Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 10. 5. 2022 | 20 komentářů
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.
Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Zdroj: Shutterstock

Duben byl jedním z těch měsíců, kdy nebylo kam uhnout. Naprosto proti ekonomickým teoriím padaly ceny akcií a současně i ceny dluhopisů.

Argumentem však tentokrát nebyl konflikt na Ukrajině. S ukrajinským konfliktem už se finanční trhy naučily žít. Teď se jen sází, jak dopadne odřezávání Evropy od závislosti na ropě a plynu z Ruska.

Hlavní slovo převzala americká centrální banka Fed se svým zvedáním sazeb. I všechny hlavní centrální banky začaly buď zpřísňovat měnovou politiku, nebo se k těmto krokům velmi silně přihlásily. Každou vystrašila inflace: v USA je přes osm procent, v eurozóně překonala sedm procent. V Česku už se inflace pohybuje – a ještě několik měsíců bude – vysoko nad deseti procenty.

Proč je zvedání sazeb tak negativní? U dluhopisů je to jasné: s vyššími základními sazbami vyžadují investoři vyšší výnos – a ten u stávajících dluhopisů docílíte jen poklesem jejich ceny. U akcií se střetává několik negativních faktorů. Vedle klasického diskontování budoucích zisků pomocí vyšších úroků, což ukazuje na nižší vnitřní hodnotu firem, jde především i příchod řádově dražšího úvěrování. Mnoho firem si za posledních deset let zvyklo na nulové výpůjční náklady a založilo na nich svůj byznys. Teď budou mít problémy přežít.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

duben 2022-3,6 %-4,4 %
od začátku roku-8,4 %-17,9 %
poslední rok0,3 %-12,2 %
poslední tři roky24,2 %1,1 %
posledních pět let32,5 %5,3 %
posl. deset let117,7 %29,5 %
počet fondů3814

Akciové podílové fondy se v dubnu vrátily k poklesu ze začátku letošního roku. Růst výnosů se negativně projevil hlavně v USA, protože tamní Fed je mnohem agresivnější než Evropská centrální banka. Nejen, že už začal zvedat sazby, ale jejich růst má pokračovat a být vcelku razantní. K tomu ještě rychle ukončuje svůj program nákupu dluhopisů.

Srovnejte si to s námi

Výsledkem je pokles amerického indexu S&P500 o více jak osm procent, zatímco evropské akcie klesly asi jen o tři procenta. Velkou ránu dostávají hlavně technologické firmy, které právě patří do toho ranku firem, které si užívaly levné financování. Index NASDAQ, dosud velký tahoun růstu, svižně koriguje minulé zisky a jen v dubnu ztratil přes deset procent.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v dubnu okolo minus 3,6 %. Jen od začátku letošního roku v nich ztratili investoři v průměru 8,4 %. Za posledních dvanáct měsíců je hodnota podílů v akciových fondech vyšší jen o 0,3 %.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v dubnu pokles o 4,4 %, což bylo dáno větší vahou rizikovějších sektorových a regionálních trhů. Například technologický index NASDAQ klesl za leden až duben o 21 %.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

duben 2022-1,1 %-2,1 %
od začátku roku-2,7 %-6,3 %
poslední rok-5 %-5,7 %
poslední tři roky-2,7 %1,2 %
posl. pět let-4,3 %2,1 %
posl. deset let6,3 %35,1 %
počet fondů1922

Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů v dubnu klesla o 1,1 %. Bohužel: za posledních dvanáct měsíců dělá ztráta už pět procent. Způsobil ji propad cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovaly jejich výnosy.

Ještě víc klesly ceny rizikových dluhopisů. Srazil je růst rizikových prémií související s korekcí akcií. Fondy. které se na tyto dluhopisy zaměřují, proto klesly o dalších 2,1 %. Meziročně už jsou níže o 5,7 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
duben 2022-2,4 %
od začátku roku-6,2 %
poslední rok-3,3 %
poslední tři roky5,2 %
posledních pět let5,5 %
posledních deset let29,1 %
počet fondů51

Smíšené fondy v dubnu negativně ovlivnil pokles cen amerických akcií. Navíc na ně negativně působil i pokles cen dluhopisů související s inflací a očekávanými kroky centrálních bank. Průměrná hodnota smíšených fondů proto v dubnu klesla o 2,4 %, meziročně je nižší o 3,3 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2022 22:49, czhuntetr

Daleko větší problém máte v tom, že pravdpodobně KB platíte cca 2 % ročně jako správcovský poplatek - tj. za naprosto minimální a zanedbatelnou činnost, kterou dělá laciný software a občas do toho k Vaší škodě šťourají nějací zbytečně dobře placení lidé (jak zjistil pan Kahneman, profesionální správci portfolií mají stejnou kvalifikaci a investiční úspěšnost jako šimpanzi nebo hod mincí).

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 5. 2022 7:51

vsechno bude padat lide jsou v koncich drahota nas nici kazdy den

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

První podílový fond s pákou cílí na dvojnásobný výnos

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

První podílový fond s pákou cílí na dvojnásobný výnos

Investiční společnost Partners spouští neobvyklý akciový fond s názvem Double speed rizikový. Míří na zkušenější investory  a využívá principu finanční páky: každý vklad s pomocí půjčky... celý článek

Podílové fondy dělají investorům radost. Kolik připsaly?

8. 5. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy dělají investorům radost. Kolik připsaly?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v dubnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Rekordní rok pro nemovitostní fondy. Známe výsledky

13. 4. 2023 | Jan Traxler

Rekordní rok pro nemovitostní fondy. Známe výsledky

Většina nemovitostních fondů loni dosáhla historicky nejvyššího zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory byl 8,5 %. Tři fondy dokonce překonaly 15% inflaci. Ani jeden neskončil... celý článek

Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

5. 4. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Partners Financial Services