Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 5. 2022 | 1 komentář
Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Zdroj: Shutterstock

Na pražskou burzu vstoupí na začátku příštího týdne nový typ akcie. Uvede ho tam investiční skupina Wood & Company a jde o takzvaný SPAC (Special Purpose Acquisition Company). Do prozatím prázdné schránky vybrala částku 538,7 milionů korun od 431 investorů.

Vypořádání úpisu proběhne v pátek 6. května a na pražskou burzu vstoupí Wood SPAC One 9. května s cenou za akcii ve výši 100 korun.

Zjednodušeně jde o akcie společnosti vytvořené speciálně za tím účelem, aby zainvestovala do růstu jiné společnosti. Investoři v Česku tak dostali možnost podílet se v ideálním případě na rychlém růstu nějaké perspektivní společnosti, kterou vyberou zástupci Wood & Company. Minimální výše investice v rámci ukončovaného primárního úpisu (IPO) dělala 250 200 korun, investoři se o akcie mohli hlásit od 10. února do 29. dubna. Původně měl úpis končit už 11. dubna, ale byl prodloužen.

„Do prvního SPACu jsme šli s cílem upsat částku minimálně půl miliardy korun, což se podařilo. S výsledkem jsme spokojeni a věříme, že upsaná částka pomůže rozběhnout na pražské burze nový zajímavý příběh a naplnit očekávání investorů,“ říká Oliver Polyák, manažer v oddělení investičního bankovnictví Wood & Company.

Podle Polyáka měl první SPAC ve střední a východní Evropě dobrou odezvu především ve zkušenější retailové investorské komunitě. I přes komplikované události posledních týdnů a obecně složitou situaci na trhu, nahrála projektu skutečnost, že investoři v tomto vysokoinflačním prostředí stále hledají způsoby, jak svůj majetek ochránit.

Společnost nyní začíná hledat vhodný subjekt pro akvizici. Na to má Wood SPAC One dva roky, její zástupci ale věří, že přijde s návrhem cílové společnosti dříve. Rozhlížet se bude především mezi technologickými firmami, v sektoru e-commerce nebo strojírenství a bude hledat finančně zdravou a rostoucí společnost, se schopným managementem a silnou vůlí k dalšímu rozvoji a regionální expanzi.

Po vzájemné shodě na podmínkách akvizice bude následovat hlasování všech investorů o schválení akvizice. Poslední fází je uvedení cílové společnosti na burzu prostřednictvím akvizice společností Wood SPAC One. Potenciální zájemci z řad společností se mohou hlásit mimo jiné přes webové stránky společnosti.

„Úspěšné ukončení úpisu je prvním podstatným krokem k tomu, abychom na trh pražské burzy získali nový zajímavý titul. Pražská burza je vůbec první v regionu střední a východní Evropy, která na svůj trh SPAC přijímá. Jsem rád, že českým investorům umožňujeme vyzkoušet si tento typ investice, ” říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Podle Vladimíra Jaroše, jednoho ze sponzorů transakce a výkonného ředitele Wood & Company, je investice do SPAC vhodná pro investory se zkušenostmi a střednědobým horizontem 3 až 5 let, kteří hledají neotřelou příležitost na trhu. Svým profilem je SPAC podobný investicím ve stylu „private equity“. Jde o rizikovou investici s potenciálně vysokým výnosem.

SPAC je společnost založená čistě za účelem akvizice firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. Z počátku se jedná o „prázdnou” veřejně obchodovatelnou společnost, která v okamžiku uvedení na burzu nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu. Vydáním akcií získá taková společnost kapitál pro akvizici privátně vlastněné společnosti, kterou považuje za perspektivní.

Na pražské burze mají ještě v prvním pololetí roku 2022 přibýt také dvě klasické firemní akcie. Na trh Start míří slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie, která si na burzu půjde až pro 800 milionů korun na další rozvoj. Druhým nováčkem bude síť restaurací Coloseum, která chce získat až 100 milionů korun na svůj růst. Z nových peněz chce mimo jiné využít covidem oslabený trh k otevírání nových vlastních i franšízových restaurací. Na Startu nedávno své akcie vydaly také třeba Pilulka a zatím naposledy – na začátku loňského listopadu – Fixed.zone.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

11. 5. 2023 | Petr Kučera

ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

Představenstvo ČEZ navrhuje vyplatit dividendu v rekordní výši 117 korun na akcii. Odpovídá to 80 procent zisku za rok 2022 – tedy už dříve avizovanému výplatnímu poměru.  

Moneta schválila dividendu. Rozdělí 4,1 miliardy

25. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Moneta schválila dividendu. Rozdělí 4,1 miliardy

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé víc než 70 procent akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2022. Z celkového zisku 4,7 miliardy vyplatí banka... celý článek

Partners Financial Services