Jaks se bránit proti splacení podvodně sjednaneho úvěru

Dobrý den, naše rodina se nyní ocitla ve velmi svízelné situaci díky ex-přítelkyni našeho příbuzného. Nejprve co za tím vězí: cca v letech 2006 náš příbuzný řešil rekonstrukci baráku, jeho tehdejší přítelkyně mu vše zařizovala, jelikož sama byla jeho bankovní poradkyní v bance. Za námi tehdy přijeli s tím, že potřebují ručit za úvěr, který bude na bydlení, úvěr byl psán na tuto dámu, nazvěme jí paní K. Jednalo se tehdy o to, že si na financování baráku sjednali úvěrů více, kde byl náš příbuzný spoludlužníkem a ručitelem, a poslední na 400 000,- potřebovali ručit, ale už neměli kým. Tak požádali nás. Táta to podepsal aniž by viděl smlouvu, vím, že je to z jeho strany lehkomyslnost, to v tuto chvíli již ale nespravím. Z paní K. se ale postupem času vyklubala nestydím se říci zmije, která se s dotyčným příbuzným dodnes soudí - ona nikdy neplatila žádný z úvěrů, vše šlo tajně z bankovních účtů toho příbuzného, který se o platby tolik nezajímal, prostě ho sprostě obírala, bylo na ni podáno trestní oznámení z podvodného obohacování, ve kterém také můj otec vypovídal, dotyčná totiž neoblafla jen nás, ale takto sjednaných úvěrů existuje hned několik, ani jeden neplatila, a vše placení tedy jde na ručitele nebo spoludlužníky. Divím se, že soud s příbuzným vyhrála, ten nyní uvažuje o osobním bankrotu, jelikož jí dle rozhodnutí soudu má vyplatit částku řádově v milionech :-( a to vše díky tomu, že díky délce trvání soudu se staly mnohé položky promlčené. Nám včera přišel dopis z banky, jejíž úvěr můj otec takto nešťastně podepsal, abychom doplatili cca 20 tisíc do měsíce, další splátka je cca tři tisíce a kdy je splatná. Kvůli tomuto úvěru byl právě otec vypovídat na policii, má od toho i zprávu, o tom, že při podepsání neměl k dispozici a ani nemá kopii smlouvy, ani neví, jak a co se platí. První půlka splátek, cca 200 000,- šla tajně z účtu toho příbuzného, když na to přišel, samozřejmě placení odstřihnul, ona však jakožto dlužník platit nezačala a tím se nahromadila ta dvaceti tisícová částka, kterou teď po nás chce banka. Ona platit nezačne, takže po nás určitě banka bude chtít i zbytek úvěru, tedy druhých cca 200 000,-. Co v tomto případě dělat? Máme vůbec nějakou šanci se proti tomu odvolat? Ta ženská normálně pracuje, není nezaměstnaná, i tento úvěr je součástí trestního řízení, navíc ona pracuje v bankovní sféře, doteď nechápu, jak tam může pracovat člověk, který si sjednává úvěry u bank a pak to nechá platit ručitele... :-/ Jsme zoufalí, rozhodně nejsme zámožná rodina, počítáme každou korunu, máme v rodině invalidu a bratra ve škole..peníze prostě nemáme. S paní K se není možné spojit a je jí naprosto jedno, že tak likviduje celé rodiny. Prosím o radu, jak nejlépe postupovat a kam se obrátit. Děkuji mnohokrát.

Otázku poslal/a:  , 7. 6. 2012 22:04

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

děkujeme, že jste využili služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Vámi uvedený případ překračuje možnosti této poradny vám kvalifikovaně poradit bez detailní znalosti všech skutečností a to zejména znění smluv, stadia trestního řízení atd. Obecně ovšem pro věřitele (banku) není nijak významné zda došlo mezi dlužníkem a ručitelem k podvodu, a pokud vyčerpal všechny možnosti vůči dlužníkovi, nastupuje ručitel, který poté může uplatnit nárok na náhradu škody v rámci trestního či občanskoprávního řízení. Můžete se ještě pokusit nalézt řešení s bankou.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Richard Gürlich

11. 6. 2012 16:06

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde o pracovní úraz? Nejvyšší soud teď dospěl k jasnému závěru.

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

26. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách? A musí si zaměstnavatel nechat kutila, který kvůli nepozornosti způsobí v práci výbuch? Advokáti z kanceláře Aegis Law upozornili na zajímavé příběhy, které se dostaly až k Nejvyššímu soudu.

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce. Počítá se zásadními změnami. Mluví se především o výpovědích, řeší se ale i zkušební doba či odstupné pro nemocné zaměstnance.

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

12. 12. 2023 | Veronika Odrobinová

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

Na konci roku zaměstnavatelé a zaměstnanci řeší, jak naložit s nevyčerpanou dovolenou. Poradíme, co se dá dělat.

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

13. 4. 2022 | Martin Horvát | 7 komentářů

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

Okamžitá výpověď za předstírání přítomnosti na pracovišti. Užívání služebního auta bez souhlasu zaměstnavatele. Vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době. Neoprávněné předložení jízdenek k vyúčtování. Odcizení potravin ve školní jídelně. Útrata v restauraci z firemní karty. Odklon zakázek ve prospěch osoby blízké. Tady jsou důležitá rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

30. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

V trestním řízení přidělí nemajetnému obhájce ex offo. Ale co když se člověk bez peněz potřebuje nebo musí soudit v civilním procesu nebo správním řízení? Žádný nárok na bezplatného advokáta pro chudé v Česku neexistuje. Jisté možnosti, jak se domoci právního zastoupení zdarma, ale jsou. Ročně je využijí stovky lidí. Poradíme.

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

12. 6. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

Ať se snažíme sebevíc, abychom zaměstnavatele přesvědčili o své pravdě, někdy to prostě nepomáhá. Pak nám nezbude než se soudit. U jakého soudu ale žalobu podat a jaké jsou opravné prostředky, pokud se nám rozsudek soudu prvního stupně nebude zdát správný? Více o tom v posledním díle našeho seriálu o pracovním právu.

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

4. 5. 2014 | Petr Kučera | 4 komentáře

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

Nejvyšší soud opakovaně řešil odpovědnost za úraz při sportovních aktivitách během teambuildingové akce.

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

4. 2. 2014 | Jiří Lojda | 6 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

Občan Evropské unie může pracovat v Evropské unii. Tedy kdekoli v Evropské unii. Ovšem jakým právem se pak řídí vztah mezi ním a jeho zaměstnavatelem, řekněme třeba v případě, že český občan pracuje pro švédskou firmu v Rakousku?

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

27. 1. 2014 | Jiří Lojda | 12 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

21. 1. 2014 | Jiří Lojda | 9 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

V předchozích dílech našeho nového seriálu jsme mluvili o případech, kdy se zaměstnanec rozhodne, že mu bez stávající práce bude líp. Bohužel existují na světě také případy opačné: že se zaměstnavatel rozhodne, že toho a toho zaměstnance už živit nebude. Co je právoplatný důvod k výpovědi, co není a za co můžete letět na hodinu?

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

13. 1. 2014 | Jiří Lojda | 7 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

Minulý týden jsme na Peníze.cz představili nový seriál věnovaný pracovnímu právu. Tedy zejména vztahům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Začali jsme trochu netradičně – prvním z článků o tom, jak se v práci končívá. Ovšem v tomhle případě víc než kdy jindy platí, že každý konec je vlastně taky nový začátek.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

16. 2. 2013 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

Pro outplacement zatím nemáme a možná nikdy ani mít nebudeme vlastní slovo. Služba, která pomáhá firmám překonat s citem a se ctí vyhazovy zaměstnanců a propuštěným zase hledat novou práci, v Česku pomaličku zdomácňuje. Povídali jsme si o ní s Evou Kramešovou, která právě takové programy zaštiťuje u personální agentury Hays.

Stránka 1/2

Předchozí

1

Aktuální články

Povinné zálohování PET lahví a plechovek. Vyplatí se to?

Povinné zálohování PET lahví a plechovek. Vyplatí se to?

Ministerstvo životního prostředí posílá na vládu novelu, která zavádí systém zálohování...více

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Píše vám přítel na Facebooku, že jste vyhráli? Pozor na to. ČSOB varuje před novým trikem...více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services