Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 12. 12. 2022 | 1 komentář
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?
Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Zdroj: Shutterstock

Akciové i dluhopisové trhy v listopadu stoupaly a dál korigovaly předchozí letošní ztráty. Optimismus investorů plynul především z nižších čísel o inflaci v eurozóně, USA i v Česku.

V reakci na potenciální měkčí měnovou politiku vyrazily nahoru ceny akcií i dluhopisů a hodnota podílových fondů vzrostla za měsíc o několik procent. Například evropský akciový index EuroStoxx 50 od svých zářiových minim vyskočil o neuvěřitelných 20 procent. A třeba cena desetiletého českého státního dluhopisu za listopad vzrostla o více jak osm procent.

Růst za poslední dva měsíce však prozatím nedokázal vymazat předchozí letošní ztráty. Současný růst navíc nemusí znamenat déletrvající obrat v trendu. Před námi jsou stále velká rizika, která se mohou velice rychle zhmotnit. Myslím především na obecný úbytek likvidity na finančních trzích, přicházející zpomalení a násobné ceny energií, které zasáhnou nejen zisky firem, ale i příjmy zaměstnanců a možnost dlouhodobě vyšší inflace.

Investoři nyní sází na pomalejší zvedání sazeb, než se doposud očekávalo. Ani makroekonomická data nejsou zatím tak špatná. Určitá mírná recese je navíc už v nižších cenách akcií obsažena. Nižší inflaci může pomoci také pokles ceny ropy, kde se projevuje očekávání nižší celosvětové poptávky.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

listopad 20224,5 %9,2 %
od začátku roku-8,6 %-12,4 %
poslední rok-5,9 %-11 %
poslední tři roky18,3 %5,7 %
posledních pět let30,1 %8,9 %
posl. deset let107 %35 %
počet fondů3814

Americké akcie přidaly v listopadu více jak pět procent a evropské dokonce skoro 10 procent. Přes razantní růst v posledních dvou měsících není ještě vyhráno. Mnoho finančních analytiků varuje před další možnou korekcí a turbulentním rokem 2023. Stejně jako letos proto bude velice záležet na aktivních krocích správců fondů, jak se jim podaří volatilitu na trzích využít.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v listopadu okolo 4,5 procenta. V letošním roce ztratili investoři v průměru 8,6 procenta. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o 5,9 procenta níže.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci průměrný nárůst o 9,2 procenta, ale stále jsou za rok o 11 procent níže. Důvodem excelentního měsíčního výkonu je zotavení asijských trhů, a především čínských akcií, kde vláda projevila ochotu omezit brutální covidové restrikce.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

listopad 20223,2 %3,5 %
od začátku roku-1,2 %-7 %
poslední rok-2,1 %-6,6 %
poslední tři roky-3,2 %-2,3 %
posl. pět let-1,7 %0,6 %
posl. deset let2,123,5 %
počet fondů1822

Srovnejte si to s námi

Česká meziroční inflace náhle spadla na 15,1 %, což utvrdilo Českou národní banku v její politice nezvedat unáhleně sazby a počkat na výsledný efekt přísnější měnové politiky. Nižší inflace pomohla nahoru i cenám státních dluhopisů. Ale není ještě vyhráno a ani ceny dluhopisů nemusí jen růst. Rizikem je rostoucí deficit a možné zhoršení ratingu českých státních dluhopisů.

Nárůst cen dluhopisů otočil do silně pozitivních čísel výkonnost dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 3,2 %. Bohužel, za posledních 12 měsíců je to stále nominální ztráta 2,1 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.

Pokles rizikových prémií související se optimismem na akciových trzích podpořil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v listopadu opět své letošní ztráty a vyrostly o 3,5 %. Meziročně jsou níže o -6,6 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
listopad 20223,6 %
od začátku roku-6,5 %
poslední rok-5,7 %
poslední tři roky2,3 %
posledních pět let4,4 %
posledních deset let23,9 %
počet fondů50

Smíšené fondy v souladu s akciovými a dluhopisovými fondy rostly. Další položky vyvážených portfolií, například ceny a ropy, však růst brzdily. Jejich průměrná hodnota se zvýšila meziměsíčně o 3,6 % a meziročně ztrácí 5,7 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.