Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 5. 2022 | 1 komentář
Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Zdroj: Shutterstock

Na pražskou burzu vstoupí na začátku příštího týdne nový typ akcie. Uvede ho tam investiční skupina Wood & Company a jde o takzvaný SPAC (Special Purpose Acquisition Company). Do prozatím prázdné schránky vybrala částku 538,7 milionů korun od 431 investorů.

Vypořádání úpisu proběhne v pátek 6. května a na pražskou burzu vstoupí Wood SPAC One 9. května s cenou za akcii ve výši 100 korun.

Zjednodušeně jde o akcie společnosti vytvořené speciálně za tím účelem, aby zainvestovala do růstu jiné společnosti. Investoři v Česku tak dostali možnost podílet se v ideálním případě na rychlém růstu nějaké perspektivní společnosti, kterou vyberou zástupci Wood & Company. Minimální výše investice v rámci ukončovaného primárního úpisu (IPO) dělala 250 200 korun, investoři se o akcie mohli hlásit od 10. února do 29. dubna. Původně měl úpis končit už 11. dubna, ale byl prodloužen.

„Do prvního SPACu jsme šli s cílem upsat částku minimálně půl miliardy korun, což se podařilo. S výsledkem jsme spokojeni a věříme, že upsaná částka pomůže rozběhnout na pražské burze nový zajímavý příběh a naplnit očekávání investorů,“ říká Oliver Polyák, manažer v oddělení investičního bankovnictví Wood & Company.

Podle Polyáka měl první SPAC ve střední a východní Evropě dobrou odezvu především ve zkušenější retailové investorské komunitě. I přes komplikované události posledních týdnů a obecně složitou situaci na trhu, nahrála projektu skutečnost, že investoři v tomto vysokoinflačním prostředí stále hledají způsoby, jak svůj majetek ochránit.

Společnost nyní začíná hledat vhodný subjekt pro akvizici. Na to má Wood SPAC One dva roky, její zástupci ale věří, že přijde s návrhem cílové společnosti dříve. Rozhlížet se bude především mezi technologickými firmami, v sektoru e-commerce nebo strojírenství a bude hledat finančně zdravou a rostoucí společnost, se schopným managementem a silnou vůlí k dalšímu rozvoji a regionální expanzi.

Po vzájemné shodě na podmínkách akvizice bude následovat hlasování všech investorů o schválení akvizice. Poslední fází je uvedení cílové společnosti na burzu prostřednictvím akvizice společností Wood SPAC One. Potenciální zájemci z řad společností se mohou hlásit mimo jiné přes webové stránky společnosti.

„Úspěšné ukončení úpisu je prvním podstatným krokem k tomu, abychom na trh pražské burzy získali nový zajímavý titul. Pražská burza je vůbec první v regionu střední a východní Evropy, která na svůj trh SPAC přijímá. Jsem rád, že českým investorům umožňujeme vyzkoušet si tento typ investice, ” říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Podle Vladimíra Jaroše, jednoho ze sponzorů transakce a výkonného ředitele Wood & Company, je investice do SPAC vhodná pro investory se zkušenostmi a střednědobým horizontem 3 až 5 let, kteří hledají neotřelou příležitost na trhu. Svým profilem je SPAC podobný investicím ve stylu „private equity“. Jde o rizikovou investici s potenciálně vysokým výnosem.

SPAC je společnost založená čistě za účelem akvizice firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. Z počátku se jedná o „prázdnou” veřejně obchodovatelnou společnost, která v okamžiku uvedení na burzu nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu. Vydáním akcií získá taková společnost kapitál pro akvizici privátně vlastněné společnosti, kterou považuje za perspektivní.

Na pražské burze mají ještě v prvním pololetí roku 2022 přibýt také dvě klasické firemní akcie. Na trh Start míří slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie, která si na burzu půjde až pro 800 milionů korun na další rozvoj. Druhým nováčkem bude síť restaurací Coloseum, která chce získat až 100 milionů korun na svůj růst. Z nových peněz chce mimo jiné využít covidem oslabený trh k otevírání nových vlastních i franšízových restaurací. Na Startu nedávno své akcie vydaly také třeba Pilulka a zatím naposledy – na začátku loňského listopadu – Fixed.zone.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

26. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

Akcionáři Moneta Money Bank dostanou dividendu za rok 2021 ve výši sedm korun za akcii. Návrh představenstva banky dnes schválila valná hromada.

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

21. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Společnost Stock Convertor, která provozuje službu Zapomenuté miliardy, dostala od České národní banky pokutu 50 tisíc korun. Neposkytla totiž požadované údaje, které po ní chtěla ČNB... celý článek

Valná hromada Komerční banky schválila dividendu

20. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Valná hromada Komerční banky schválila dividendu

Komerční banka vyplatí z loňského zisku akcionářům dividendu ve výši 43,8 koruny před zdaněním. Schválila to dnešní valná hromada.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.