Vláda otevře hranice pro služební cesty. Pendlerům zkrátí povinnou dobu

jih | rubrika: Aktuality | 7. 4. 2020 14:48 aktualizováno 7. 4. 2020 15:58 | 1 komentář

Od příštího úterý se mírně uvolní pravidla pro překročení hranic, které jinak dál zůstávají zavřené pro Čechy i cizince.

Vycestovat půjde v odůvodněných případech jako jsou třeba návštěva úřadu, lékaře, příbuzného, služební cesta, jednání u soudu nebo pohřeb. Po návratu musí následovat čtrnáctidenní karanténa, pokud výjezd trval déle než 24 hodin. Při výjezdu i návratu bude každý zaevidován policií.

Takzvaní pendleři pak budou nově smět vycestovat nejméně na dva týdny. U lidí pracujících v zahraničí došlo ke sjednocení. Doposud platila přísnější opatření pro lidi se zaměstnáním v Německu a Rakousku, nové podmínky se vztahují i na Polsko a Slovensko. 

Podmínky, na nichž se včera shodla vláda, dnes upřesnil ministr vnitra Jan Hamáček. Opatření budou platit po dobu trvání nouzového stavu.

„Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného,“ řekl Hamáček.

Důvody vycestování budou na hranicích kontrolovat policisté. Překročit hranice v povolených situacích půjde jenom přes přechody, které fungují v krizovém režimu.

Lidé jezdící za zaměstnáním do Německa a Rakouska tam dnes podle nařízení vlády musí zůstat alespoň tři týdny, aby o status pendlera nepřišli. Od 14. dubna se tato doba zkrátí na dva týdny. Podmínka následných dvou týdnů v karanténě zůstává. Stejné podmínky nově budou platit i pro lidi pracující v Polsku a na Slovensku, kde je dosud režim volnější.

Přeshraniční pracovníci, kteří pracují ve zdravotnických, sociálních službách, základních složkách integrovaného záchranného systému a v kritické infrastruktuře, budou nově muset do dvoutýdenní karantény, pokud vycestují na více než dva týdny.

Pracovníci v tomto speciálním režimu ale nově musí mít potvrzení od zastupitelského úřadu, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu a že v místě výkonu práce byla přijata opatření k zabránění šíření koronaviru. Bude pro ně také platit větší zákaz volného pohybu po Česku.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další zajímavé rozhovory ani důležité aktuality! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

23. 1. 2023 | Petr Kučera

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

Výplata, kterou jste dostali v lednu, se řídila ještě loňskými pravidly – byla za prosincovou práci. Co přinese ta další, která přijde v únoru?

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.