Pojišťovny očekávají nárůst podvodů

Pojišťovny očekávají nárůst podvodů
Na jedné straně může pachatele čekat až deset roků kriminálu. Na druhé si může přijít na miliony korun. Pokud je na takovou sumu pojištěný. Pojistné částky ovšem rostou a pojišťovny čekají, že pokušení bude příliš silné pro čím dál víc lidí...

Pachatelé pojistných podvodů to mají v Česku stále těžší. Ze statistik České asociace pojišťoven vyplývá, že za loňský rok specialisté pojišťoven prošetřili o 80 procent více podezřelých pojistných událostí v oblasti životního pojištění a prokázali podvody za 47 milionů korun. Mimo jiné se jim podařilo odhalit i organizovanou síť podvodníků, kteří uzavírali úrazové pojištění s pojistným plněním ve formě denních dávek odškodného u více pojišťoven současně a následně u všech uplatňovali škody vzniklé fingovaným úrazem.

Pojistitelé v loňském roce odhalili více pojistných podvodů u životního a úrazového pojištění zejména proto, že se na tyto produkty začali více zaměřovat,“ vysvětluje Ondřej Karel, který se v rámci České asociace pojišťoven zabývá prevencí pojistných podvodů.

Zázrak! Lazar vstal a dává góly!

Kolik to koštuje, pane inšpektor?

  • Pojistný podvod je trestný čin a trestná je i samotná příprava pojistného podvodu nebo napomáhání k němu.
  • U větších škod hrozí pachateli odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
  • U škod velkého rozsahu hrozí tresty odnětí svobody na pět až deset let.
  • Člen organizované skupiny může být za pojistný podvod odsouzen na dva roky až osm let nepodmíněně.

Případy známé dřív jen z detektivek, ve kterých jeden z manželů nechá druhého pojistit na vysokou částku a pak ho dá zavraždit, už sice také do Česka dorazily, ale mezi pojistnými podvody jsou stále raritou.

Typický český pojistný podvod spíše vypadá tak, jak ho popisuje Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Klient nahlásil úraz, který se mu stal při kopané. Po úderu do nohy údajně došlo k naštípnutí patní kosti. Amatérskému fotbalistovi tak bylo v souladu s pojistnou smlouvou vyplaceno za úraz téměř 80 tisíc korun. Šetřením detektivů České pojišťovny však bylo zjištěno, že se pojištěný v době, kdy měla probíhat intenzivní léčba zranění, účastnil přeborových utkání v kopané a v jednom ze zápasů dokonce dal gól. Z kontroly revizního lékaře pak vyplynulo, že patní kost hráče je naprosto bez traumatologických změn. Pojištěný musel vrátit pojistné plnění a další dohru bude mít celá záležitost u soudu.

Holmesi

Anketa

Dopustili byste se pojistného podvodu?

Na první pohled se může zdát, že jde jen o pár tisíc korun, jenže pojistný podvod je trestný čin. Podvodníka může dostat na pár let do vězení a lékaře, který by podvodu napomáhal, to může stát diplom.

Lákadlo poroste

S tím jak budou lidé v Česku bohatnout a pochopí, že pojišťovat se na pár desítek tisíc nemá prakticky žádný smysl, dá se podle Ondřeje Karla očekávat, že se bude zvyšovat i „přitažlivost“ pojistných podvodů. Pojišťovny to ale vědí a již nyní zvyšují kapacity specializovaných oddělení, která se zabývají šetřením a odhalováním pojistných podvodů. Proklouznout sítí kontrolních opatření tak bude čím dál obtížnější…

Psáno pro Lidové noviny

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2011 10:34

Negativně naladěn už v pondělí poránu? Myslím, že je to spíš humorná historka než ukázka rafinovanosti podvodníků nebo schopností pojišťoven. Pokud už by to mělo něco ilustrovat, tak opravdu spíš, jaké pitomosti lidi dělají...

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.