Zjednodušení pro pendlery. Na úřad nemusí s potvrzením z ciziny

| rubrika: Aktuality | 20. 4. 2020 15:45

Lidé, kteří pracovali v zahraničí a přišli kvůli koronavirové krizi o práci, teď můžou získat podporu v nezaměstnanosti snadněji.

„Pendleři, kteří pracují v některém z členských států EU, jsou při skončení zaměstnání i za běžné situace zabezpečeni dávkami v nezaměstnanosti. Teď je ale potřeba, aby dostali finanční pomoc rychleji. Nově proto dojde k přiznání dávky, i když momentálně nebudou schopni doložit všechny formálně vyžadované dokumenty,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

I když lidé pracovali třeba v Německu a Rakousku, o dávky v nezaměstnanosti se žádá pouze ve státě bydliště. Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je však standardně zapotřebí doložit i dokument s označením U1, který vydávají úřady v zemi, kde lidé pracovali. To je ale nyní problematické a může to trvat i několik měsíců.

„Nyní lze využít institut prozatímního výpočtu dávky a tím urychlit posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, výpočet výše této podpory a její následné poskytování,“ říká Kristýna Křupková, mluvčí ministerstva práce.

Kdo tedy dokument U1 nemá, může úřadu práce dočasně místo toho doložit například obdobu českého potvrzení o zaměstnání (takzvaný zápočtový list) od zahraničního zaměstnavatele.

„Takové potvrzení musí prokazovat skončení pracovního poměru a obsahovat údaje, na základě kterých lze nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výši posoudit. Jedná se zejména o dobu důchodového pojištění a výdělek,“ říká Křupková a upozorňuje, že výplatní pásky nestačí.

Úřad práce na základě těchto dokumentů podporu přizná a vypočte její pravděpodobnou výši. Tu následně vyplácí. Ke zpřesní dojde až v okamžiku, kdy budou lidé mít k dispozici dokument U1.

O podporu lze nově žádat i na dálku, a to i elektronicky třeba přes datovou schránku. Základní podmínkou pro získání podpory je získání doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v délce alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Do zákonem požadované doby se započte i doba zaměstnání získaná v jiných členských státech.

„Například pokud pendler přijde o práci poté, co dojížděl šest měsíců do Německa a předtím pracoval šest měsíců v Česku, započtou se obě doby,“ vysvětluje Křupková.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2020

platů
let

Další kalkulačky

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.