pracovní poměr a mzda

Dobrý den, jsem zaměstnán u firmy na HPP. Práce probíhá ve 12 hodinových směnách - denní a noční 6-18, 18-6. Na mzdovém výměru je uvedeno, že byla stanovena základní hodinová mzda při pracovním úvazku 37,5 hodiny týdně v režimu nepřetržitém, při rovnoměrném rozvržení pracovní doby. Myslímsi, že to není správné. Rovnoměrně rozvržená pracovní doba se opakuje každý týden stejně, nejvýše 9 hodin a my pracujeme v tzv. "ruském týdnu", tj. po,út den, pá,so a ne noc, st,čt den a dalších 14 dnů naopak. Myslím si, že pracujeme v režimu nepřetržité, apři nerovnoměrně rozvržené pracovní době. Na to by podle mě měl být zpracován harmonogram, aspoň na půl roku dopředu a tento by měl být můj pracovní režim. To znamená, že v den, kdy mám plánovanou směnu, se mi může započítávat dovolená, ostatní dny jsou pro mě jako soboty nebo neděle. Dále se nám za směnu počítá 11 hodin - 1 hodina přestávka v práci a přitom není kdy si toto vybrat. Zaměstavatel se odvolává na příplatky v sobotu, neděli, v noci a ve svátek, ale na výplatní pásce je jen svátek, a to ještě jen 7,5 hodiny, i když jsem byl v práci celých 12 hodin. Myslím si, že vychází z toho, že nám neoprávněně převádí 12 hodinové směny na 7,5 hodinové a jen jako za denní směnu. Já se omlouvám, ale ptám se Vás, protože jsem v 3 měsíční zkušební době, tak si dovedete představit, jak bych dopadl, kdybych se zeptal zaměstnavatele. Mnohokrát Vám děkuji za Váš čas. Jeanny

Otázku poslal/a:  , 21. 10. 2011 1:44

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

Děkujeme, že jste využili služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Ve Vašem případě se zcela jistě jedná o nerovnoměrné rozvržení pracovní doby. Při rovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka pracovní doby přesáhnout 9 hodin, při nerovnoměrném 12 hodin. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději 2 týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Tedy pokud jste se nedomluvili se zaměstnavatelem, že Vám bude předkládat jakýsi harmonogram, neboli rozvrh týdenní pracovní doby, v delším časovém horizontu, má zaměstnavatel povinnost rozvrhnout pracovní dobu a seznámit s rozvrhem své zaměstnance ve výše uvedeném termínu.
Co se týče přestávek v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Přestávky se opravdu do pracovní doby nezapočítávají, ale musí být jednoznačně poskytnuty. Jedná se o zákonnou povinnost zaměstnavatele.
Pokud se jedná o práci ve svátek, náleží Vám dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které Vám zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se však může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna, což je asi Váš případ. Směna by se Vám samozřejmě měla počítat celá. Pozor však, pokud máte tzv. noční ve svátek (od 18 do 6 hodin), jedná se o práci ve svátek pouze v ten konkrétní den – ve svátek, tzn. od 18 do 24 hodin. A pouze za tuto dobu Vám přísluší příplatek za práci ve svátek.
Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši příplatku a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.
Stejně tak za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku, pokud není opět v kolektivní smlouvě sjednaná jiná minimální výše nebo jiný způsob určení příplatku.

1. 11. 2011 11:34

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

9. 7. 2012 | Barbora Buřínská | 28 komentářů

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

K lékaři musí čas od času každý. A někdy to nejde jinak než v pracovní době. Pamatuje na to i zákoník práce a navazující předpisy. Vyčíslují, na jakou dobu vás musí zaměstnavatel uvolnit kvůli návštěvě lékaře (nejen vaší, ale i člověka, který je na vás závislý) a kolik z ní musí proplácet.

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí odboráři a sociální demokraté pro některá ustanovení nechat posoudit Ústavnímu soudu

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

22. 5. 2011 | Petr Kučera | 8 komentářů

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

Pan Jan pracuje jako jediný prodavač v malém obchodě. Se svým zaměstnavatelem podepsal takzvanou dohodu o hmotné odpovědnosti za případný schodek či manko.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

30. 9. 2010 | Arsen Lazarevič | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

25. 9. 2009 | Maria Janšová, Radek Dvořáček | 1 komentářů

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

Od začátku září je účinný dlouho očekávaný zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, známější spíše pod označením antidiskriminační zákon.

Stránka 2/2

2

Následující

Aktuální články

Povinné zálohování PET lahví a plechovek. Vyplatí se to?

Povinné zálohování PET lahví a plechovek. Vyplatí se to?

Ministerstvo životního prostředí posílá na vládu novelu, která zavádí systém zálohování...více

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Píše vám přítel na Facebooku, že jste vyhráli? Pozor na to. ČSOB varuje před novým trikem...více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services