Překvapení: Pracovní smlouvy na dobu určitou zpřísní

| rubrika: Aktuálně.cz | 12. 3. 2011
Překvapení: Pracovní smlouvy na dobu určitou zpřísní
Zaměstnavatelé zřejmě nedostanou větší prostor pro uzavírání pracovních smluv na dobu určitou, jak vláda původně plánovala. Oddechnou si tak například zájemci o hypotéku nebo podobný dlouhodobější závazek.

Zaměstnanci naopak mají nově získat jistotu, že jim tyto krátké smlouvy nebudou prodlužovány opakovaně třeba každý měsíc tak, jak je to možné dosud.

Vyplývá to z návrhu změn v zákoníku práce, který do připomínkového řízení předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Jestliže projdou, mají novinky platit od ledna 2012.

Překvapivý obrat, k němuž se ministerstvo rozhodlo po konzultacích se zástupci odborů a podnikatelů, je přitom v rozporu s programovým prohlášením vlády.

Koalice totiž vloni zaměstnavatelům slíbila „uvolnit podmínky pro opakované uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou, čímž dojde ke zpružnění trhu práce “.

Maximálně třikrát během dvou let

I nadále má platit, že smlouvu na dobu určitou lze uzavřít maximálně na dva roky. Opakované smlouvy se stejným zaměstnavatelem se do tohoto limitu sčítají. K „vynulování“ a novému počítání dvouletého limitu může dojít až po případné půlroční přestávce.

Zákoník však má nově obsahovat omezení: Poměr na dobu určitou by mohl zaměstnavatel obnovit nejvýše dvakrát (tj. uzavřít maximálně tři smlouvy v rámci dvouletého limitu).

Zaměstnanci by díky tomu dostali více jistoty. Dosud totiž lze tyto smlouvy prodlužovat třeba i každý měsíc, tedy teoreticky uzavřít postupně 24 měsíčních smluv až do vyčerpání dvouletého limitu. Lidem to komplikuje například žádost o hypotéku, protože nemají „jistotu“ na více než pár dnů dopředu.

Projde-li nové omezení, budou zaměstnavatelé nuceni uzavřít smlouvy na trochu delší období – nejdříve například na dva měsíce, poté na pět a nakonec na 17 měsíců tak, aby dvouletý limit rozdělili maximálně na tři části.

Drábek přitom ještě vloni na podzim navrhoval, že dvouletý limit prodlouží na pět let nebo zcela zruší. Nakonec prosazuje jen druhou část svého původního plánu, tedy omezit takzvané řetězení smluv.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.