Překvapení: Pracovní smlouvy na dobu určitou zpřísní

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 12. 3. 2011
Překvapení: Pracovní smlouvy na dobu určitou zpřísní
Zaměstnavatelé zřejmě nedostanou větší prostor pro uzavírání pracovních smluv na dobu určitou, jak vláda původně plánovala. Oddechnou si tak například zájemci o hypotéku nebo podobný dlouhodobější závazek.

Zaměstnanci naopak mají nově získat jistotu, že jim tyto krátké smlouvy nebudou prodlužovány opakovaně třeba každý měsíc tak, jak je to možné dosud.

Vyplývá to z návrhu změn v zákoníku práce, který do připomínkového řízení předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Jestliže projdou, mají novinky platit od ledna 2012.

Překvapivý obrat, k němuž se ministerstvo rozhodlo po konzultacích se zástupci odborů a podnikatelů, je přitom v rozporu s programovým prohlášením vlády.

Koalice totiž vloni zaměstnavatelům slíbila „uvolnit podmínky pro opakované uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou, čímž dojde ke zpružnění trhu práce “.

Maximálně třikrát během dvou let

I nadále má platit, že smlouvu na dobu určitou lze uzavřít maximálně na dva roky. Opakované smlouvy se stejným zaměstnavatelem se do tohoto limitu sčítají. K „vynulování“ a novému počítání dvouletého limitu může dojít až po případné půlroční přestávce.

Zákoník však má nově obsahovat omezení: Poměr na dobu určitou by mohl zaměstnavatel obnovit nejvýše dvakrát (tj. uzavřít maximálně tři smlouvy v rámci dvouletého limitu).

Zaměstnanci by díky tomu dostali více jistoty. Dosud totiž lze tyto smlouvy prodlužovat třeba i každý měsíc, tedy teoreticky uzavřít postupně 24 měsíčních smluv až do vyčerpání dvouletého limitu. Lidem to komplikuje například žádost o hypotéku, protože nemají „jistotu“ na více než pár dnů dopředu.

Projde-li nové omezení, budou zaměstnavatelé nuceni uzavřít smlouvy na trochu delší období – nejdříve například na dva měsíce, poté na pět a nakonec na 17 měsíců tak, aby dvouletý limit rozdělili maximálně na tři části.

Drábek přitom ještě vloni na podzim navrhoval, že dvouletý limit prodlouží na pět let nebo zcela zruší. Nakonec prosazuje jen druhou část svého původního plánu, tedy omezit takzvané řetězení smluv.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

3. 12. 2010 | Tomáš Fránek | 9 komentářů

Jediné slovo v zákoně bere peníze těm, kdo dají výpověď

Kdo má dostat od zaměstnavatele odstupné, nemá podle novely zákona o zaměstnanosti určitou dobu nárok na podporu od státu. Malér nastává, když mu zaměstnavatel toto odstupné nezaplatí. celý článek

Novela zákoníku práce bude později, vláda chce dál snížit platy státních zaměstnanců

17. 9. 2010 | František Mašek | 14 komentářů

Novela zákoníku práce bude později, vláda chce dál snížit platy státních zaměstnanců

Česko bylo zemí, kde se demonstrovalo a stávkovalo spíše výjimečně. Chystané desetiprocentní snížení platů státních zaměstnanců a změny v zákoníku práce to mohou změnit.

Nezaměstnanost: míst je málo, může to změnit novela zákoníku práce?

8. 9. 2010 | František Mašek | 9 komentářů

Nezaměstnanost: míst je málo, může to změnit novela zákoníku práce?

Vyhlídky na získání práce ve 4. čtvrtletí jsou podle zaměstnavatelů nadále nejisté. Platí to pro jak pro Čechy, tak pro Moravu. Nejlépe na tom mají být podle firmy Manpower Praha a... celý článek

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?

26. 8. 2010 | redakce Peníze.CZ | 24 komentářů

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?

Řada změn, které by měl přinést nově připravovaný zákoník práce, vyvolává silné emoce. Patří k nim zkrácení výpovědní lhůty, ale také postih těch, kdo sami dají výpověď.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.