Zjednodušení pro pendlery. Na úřad nemusí s potvrzením z ciziny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 20. 4. 2020 15:45

Lidé, kteří pracovali v zahraničí a přišli kvůli koronavirové krizi o práci, teď můžou získat podporu v nezaměstnanosti snadněji.

„Pendleři, kteří pracují v některém z členských států EU, jsou při skončení zaměstnání i za běžné situace zabezpečeni dávkami v nezaměstnanosti. Teď je ale potřeba, aby dostali finanční pomoc rychleji. Nově proto dojde k přiznání dávky, i když momentálně nebudou schopni doložit všechny formálně vyžadované dokumenty,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

I když lidé pracovali třeba v Německu a Rakousku, o dávky v nezaměstnanosti se žádá pouze ve státě bydliště. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je však standardně zapotřebí doložit i dokument s označením U1, který vydávají úřady v zemi, kde lidé pracovali. To je ale nyní problematické a může to trvat i několik měsíců.

„Nyní lze využít institut prozatímního výpočtu dávky a tím urychlit posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, výpočet výše této podpory a její následné poskytování,“ říká Kristýna Křupková, mluvčí ministerstva práce.

Kdo tedy dokument U1 nemá, může úřadu práce dočasně místo toho doložit například obdobu českého potvrzení o zaměstnání (takzvaný zápočtový list) od zahraničního zaměstnavatele.

„Takové potvrzení musí prokazovat skončení pracovního poměru a obsahovat údaje, na základě kterých lze nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výši posoudit. Jedná se zejména o dobu důchodového pojištění a výdělek,“ říká Křupková a upozorňuje, že výplatní pásky nestačí.

Úřad práce na základě těchto dokumentů podporu přizná a vypočte její pravděpodobnou výši. Tu následně vyplácí. Ke zpřesní dojde až v okamžiku, kdy budou lidé mít k dispozici dokument U1.

O podporu lze nově žádat i na dálku, a to i elektronicky třeba přes datovou schránku. Základní podmínkou pro získání podpory je získání doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Do zákonem požadované doby se započte i doba zaměstnání získaná v jiných členských státech.

„Například pokud pendler přijde o práci poté, co dojížděl šest měsíců do Německa a předtím pracoval šest měsíců v Česku, započtou se obě doby,“ vysvětluje Křupková.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2020

platů
let

Další kalkulačky

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Výpověď a odstupné. Na tohle si teď dejte pozor

15. 3. 2021 | Zdeněk Bauer | 5 komentářů

Výpověď a odstupné. Na tohle si teď dejte pozor

Kdy může dát výpověď zaměstnavatel a kdy zaměstnanec? Jaké jsou výpovědní důvody? Jak se počítá výpovědní doba? Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné? A jak odstupné ovlivní podporu... celý článek

Stoupne limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

19. 11. 2020 | Petr Kučera | 13 komentářů

Stoupne limit pro přivýdělek, školkovné i bonus na dítě

Zvýšení minimální mzdy má vedle samotných výdělků přímý dopad i na některé další limity. Které se od ledna změní?

Stát dá lidem 70 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

25. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Stát dá lidem 70 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Vláda se dohodla na pravidlech takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát.

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

5. 6. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 38 tisíc uchazečů, o měsíc dříve to bylo 53 tisíc lidí.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.