bude muset ručitel soudu doložit, jakým způsobem jeho pohledávka za dlužníkem vznikla. Má-li však v ruce smlouvu, je o krok dále.

Smlouva mezi dlužníkem a ručitelem nemusí být nijak složitá. Podle Milana Vacíka stačí, aby v ní byli oba dva uvedeni a byl zde popsán vzniklý vztah, to jest, že dlužník si bere úvěr, za který mu ručitel ručí. Navíc si v ní může sjednat smluvní pokutu či jiné obdobné plnění, na které mu vznikne nárok v případě, že bude muset splatit dlužníkův úvěr. I bez smlouvy však bude mít ze zákona nárok na úroky z prodlení.

Ručíte někomu za úvěr? Naštvalo by vás, kdybyste museli platit za dlužníka? Máte spolu uzavřenou smlouvu? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 26 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2001 16:36, Rucitel

Pokud chcete rucit nekomu nemomezene dlouho, doporucuji kontokorent u jedne CESKE banky. Zavazek trva bo dobu uzivani tohoto pruduktu.
kontokoret - doplnek k uctu, ktery umoznuje legalne cerpat kdykoliv uver az 100 000 Kč (úrok vice jak 10 %, nutno splatit do roka)

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 8. 2001 20:53

Podle toho co zde napsal, jich asi moc nema. Zato ma krasne spisovnou cestinu. No mozna podle prislovi "staci se vhodne obleci a role uz se odehraje sama".

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

29. 11. 2022 | Gabriel Pleska

U vydavatele investičních tokenů Xixoio zasahovala policie. Vedení ve vazbě

Společnost Xixoio, která loni a na začátku roku zaujala reklamou na investiční tokeny, má zřejmě problémy. V úterý ráno do sídla firmy přijela policie, vyžádala si dokumenty a podle... celý článek

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

24. 11. 2022 | Veronika Hejná

Když chce startup být globální, musí na to myslet od začátku, říkají právníci

Venture kapitálové fondy investují do inovativních projektů, kterým věří a které mají šanci uspět. Důležitý je správně nastavený právní a obchodní model a hlavně kontakty, shodují se... celý článek

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

16. 11. 2022 | Jitka Šorfová

Ze slunce může mít Česko deset giga. Máme dva, říká solárník

Českou společnost SOLEK Holding založil Zdeněk Sobotka před dvanácti lety. V Evropě se ale podmínky pro fotovoltaické podnikání ukázaly jako nestálé, a tak se přesunul do Jižní Ameriky,... celý článek

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

15. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Nikdy není pozdě investovat. Ale čím dřív, tím líp, říká bankéřka

Kdo nechce, aby jeho peníze ztrácely na hodnotě, musí investovat. Že jsou investice jen pro bohaté, je mýtus. Investovat může každý a i stovka měsíčně se počítá. „Ideální čas, kdy s... celý článek

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

14. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

O rozvoj investic v Air Bank se postará Petr Žabža

Vedoucím nově vytvořeného oddělení Investice v Air Bank se stal sedmačtyřicetiletý Petr Žabža.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.