Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Vladan Kubovec | rubrika: FINMARKET | 10. 5. 2022 | 10 komentářů
Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.
Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Zdroj: Shutterstock

Už před ruskou invazí na Ukrajinu začaly nemovitostní trh ovlivňovat výrazné tlaky. Zejména rostoucí inflace a dramatické zvyšování základní úrokové sazby, kterým na ni reagovala Česká národní banka. To se týká zejména nemovitostí obchodovaných v českých korunách, kde už vidíme drobné zvyšování yieldů, především u méně kvalitních nemovitostí nebo u segmentů trhu, kde se investoři víc obávají dopadů covidu a změn chování nájemců a nakupujících.

U nemovitostí obchodovaných v eurech se zatím kvůli pasivní politice Evropské centrální banky výrazné změny neprojevily. Nejmarkantnější je částečný odklon velkých institucionálních investorů k logistickým a průmyslovým budovám, jejichž podíl ve svém portfoliu postupně zvyšují na úkor dosud dominujících budov kancelářských.

O autorovi

Vladan KubovecZdroj: Conseq

Vladan Kubovec je portfoliomanažer fondu Conseq realitní. Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity a oboru oceňování majetku v Bankovním institutu působil jako vedoucí oddělení oceňování nemovitostí a poradenství ve společnosti Real Treuhand Reality. V Consequ je od roku 2011 zodpovědný za investice do nemovitostí a ostatních nefinančních aktiv.

Za hranice

K pohybům ve výnosech komerčních nemovitostí podle mě zatím nedochází, protože na trhu je pořád nadbytek peněz a nedostatek kvalitních budov. Peníze ale budou zdražovat a inflace zatíží rozpočty firem, likvidita tedy z trhu bude postupně mizet a ceny nemovitostí už neporostou tak rychle. Předpokládám ještě velmi mírnou kompresi u kvalitních logistických nemovitostí, kde investoři stále sázejí na růst internetového obchodu a poptávku e-shopů a doručovacích společností po prostorách.

Komplikovanost českého stavebního řízení vede mnoho českých developerů a realitních investorů za hranice. Čeští investoři začali být významnými hráči na polském trhu a pronikají i na trh západoevropský, zejména do Německa a Rakouska. I to může ovlivnit tuzemský trh. Nedostatek stavebních příležitostí ho může zablokovat a investiční kapitál, včetně českého, kvůli krátkodobě nesmyslným výnosům nasměrovat mimo Česko.

Pomalu, ale jistě

Zatímco vyčkáváme, jak trh zareaguje na inflaci a úroky korunových úvěrů, objevují se nové a nečekané otázky. Jak trh ovlivní geopolitika? Česko může rychle ztratit pověst levné, ale kvalitní a bezpečné lokality uprostřed Evropy. Ruská prohlášení o jejich budoucí sféře vlivu a agresivní kroky směrem na západ stvrzující tuto rétoriku mohou naše renomé narušit a zahraniční investoři mohou začít vyžadovat k investicím v Česku rizikovou přirážku.

A k „tradičním“ procesním překážkám při povolování staveb se můžou přidat další faktory brzdící výstavbu. Například nedostatek lidí způsobený odlivem ukrajinských stavebních dělníků, kteří odešli bránit svou zemi.

Zásadní vlastnost nemovitostního trhu je setrvačnost a pomalé tempo, ve kterém reaguje na proměny ekonomiky i politiky. Než absorbuje to, co se právě děje, a promítne to do cen a trendů, bude to nějaký čas trvat. Odtržený od reality ale není a reagovat bude v dohledné době. Jeho proměnu trochu oddálí stávající přebytky likvidity, nicméně podle mého názoru nás čeká období rostoucích výnosů a rozevírání nůžek v hodnotě mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Vladan Kubovec

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2022 12:14, ?

Babišovi můžete tak poděkovat za tu inflaci, co tu teď je. Je rekordní díky jeho rozhazovačné politice.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 5. 2022 7:37

zlaty babis

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 5 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.