Vláda otevře hranice pro služební cesty. Pendlerům zkrátí povinnou dobu

| rubrika: Aktuality | 7. 4. 2020 14:48 aktualizováno 15:58 | 1 komentář

Od příštího úterý se mírně uvolní pravidla pro překročení hranic, které jinak dál zůstávají zavřené pro Čechy i cizince.

Vycestovat půjde v odůvodněných případech jako jsou třeba návštěva úřadu, lékaře, příbuzného, služební cesta, jednání u soudu nebo pohřeb. Po návratu musí následovat čtrnáctidenní karanténa, pokud výjezd trval déle než 24 hodin. Při výjezdu i návratu bude každý zaevidován policií.

Takzvaní pendleři pak budou nově smět vycestovat nejméně na dva týdny. U lidí pracujících v zahraničí došlo ke sjednocení. Doposud platila přísnější opatření pro lidi se zaměstnáním v Německu a Rakousku, nové podmínky se vztahují i na Polsko a Slovensko. 

Podmínky, na nichž se včera shodla vláda, dnes upřesnil ministr vnitra Jan Hamáček. Opatření budou platit po dobu trvání nouzového stavu.

„Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného,“ řekl Hamáček.

Důvody vycestování budou na hranicích kontrolovat policisté. Překročit hranice v povolených situacích půjde jenom přes přechody, které fungují v krizovém režimu.

Lidé jezdící za zaměstnáním do Německa a Rakouska tam dnes podle nařízení vlády musí zůstat alespoň tři týdny, aby o status pendlera nepřišli. Od 14. dubna se tato doba zkrátí na dva týdny. Podmínka následných dvou týdnů v karanténě zůstává. Stejné podmínky nově budou platit i pro lidi pracující v Polsku a na Slovensku, kde je dosud režim volnější.

Přeshraniční pracovníci, kteří pracují ve zdravotnických, sociálních službách, základních složkách integrovaného záchranného systému a v kritické infrastruktuře, budou nově muset do dvoutýdenní karantény, pokud vycestují na více než dva týdny.

Pracovníci v tomto speciálním režimu ale nově musí mít potvrzení od zastupitelského úřadu, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu a že v místě výkonu práce byla přijata opatření k zabránění šíření koronaviru. Bude pro ně také platit větší zákaz volného pohybu po Česku.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další zajímavé rozhovory ani důležité aktuality! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.