Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let

| rubrika: Aktuálně.cz | 20. 3. 2011
Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let
Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracují méně než dva roky, dostanou nižší odstupné. Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v novele zákoníku práce.

Zatímco dosud odstupné činí tři měsíční mzdy nezávisle na délce pracovního poměru, nově má být vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Kdo je u firmy méně než rok, dostal by odstupné jen ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval rok až dva, dostal by dva měsíční platy. A teprve lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, by dostali tříměsíční odstupné.

Rozlišení délky odstupného nebo výpovědní doby funguje v některých evropských státech včetně Německa, Rakouska, Polska či Slovenska.

Na samotné povinnosti platit odstupné se podle návrhu nic nezmění. Nadále má tedy náležet při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů – a to jak při výpovědi dané zaměstnavatelem, tak i při dohodě.

Na druhý pokus

Změna má platit od ledna 2012, nyní se k návrhu vyjadřují zástupci odborů, zaměstnavatelů či ostatních ministerstev.

Se stejným návrhem přišel Drábek už vloni, „odstupňování odstupného" mělo platit už od letošního ledna. Nakonec se ale rozhodl pro komplexnější novelu, která zahrnuje i další změny týkající se například výpovědí, zkušební doby, (ne)proplácení zbytku dovolené a podobně.

Zákoník práce stanoví jen minimální výši odstupného. Zaměstnavatel se teoreticky může rozhodnout vyplatit vyšší částku, případně tato povinnost vyplývá z pracovní smlouvy.

Podobné odstupňování už uplatňoval socialistický zákoník práce v letech 1966 až 1988. Týkalo se však výpovědní doby, nikoliv odstupného, přičemž rozhodující nebyla délka pracovního poměru, ale věk zaměstnance. Čím byl zaměstnanec starší, tím byla delší i výpovědní doba.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.