Nedodrzeni zakoniku prace.

Dobrý den, mám dotaz, který mi snad pomůžete vyřešit. A povězte mi, čeho všeho se tento zaměstnavatel dopouští a jak toto vyřešit. Nerad bych přišel o práci. Děkuji za radu, zde je několik otázek. Za prvé, už se mi nelíbilo podání smlouvy ze strany zaměstnavatele. Nic jsem mu nepodepsal. I když si myslím, že jednu podepsanou smlouvu by měl mít zaměstnavatel a druhou kopii zaměstnanec. Vše proběhlo jen jednou kopií, kterou mi dal, a já ji nepodepsanou odnesl na pracovní úřad a nikomu to na pracovním úřadu nevadilo, že tato smlouva není podepsaná. Podotýkám, bylo to v Havířově! Nač je mi podepsaný papír, když není podepsaný u zaměstnavatele, přesto pracuji. A úřad práce toto toleruje. Za druhé, nevím, za co pracuji. Ve smlouvě je řečeno, že bude zaměstnavatelem vystaven úkolový list před zahájením práce. Bohužel ho také nedostávám a nevím, za co pracuji. Za třetí, již pracuji u této firmy třetí měsíc a dosud jsem nebyl vyslán na vstupní lékařskou prohlídku! Je toto možné u stavební firmy, kde pracujete ve výškách, hloubkách s těžkými břemeny, atd.? Za čtvrté, část platu zasílá na účet základní částkou, například 10 500 Kč, a zbytek doplácí na ruku, například 5000 Kč. Já si myslím, že tady už je trestní přestupek a podvod. Pracovníci nemají skutečně vydělaný plat v zápočtovém listu. A konečně za páté, dosud jsem neobdržel žádný pracovní oděv a bezpečnostní prvky, obuv, kterou potřebuji k práci. Je toto možné, aby tato firma existovala? Dá se u této firmy udělat nějaká náprava? Co s tím mohu dělat, kromě toho, dát výpověď! Děkuji za odpověď pro mne a dalších 7 zaměstnanců.

Otázku poslal/a:  , 7. 1. 2013 2:38

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Není-li pracovní smlouva podepsána smluvními stranami, způsobuje to její neplatnost. Jestliže ovšem již bylo započato s plněním podle pracovní smlouvy (výkon práce), není již možné se její neplatnosti dovolat – ust. § 20 odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v aktuálním znění (dále jen „ZP“). Pokud jste tedy na úřad práce donesl neplatnou pracovní smlouvu, přičemž jste již do práce nastoupil, je pracovní smlouva platná.
Podle ust. § 34 ZP musí každá ze smluvních stran obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy.
Co se týče výše mzdy, má zaměstnavatel povinnost Vám v den nástupu do práce vydat písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis (ust. § 113 odst. 4 ZP). Mzda musí být sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet. S podmínkami odměňování Vás zaměstnavatel měl seznámit již před uzavřením pracovní smlouvy (ust. § 31 ZP).
Od 1. 4. 2012 jsou vstupní prohlídky povinné pro všechny zaměstnance před vznikem pracovněprávního vztahu. Zaměstnavatel má povinnost zajistit lékařskou prohlídku před uzavřením pracovní smlouvy.
V případě, že Váš zaměstnavatel zaměstnancům zbytek mzdy „doplácí na ruku“ a neodvádí z této částky daň, pojistné na sociální zabezpečení a podobné platby, může se dopustit trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby dle ust. § 241 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v aktuálním znění.
Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům na vlastní náklad osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv apod. (ust. § 104 a násl. ZP). Pokud Vám zaměstnavatel nezajistí bezpečný výkon práce, nemusíte ji vykonávat, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a náleží Vám za ni náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Doporučuji Vám upozornit zaměstnavatele na nedodržení zákonných povinností a v případě, že nebude sjednána náprava, informovat oblastní inspektorát práce (pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj se sídlem v Ostravě).


S pozdravem a přáním hezkého dne


Richard Gürlich

4. 2. 2013 17:58

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

9. 7. 2012 | Barbora Buřínská | 28 komentářů

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

K lékaři musí čas od času každý. A někdy to nejde jinak než v pracovní době. Pamatuje na to i zákoník práce a navazující předpisy. Vyčíslují, na jakou dobu vás musí zaměstnavatel uvolnit kvůli návštěvě lékaře (nejen vaší, ale i člověka, který je na vás závislý) a kolik z ní musí proplácet.

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí odboráři a sociální demokraté pro některá ustanovení nechat posoudit Ústavnímu soudu

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

22. 5. 2011 | Petr Kučera | 8 komentářů

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

Pan Jan pracuje jako jediný prodavač v malém obchodě. Se svým zaměstnavatelem podepsal takzvanou dohodu o hmotné odpovědnosti za případný schodek či manko.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

30. 9. 2010 | Arsen Lazarevič | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

25. 9. 2009 | Maria Janšová, Radek Dvořáček | 1 komentářů

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

Od začátku září je účinný dlouho očekávaný zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, známější spíše pod označením antidiskriminační zákon.

Stránka 2/2

2

Následující

Aktuální články

Koruně se daří. Vyplatí se teď vyměnit eura na dovolenou?

Koruně se daří. Vyplatí se teď vyměnit eura na dovolenou?

Česká koruna je momentálně silná. V týdnu se dostala na 24,96 koruny za euro, vůči dolaru...více

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

Popisné, oficiální, vtipné, ale i nemravné a urážlivé. Češi si zprávy pro příjemce při...více

Stavební spoření v květnu. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

Stavební spoření v květnu. Porovnali jsme, kdo dá nejvíc

Nabídky stavebních spořitelen jsou teď zajímavé především díky pevnému úročení vkladů....více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services