Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 29. 4. 2020 | 89 komentářů
Zvýšení proběhne zpětně od 1. dubna, a to nejenom při zavřené škole. Nově na něj dosáhnou i někteří lidé pracující na DPP a DPČ.
Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

Zdroj: Shutterstock

Ošetřovné stoupne na 80 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Doteď zaměstnanci dostávají 60 procent. Potřebnou novelu dnes schválili i senátoři, poslanci ji odsouhlasili před týdnem. 

Zvýšení už před měsícem prosazovala opozice, vládní koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů to ale tehdy odmítla. Poslanci v březnu schválili prodloužení ošetřovného na celou dobu uzavření škol, rozšířili také některé možnosti pro jeho čerpání.

Čerstvě přijatá novela, s níž nakonec přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, zvyšuje ošetřovné zpětně od 1. dubna, a to automaticky.

Březnové částky se už zvýšení nedotkne, přestože většina škol je kvůli epidemii koronaviru uzavřená od 11. března. Opoziční návrhy na zpětné proplácení i za část března vláda bez bližšího vysvětlení odmítla.

Vládní koalice také po měsíci podpořila původně opoziční návrh, aby nárok na ošetřovné měli mimořádně i lidé pracujcí na dohodu. Na jejich zařazení mimo jiné dlouhodobě tlačili Piráti.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

Jak je s dětmi doma?

Podmínkou pro ošetřovné u DPČ nebo DPP bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění). Dohody musí být aktivní, tedy neukončené. Dohodáři získají nárok na ošetřovné zpětně od 11. března, a to ve stejné výši jako zaměstnanci (za březen 60 % výdělku, od dubna 80 %). 

Ministr školství Robert Plaga zatím počítá s tím, že žáci prvního stupně by začali chodit do školy 25. května, pokud se splní určité podmínky, především výuka v menších skupinách do 15 žáků.

Maláčová ujišťuje, že nárok na ošetřovné zůstane i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka. Schválená novela z dílny ministerstva práce a sociálních věcí nicméně dál váže poskytování ošetřovného jenom na dobu, „po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii, nejdéle však do 30. června 2020“. Situace, kdy dítě nemůže do školy například kvůli slabé imunitě, nebo když by tím ohrozilo další osobu ve společné domácnosti, tak neřeší.

„Řešení bude záviset na tom, jaká konkrétní opatření budou přijata ze strany ministerstva školství a na jakém právním základě,“ odpověděla na otázku webu Peníze.cz Kateřina Brodská z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. 

Schválené zvýšení z 60 na 80 % do konce června se týká i standardních situací, kdy na ošetřovné vznikne nárok z jiných důvodů než je zavřená škola. Typicky když je dítě nemocné nebo po úrazu, případně je ze stejných důvodů potřeba pečovat o jiného člena rodiny. Podmínkou je, že nárok vznikl nejdříve 1. dubna. Standardní délka ošetřovného se však v takových případech neprodlužuje, trvá tedy maximálně devět dnů (u samoživitelů šestnáct).

Ošetřovné se počítá z redukovaného vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno hrubá mzda, která se u vyšších výdělků uměle snižuje. Například u hrubé mzdy 20 tisíc měsíčně dosahuje 356 korun za kalendářní den, u hrubé mzdy 40 tisíc je to 683 korun.

Po zvýšení na 80 procent se denní částka při hrubé mzdě 20 tisíc měsíčně zvýší na 474 korun, při mzdě 40 tisíc pak na 910 korun. Tím se ošetřovné za celý měsíc přiblíží čisté mzdě.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček před týdnem ujistil poslance, že stoupne i obdoba ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Speciální příspěvek má na starosti právě Havlíček. Podnikatelé zatím dostávají 424 korun za den. 

Zaktualizovali jsme zprávu z 16. dubna.

Poměr čisté mzdy a ošetřovnéhoMPSV

Poměr čisté mzdy a ošetřovného podle ministerstva práce a sociálních věcí. Čistá mzda počítá s uplatněním základní slevy za poplatníka.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+124
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 89 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2020 20:49, Andy

Taky nemocenskou pro lidi v karanténě bych zvedla na 80% a i lidé,kteří pobírají 60% náhradu mzdy při částečné nezaměstnanosti by si zasloužili alespoň 80%,aby to bylo opravdu spravedlivé...

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 4. 2020 6:14, Michal

Žádné ošetřovné,už tak se místo chození do práce,jen doma flákají,anebou drbou s podobnýmy slepicemi na dvorcích ! Haranty vrazit do diagnotáku /pasťáku/ a hybaj hákovat !!!

-101
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (89 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 158 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

30. 4. 2022 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

Na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě do 18 let věku dosáhnou rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Limit se nebude počítat z čistého příjmu. Přestože... celý článek

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

28. 4. 2022 | Petr Kučera | 131 komentářů

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Domácnosti s příjmem do milionu korun ročně mají dostat jednorázový příspěvek na každé dítě do 18 let. Přijde nejspíš během srpna.

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

26. 4. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

Převést úspory ze špatně úročeného účtu pro děti může být komplikované. Ale nevzdávejte to. Banky musí umožnit přinejmenším převod na jiný produkt vedený na jméno dítěte, a to i u konkurence. celý článek

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

5. 4. 2022 | Eva Dandová | 39 komentářů

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

Zaměstnanci s dětmi do osmi let se mohou těšit na delší dovolenou. Plán na takzvané rodičovské volno vzniká na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.