Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 12. 12. 2022 | 1 komentář
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?
Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Zdroj: Shutterstock

Akciové i dluhopisové trhy v listopadu stoupaly a dál korigovaly předchozí letošní ztráty. Optimismus investorů plynul především z nižších čísel o inflaci v eurozóně, USA i v Česku.

V reakci na potenciální měkčí měnovou politiku vyrazily nahoru ceny akcií i dluhopisů a hodnota podílových fondů vzrostla za měsíc o několik procent. Například evropský akciový index EuroStoxx 50 od svých zářiových minim vyskočil o neuvěřitelných 20 procent. A třeba cena desetiletého českého státního dluhopisu za listopad vzrostla o více jak osm procent.

Růst za poslední dva měsíce však prozatím nedokázal vymazat předchozí letošní ztráty. Současný růst navíc nemusí znamenat déletrvající obrat v trendu. Před námi jsou stále velká rizika, která se mohou velice rychle zhmotnit. Myslím především na obecný úbytek likvidity na finančních trzích, přicházející zpomalení a násobné ceny energií, které zasáhnou nejen zisky firem, ale i příjmy zaměstnanců a možnost dlouhodobě vyšší inflace.

Investoři nyní sází na pomalejší zvedání sazeb, než se doposud očekávalo. Ani makroekonomická data nejsou zatím tak špatná. Určitá mírná recese je navíc už v nižších cenách akcií obsažena. Nižší inflaci může pomoci také pokles ceny ropy, kde se projevuje očekávání nižší celosvětové poptávky.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

listopad 20224,5 %9,2 %
od začátku roku-8,6 %-12,4 %
poslední rok-5,9 %-11 %
poslední tři roky18,3 %5,7 %
posledních pět let30,1 %8,9 %
posl. deset let107 %35 %
počet fondů3814

Americké akcie přidaly v listopadu více jak pět procent a evropské dokonce skoro 10 procent. Přes razantní růst v posledních dvou měsících není ještě vyhráno. Mnoho finančních analytiků varuje před další možnou korekcí a turbulentním rokem 2023. Stejně jako letos proto bude velice záležet na aktivních krocích správců fondů, jak se jim podaří volatilitu na trzích využít.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v listopadu okolo 4,5 procenta. V letošním roce ztratili investoři v průměru 8,6 procenta. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o 5,9 procenta níže.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci průměrný nárůst o 9,2 procenta, ale stále jsou za rok o 11 procent níže. Důvodem excelentního měsíčního výkonu je zotavení asijských trhů, a především čínských akcií, kde vláda projevila ochotu omezit brutální covidové restrikce.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

listopad 20223,2 %3,5 %
od začátku roku-1,2 %-7 %
poslední rok-2,1 %-6,6 %
poslední tři roky-3,2 %-2,3 %
posl. pět let-1,7 %0,6 %
posl. deset let2,123,5 %
počet fondů1822

Srovnejte si to s námi

Česká meziroční inflace náhle spadla na 15,1 %, což utvrdilo Českou národní banku v její politice nezvedat unáhleně sazby a počkat na výsledný efekt přísnější měnové politiky. Nižší inflace pomohla nahoru i cenám státních dluhopisů. Ale není ještě vyhráno a ani ceny dluhopisů nemusí jen růst. Rizikem je rostoucí deficit a možné zhoršení ratingu českých státních dluhopisů.

Nárůst cen dluhopisů otočil do silně pozitivních čísel výkonnost dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 3,2 %. Bohužel, za posledních 12 měsíců je to stále nominální ztráta 2,1 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.

Pokles rizikových prémií související se optimismem na akciových trzích podpořil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v listopadu opět své letošní ztráty a vyrostly o 3,5 %. Meziročně jsou níže o -6,6 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
listopad 20223,6 %
od začátku roku-6,5 %
poslední rok-5,7 %
poslední tři roky2,3 %
posledních pět let4,4 %
posledních deset let23,9 %
počet fondů50

Smíšené fondy v souladu s akciovými a dluhopisovými fondy rostly. Další položky vyvážených portfolií, například ceny a ropy, však růst brzdily. Jejich průměrná hodnota se zvýšila meziměsíčně o 3,6 % a meziročně ztrácí 5,7 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.