Je lepší být nezaměstnaný, nebo osoba samostatně výdělečně činná?

Je lepší být nezaměstnaný, nebo osoba samostatně výdělečně činná?
Počet nezaměstnaných zůstává vysoký, velké problémy s nalezením nového místa mají hlavně ti dříve narození. Počet osob samostatně výdělečně činných u nás naopak roste a teoreticky by mohl brzy přesáhnout milion. Nebo se to změní?

Lidí bez práce u nás v únoru o něco ubylo, míra nezaměstnanosti však podle Ministerstva práce a sociálních věcí stále činí 9,6 procenta, zůstává tedy vysoká. Současně roste počet osob samostatně výdělečně činných neboli „podnikatelů“. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jich koncem loňského roku evidovala 977 069, o 21 410 více než v závěru roku 2009.

Nejvíce, a to 160 365 osob samostatně výdělečně činných, registruje ČSSZ v Praze, kde je již tradičně nezaměstnanost nejnižší. Česká metropole má svá specifika, žije zde velký počet těch, kteří z logiky své profese pracují na živnosťák. Zmíněný počet OSVČ však nicméně zároveň cosi naznačuje o situaci na pracovním trhu.

Cena práce je u nás zkrátka vysoká, sehnat pracovní místo není jen tak, zejména pro lidi po padesátce. Část z nich – ale občas to platí i o těch mladších – proto preferuje práci jako „osoba samostaně jakžtakž výdělečně činná“. Zdaleka ne každý takovýto „podnikatel“ je v balíku, na druhé straně má alespoň nějaký zdroj příjmů a nezaměstnanost v Česku není tak vysoká, jak by byla za jiných okolností.

Pracovat jako OSVČ má své plusy i minusy, řada lidí ale zřejmě nemá na trhu práce jinou možnost, jak se vyhnout nezaměstnanosti. Dokážou současný stav výrazněji změnit změny zákoníku práce? Nebo vidíte jiné řešení? NAPIŠTE NÁM, CO SI O TOM MYSLÍTE, A PŘEČTĚTE SI NÁZORY OSTATNÍCH.

AUTOR NEJZAJÍMAVĚJŠÍHO DISKUSNÍHO PŘÍSPĚVKU ZVEŘEJNĚNÉHO DO 15.00 HODIN V PONDĚLÍ 21. BŘEZNA, ZÍSKÁ KNIHU ZNÁMÉHO ČESKÉHO EKONOMA PAVLA KOHOUTA FINANCE PO KRIZI. Pokud o ni chcete soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci se dozvědět, kam výhru poslat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 35 komentářů

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

30. 1. 2013 9:32 | Inka

Jsem zaměstnaná v jedné realitní kanceláři již pět let jako asistentka. Svou práci jsem se snažila a snažím dělat co nejlépe a co nejrychleji jsem se snažila sžít s novou prací. Plat? 12-13 tis. čistého. Nemohla jsem si vyskakovat, ale vyjít jsem musela. Nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mi plat od února snižuje o 6tis! Když jsem si to spočítala, tak mi na měsíc zbyde 800 Kč! Na jídlo, oblečení, drogerii, benzín. O návštěvě kina, divadla, koupě knihy si mohu nechat jen zdát. Ptala jsem se na úřadu práce a výsledek podpora 4.5 tis. Kč. Soukromník si může dovolit cokoliv, může si s člověk očistit boty či vytřít zadek. Nic se nezmůže. Práce není a když tak pro kamarádíčky a ruka ruku myje. A co bude s obyčejným člověkem nikoho nezajímá!
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 10. 2011 10:52 | dana

Zdravím, mám dotaz?Je OSVČ po přerušení živnosti ještě OSVČ?Protože po zaevidování na úřadu práce i po splnění podmínky v minulých třech letech zaměstnáním či jinou výdělečnou činností aspoň 12 měsíců platit důchod.připojištění nemám nárok na podporu.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 20:02 | Martin

Zdravím ,

Jsem vyučený Mechanik elektronických zařízení z roku 2006 a po roční nedokončené nástavbě jsem jsi našel zaměstnání , kde jsem po 4 letech úspěšně skončil. Důvod ? Snižování stavů , levnější pracovní síla a nepokoje s nadřízenými atd...mohl bych to tu vyjmenovat vše.Během ledna letošního jsem dostal nabídku podnikat při zaměstnání pro nezávislou zprostředkovatelskou instituci ,kde jsem se během půl roku naučil vše co má správná osoba OSVČ dělat. Zaměstnání je fajn , máte jistotu stálého příjmu za cenu psychického a fyzického vytížení.OSVČ má výhodu tu , že si vše plánujete sami a nikdo Vám do kšeftu nekecá.Musíte být na vše připraveni a být dobře a včas informování o změnách na finančním trhu a rychle se přizpůsobit , jinak Vás konkurence pohltí a budete bez jakéhokoliv zisku.Podnikejte chytře !
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 18:30 | Hathor

Mám VOŠ a v Ústeckým kraji s tímto vzděláním nemám šanci sehnat práci. Není mi ani třicet. Na asistentku jsem prý už moc stará. Na prodavačku, administrativní pracovnici, úřednici, úřednici v bance a podobné práce mám moc vysoké vzdělání. V současné době jsem si našla alespoň nějaký přivýdělek. Na pracáku mi však sdělili, že pokud si budu chtít jakkoli přivydělat, tak se musím odhlásit. Neberu žádné peníze a přivydělat si nemůžu. Pokud bych našla nějakou brigádu, musím se odhlásit, zaplatit si zdravotní a sociální. Brigádu bych měla za 5000,-, ale poplatky za to, že se odklásím mě za jeden měsíc budou stát 6500,-. Pak nastává otázka. Má to vůbec cenu si snažit něco hledat? I za příslib trvalé práce Vám to prakticky pracák zakáže. A jak sleduju politickou scénu, bude ještě hůře. Jelikož jsou u nás dlouhodobě nezaměstnaní VOŠ a VŠ a vláda chce snižovat nezaměstnanost, už jsem byla upozorněna, že pokud si rychle neseženu práci, budu donucena si udělat ŽL a pak si můžu dál hledat práci. Z čeho však platit poplatky a žít mi neřekli. Jak to tak sleduju, tak studování škol je už u nás jenom na obtíž. Kdybych si udělala jenom výuční list, tak už dávno práci mám.
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 6. 2011 12:23 | Zdena

Myslím si, že dnes podnikat jako malý živnostník je cesta spíše k umírání než k životu. Dcera teď podniká již skoro rok jako kadeřnice, kterou se vyučila. Ač svou práci dělá dobře a práce jí baví, tak bohužel není schopna se uživit, protože zdr. a soc. pojištění je podle mě na takové začátečníky moc vysoké, když se k tomu připočte ještě nájem za křeslo, tak než někomu sáhne do hlavy, zaplatí cca 8-9000,-- a to je dnes skoro nereálné. To může obstát již zavedená živnost, a to nic moc, ale začátečník jen s vydatnou podporou rodičů, kteří ji živí, šatí platí bydlení a ..... Holka, která si musí sama platit bydlení a živit se, i když jí platíme zr., soc. a křeslo / prasklo na to stavebko/ nemá šanci, protože dnes lidi několikrát obrátí korunu než ji vydají, prostě je to na prd. Mám pocit, že ať se snažíte sebevíc, tak je to k ničemu. Myslím si že stát na nás kašle, kdyby se postarali a tvrdě o víc pracovních míst aspoň trochu slušně placených, nebyli by lidi v takovém srabu. Nebo aspoň kdyby začínajícím podnikatelům snížili na 1 rok zdr. a soc. na minimum, tak by se jich udrželo možná víc a měli by větsí šanci. Člověk by se chtěl poctivě uživit ale není mu to umožněno, tak hol asi skončíme pod mostem. Zdravím.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 5. 2011 12:20 | Jana

Nikdy jsem nepodnikala, takže nemohu srovnat z vlastní zkušenosti, ale nebráním se ničemu.
Samozřejmě je pohodlné pracovat jako zaměstnanec a mít své jisté.....mnohdy proto zaměstnanci nevyvíjí takové úsilí ve snaze se lidově řečeno roztrhnout pro zákazníka.....vadí mi třeba naštvaná, unuděná prodavačka v obchodě.....proč by se usmála a poradila za 8000,-,že.......
Pracovala jsem vždy a pracuji i teď v administrativě, ale párkrát jsem si vyzkoušela prodávat v malém obchůdku a hoooodně jsem se bavila. Lidé ocenili mou vstřícnost a já nedala znát, že dostanu 50,- na hodinu.
Ne!!! Jsem tam v tu chvíli pro ně, tak to beru tak, že je to nezajímá! :-)
Je jen na mě jestli si budu hledat jinou lépe placenou práci.....

Takový živnostník to má složitější....nese kůži na trh a jak prodá, tak sklidí.....Pokud se nebude snažit, tak prostě umře hlady.

Takže myslím, že je to relativně složitější a více stresující když nevíte dopředu, že 12-tého přijde výplata a asi není podnikání pro každého.
Spíš by si to měl každý vyzkoušet aby si té své práce vícve vážil, protože jsem v šoku, ale i v dnešní době kdy je o práci nouze si jí lidé skutečně neváží.

Jsem mnohem pokornější než spousta jiných a překvapuje mne to.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2011 23:07 | Petr

Jsem taky takový docela " nucený " OSVČ ,jsem sice VŠ a do padesátky ještě dost daleko,ale co jsem si vytrpěl při různých "pohovorech " mě nadobro odradilo od zaměstnaneckého poměru.Taky jsem byl zaměstnaný,ale většinou jsem nepříliš dobře vycházel s nadřízenými.Nejsem,bohužel ten loajální (podlézavý) typ a tady u nás na východě ČR sehnat " dobré zaměstnání " = pouze přes "dobré známé ". Takže zdar OSVČ !
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2011 10:54 | ko21

Jsem na mateřský, mám 2 děti, bydlím na vesnici. Takže prostoru co se týká normálního zaměstnání je pro mě 0,000%. Rozhodla jsem se stát se OSVČ, budu dělat hezky doma, nikam nebudu muset jezdit na "šestou". Také mi vyhovuje, že po dobu mateřským neplatím povinné zálohy, ale jen z toho co si vydělám. Také si myslím, že po dobu 2 let, než mi skončí mateřská, budu mít nějaké klienty. :-) Jak se říká - RISK JE ZISK, tak do toho jdu. ko21@seznam.cz
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2011 14:12 | frantisek.masek

Jako nejzajímavější příspěvek v diskusi - jde samozřejmě o subjektivní názor - jsme tentokrát vyhodnotili příspěvek podepsaný Libri z 18. 3. 2011 10:07 hodin.
Chci znovu upozornit, že kdo od nás chce získat knihu za nejzajímavější příspěvek, musí v komentáři uvést svou mailovou adresu, abych věděli, kam mu ji máme poslat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2011 15:47 | eďa

Pane kolego, vy si především nevážíte sám sebe, stačí sledovat vaše příspěvky, tak jak byste si potom mohl vážit ostatních ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2011 13:35 | Eva

Naprosto souhlasim hned s nekolika uvedenymi nazory - i podle meho by stat mel alespon malym zivnostnikum vyjit vstric a ne jim hazet klacky pod nohy. Je to postaveny na hlavu, kazdy zacatek je uz sam o sobe tezky a stat misto aby se snazil povzbudit, tak jeste mnoho lidi demotivuje. To je pak jasny, ze kdyz neni prace a na rozjezd zivnosti musi byt clovek pomalu milionar, tak skonci na UP. Co mu taky jinyho zbyva? A jeste jako bonus se na nej vsichni koukaji skrz prsty, ze je socka...Nerikam, ze je to priklad vsech vedenych na UP, ale troufam si tvrdit, ze nezanedbatelne procento to bude. Co se tyce zamestnavani nejak znevyhodnenych lidi (at uz na zaklade veku, pohlavi atd), nemel by to stat prehlizet, ale nemel by to ani hazet na zamestnavatele - jednak proto, ze to je problem statu (stat chce deti,...) a take proto, ze vime, kam to vede. Co si budem povidat - nikdo vam do oci nerekne, ze vas nevzali proto, ze jste stary,zena,..., ale proto, ze byla dana prednost vhodnejsimu kandidatovi...a ze ani nema dostatecnou kvalifikaci prece nevadi. Stat by mel zamestnavatelum nejak kompenzovat naklady spojene treba se zaucenim zaskoku za zenu behem materske atd a ne cpat prachy do nesmyslnych programu pro zvyseni zamestnanosti zen, lidi nad 50, ci co ja vim. Myslim si, ze by to bylo nejen efektivnejsi, ale mozna by se to i vyplatilo financne (staci se podivat, kolik stoji jeden takovy "k nicemu" program...). Ale nejsem vubec odbornik, je to jen muj (mozna mylny) nazor.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2011 11:38 | Záhorková R

Pokud se zamyslíme nad otázkou, zda změny v zákoníku práce odlehčí nezaměstnanosti, tak docházím k názoru, že nikoliv. Změní se pouze atmosféra v pracovním prostředí. Lidé budu mít větší jistotu, např: v délce pracovní smlouvy. Dnes je mnoho podniků, které prodlužují smlouvy po měsíci nebo po třech měsících. Sama jsem to zažila a není to zrovna dobrý pocit.Ti, co zaměstnávat chtějí a mají na to, tak se vždy přizpůsobí, a ti, co se nemohou přizpůsobit, tak si nadjou zase jinou cestičku.
Potřebujeme více schopných a ambiciózních lidí.Lidé, kteří se rozhodnou pro samostatnou výdělečnou činost to nemají jednoduché ale zase v sobě tím něco evokují. Situace je donutí se věnovat něčemu, o čem už dlouho třeba přemýšleli a neměli odvahu.Myslím, že je dobře pokud takových lidí přibývá a to možná nezaměstnanosti už ulehčit dovede.
Nejsem ekonom, je to jen laický názor.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2011 10:07 | Libri

pokud chceme mít prosperující zemi plnou sebevědomých a soběstačných obyvatel, měli bychom více uvolnit možnost pracovat jako OSVČ. stálé zaměstnání by se mělo stát odměnou pro loajální a kvalitní pracovníky. věřím že by to rovněž přispělo k prudkému nárustu produktivity a kvality práce (z vlastní praxe mám spíše pozitivní zkušenosti s realizací zakázek živnostníky oproti zaměstnancům majících své "jisté"). každá slušná firma potřebuje kmenové zaměstnance ale také pro plasticitu kapacit možnost najímat živnostníky. nikdo nedokáže mít konstatní množství zakázek pro konstantní počet pracovníků. zákony ale vynucují držet konstantní množství zaměstnanců a tím brání plasticitě a potenciálu výrobních kapacit, což je ke škodě celé společnosti, jen to není tak vidět, jako když odboráři dělají křik pro svá "práva". také bych dal jako kvalifikační povinnost pro vstup do politiky uživit se 5let jako OSVČ na zakázkách mimo státní rozpočet :)
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2011 21:44 | Eva

Podle meho se ve statistikach hodne mluvi o lidech nad 50, ale opomiji se, jak je tezke sehnat praci pro bezdetne, VS vzdelane zeny okolo 30ti let. Vetsina studentu si privydelava ruznymi brigadami, takze ani moc te relevantni nekolikalete praxe na jednom miste neni. Kdyz uz tedy pro potencionalniho zamestnavatele nejste prekvalifikovana (to bohuzel neni vtip) a nepozaduje po vas min.2letou praxi, tak jste zase rizikova skupina, nebot se predpoklada, ze pujdete brzy na materskou. A takovych zen vysokoskolacek je skutecne hodne. Nektere se tedy vrhaji na podnikani, ale zase nemaji ty pracovni zkusenosti, navic vetsinou ani moc zazemi, finance,...Tim se ale zakonodarci moc nezabyvaji...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2011 21:16 | ivostanislav

Ano, pro nás, dříve narozené je to problém. Ti šťastnější práci mají, avšak mnozí mají stejnou mzdu jako nováčci bez znalosti a dovednosti. Jaká si daň za vyšší věk ? Milion OSVČ ? Proč ne. Ale kolik je těch, co jsou OSVČka hlavně přes sezónu ať si na horách či u vody, ale hlavně ve stavebnictví, lesnictví a jejich roční příjem se rovná minimální mzdě ?
Zkrátka pro práci u nás nejsou dobré podmínky jak pro zaměstnavatele, natož pro zaměstnance. A o podmínkách OSVČek ani nemluvě. Práce, ať už je administrativně pojmenována jakkoliv, by měla mít trvanlivost alespoň pět a více let. Samosebou není řeč o vrcholových manažerech amerického typu. Žádný Zákoník práce to nevyřeší, pokud nebudou jednoznačné podmínky pro všechny, které by směřovali k uplatnění na trhu práce pro 90% práce schopných a zaměstnavatelé by si mohli zaměstnance dovolit bez strachu, který vane od státu, nemá-li zaměstnavatel pravidelný dostatek peněz na své zaměstnance. Nejen zaměstnancům, ale i OSVČkám by hodně pomohla minimální mzda tak 12.000,-Kč. A podnikatelům by zase "dost ( ne ) pomohla" maximální mzda, tak 80.000,-Kč. Hold by jezdili v lacinějších autech a stavěli si laciněji své domy. A možná by jim zbylo i něco na daně.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 35 komentářů

Simplecoin

A tohle už jste četli?

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

11. 3. 2011 | František Mašek

OSVČ: Na co dát pozor v přehledu o zdravotním a sociálním pojištění?

Správně si poradit s přehledem příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení je snazší než dobře vyplnit daňové přiznání. I u nich je však potřeba dát si... celý článek

Daně 2010: Neplatíte víc, než skutečně musíte?

25. 2. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Daně 2010: Neplatíte víc, než skutečně musíte?

Většina daňových odpočtů či slev, které můžete využít při vyúčtování daně z příjmů fyzických osob za rok 2010, zůstává prakticky stejná jako loni. Platí to i o té nejdůležitější, která... celý článek

OSVČ: zdravotní a sociální pojištění opět podražilo

5. 1. 2011 | František Mašek | 24 komentářů

OSVČ: zdravotní a sociální pojištění opět podražilo

Zdravotní a sociální pojištění podnikatelů (osob samostatně výdělečně činných) je od ledna znovu vyšší. Nejvíce změn se týká nemocenské. Pokud se ji OSVČ rozhodnou platit - její úhrada... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

1. 10. 2010 | Petr Kučera | 7 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.