Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 29. 4. 2020 | 89 komentářů
Zvýšení proběhne zpětně od 1. dubna, a to nejenom při zavřené škole. Nově na něj dosáhnou i někteří lidé pracující na DPP a DPČ.
Ošetřovné stoupne a bude i pro dohody. Spočítejte si, kolik dostanete

Zdroj: Shutterstock

Ošetřovné stoupne na 80 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Doteď zaměstnanci dostávají 60 procent. Potřebnou novelu dnes schválili i senátoři, poslanci ji odsouhlasili před týdnem. 

Zvýšení už před měsícem prosazovala opozice, vládní koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů to ale tehdy odmítla. Poslanci v březnu schválili prodloužení ošetřovného na celou dobu uzavření škol, rozšířili také některé možnosti pro jeho čerpání.

Čerstvě přijatá novela, s níž nakonec přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, zvyšuje ošetřovné zpětně od 1. dubna, a to automaticky.

Březnové částky se už zvýšení nedotkne, přestože většina škol je kvůli epidemii koronaviru uzavřená od 11. března. Opoziční návrhy na zpětné proplácení i za část března vláda bez bližšího vysvětlení odmítla.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Vládní koalice také po měsíci podpořila původně opoziční návrh, aby nárok na ošetřovné měli mimořádně i lidé pracujcí na dohodu. Na jejich zařazení mimo jiné dlouhodobě tlačili Piráti.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

Jak je s dětmi doma?

Podmínkou pro ošetřovné u DPČ nebo DPP bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění). Dohody musí být aktivní, tedy neukončené. Dohodáři získají nárok na ošetřovné zpětně od 11. března, a to ve stejné výši jako zaměstnanci (za březen 60 % výdělku, od dubna 80 %). 

Ministr školství Robert Plaga zatím počítá s tím, že žáci prvního stupně by začali chodit do školy 25. května, pokud se splní určité podmínky, především výuka v menších skupinách do 15 žáků.

Maláčová ujišťuje, že nárok na ošetřovné zůstane i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka. Schválená novela z dílny ministerstva práce a sociálních věcí nicméně dál váže poskytování ošetřovného jenom na dobu, „po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii, nejdéle však do 30. června 2020“. Situace, kdy dítě nemůže do školy například kvůli slabé imunitě, nebo když by tím ohrozilo další osobu ve společné domácnosti, tak neřeší.

„Řešení bude záviset na tom, jaká konkrétní opatření budou přijata ze strany ministerstva školství a na jakém právním základě,“ odpověděla na otázku webu Peníze.cz Kateřina Brodská z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. 

Schválené zvýšení z 60 na 80 % do konce června se týká i standardních situací, kdy na ošetřovné vznikne nárok z jiných důvodů než je zavřená škola. Typicky když je dítě nemocné nebo po úrazu, případně je ze stejných důvodů potřeba pečovat o jiného člena rodiny. Podmínkou je, že nárok vznikl nejdříve 1. dubna. Standardní délka ošetřovného se však v takových případech neprodlužuje, trvá tedy maximálně devět dnů (u samoživitelů šestnáct).

Ošetřovné se počítá z redukovaného vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno hrubá mzda, která se u vyšších výdělků uměle snižuje. Například u hrubé mzdy 20 tisíc měsíčně dosahuje 356 korun za kalendářní den, u hrubé mzdy 40 tisíc je to 683 korun.

Po zvýšení na 80 procent se denní částka při hrubé mzdě 20 tisíc měsíčně zvýší na 474 korun, při mzdě 40 tisíc pak na 910 korun. Tím se ošetřovné za celý měsíc přiblíží čisté mzdě.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček před týdnem ujistil poslance, že stoupne i obdoba ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Speciální příspěvek má na starosti právě Havlíček. Podnikatelé zatím dostávají 424 korun za den. 

Zaktualizovali jsme zprávu z 16. dubna.

Poměr čisté mzdy a ošetřovnéhoMPSV

Poměr čisté mzdy a ošetřovného podle ministerstva práce a sociálních věcí. Čistá mzda počítá s uplatněním základní slevy za poplatníka.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+127
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 89 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 4. 2020 20:49, Andy

Taky nemocenskou pro lidi v karanténě bych zvedla na 80% a i lidé,kteří pobírají 60% náhradu mzdy při částečné nezaměstnanosti by si zasloužili alespoň 80%,aby to bylo opravdu spravedlivé...

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 4. 2020 6:14, Michal

Žádné ošetřovné,už tak se místo chození do práce,jen doma flákají,anebou drbou s podobnýmy slepicemi na dvorcích ! Haranty vrazit do diagnotáku /pasťáku/ a hybaj hákovat !!!

-101
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (89 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů

8. 9. 2023 | Kateřina Jungvirtová

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů

Jarní prázdniny v roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března. Přinášíme přehled termínů pro jednotlivé okresy.

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Náhradní výživné se prodlouží, potvrdili poslanci

30. 8. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náhradní výživné se prodlouží, potvrdili poslanci

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti další dva roky platit stát. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválili poslanci. Teď zamíří k senátorům, komplikace se nečekají. celý článek

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Partners Financial Services