Přídavek na dítě bude od ledna vyšší, chce Jurečka

gp | rubrika: Aktuality | 25. 10. 2022
Přídavek na dítě bude od ledna vyšší, chce Jurečka

Zdroj: Shutterstock

Přídavek na dítě má podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí a jeho šéfa Mariana Jurečky od začátku příštího roku stoupnout. Plánované zvýšení o 200 korun je obsahem návrhu, který ministerstvo tento týden posílá do připomínkového řízení.

Nyní je výše přídavku od 630 do 1380 korun, v průměru 1120 korun na dítě, liší se podle věku dítěte. Nárok na přídavek mají domácnosti, jejichž čistý příjem nepřesáhne 3,4násobku životního minima. Také životní minimum se má od ledna valorizovat, takže se dál rozroste taky okruh rodin, které na příspěvek budou mít nárok.

Počet vyplácených přídavků v letošním roce rychle roste. Od ledna do září se jejich počet zvedl z téměř 260 tisíc na 348 tisíc. Přirozeně narůstá i vyplacená částka - z lednových 288 milionů na zářijových 395 milionů. Rozšiřoval se okruh lidí, kteří na dávku mají nárok a je prostě ekonomicky hůř, takže se po různých podporách poohlížejí i ti, kteří je dřív nepotřebovali. Navíc k tomu mohlo přispět i to, že se od letošního léta o přídavek dá žádat jednodušeji a online: Kvůli žádosti o přídavek na dítě už nemusíte na úřad.

Počet vyplacených přídavků na dítěData: MPSV, graf: Peníze.cz

Přitom ale ještě ne všechny rodiny, které by přídavek už dneska mohly dostávat, ho skutečně pobírají. Když se letos v létě rozdával příspěvek 5000 Kč na dítě, získalo při tom ministerstvo práce o žádajících (s jejich souhlasem) data, ze kterých vyplývá, že téměř devadesát tisíc rodin nárok má, ale neuplatňuje ho. Ministerstvo tyto lidi začalo kontaktovat a na možnost přídavek získat je upozorňuje: Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS.

„Data ukazují, že bezmála pětina oslovených do týdne požádá o přídavek na dítě. To je aktivní cesta pomoci, kterou chceme postupně pokračovat. Bohužel paralelně čelíme nárůstu falešných webů, které se na první pohled tváří jako portál ministerstva, ale chtějí vylákat z lidí údaje a peníze,“ varuje ministr Jurečka. Varovali jsme i na Peníze.cz: Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

4. 12. 2022 | Petr Kučera

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

Možná nedosáhnete na porodné ani přídavek na dítě, přinejmenším jednu pomoc od státu ale máte skoro jistou. Jednorázový příspěvek 5000 korun pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu... celý článek

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

2. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

Zvýšení přídavku na dítě už schválili poslanci. Vliv bude mít také chystané zvýšení životního minima. Tady je nová kalkulačka.

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

29. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

Celková výše rodičovského příspěvku se od roku 2023 nezvýší. Do budoucna by rodičům mohla pomoct automatická valorizace. Na druhou stranu se objevují i návrhy na snížení příspěvku a... celý článek

Rodičovský příspěvek 2023. Kolik dělá a jak žádat

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Rodičovský příspěvek 2023. Kolik dělá a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Přídavek na dítě se zvýší. Nová tabulka má zelenou

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Přídavek na dítě se zvýší. Nová tabulka má zelenou

Zvýšení přídavku na dítě schválili poslanci, jeho výše stoupne ve všech kategoriích o 200 korun. Vliv bude mít také chystané zvýšení životního minima.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.