Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 8. 5. 2021 | 9 komentářů
Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Zdroj: Shutterstock

Duben patřil k mála měsícům, které potěšily všechny druhy investorů. Zhodnocení si připsaly jak akciové, tak dluhopisové fondy.

Obecně pozitivní nálada na trzích způsobila souhra několika faktorů. Těmi hlavními jsou rychlejší otevírání ekonomik, a tedy vyšší růst HDP, než se před nějakou dobou očekávalo, což posunulo například americký akciový index S&P jen za duben o 5 % výš. Nárůst cen dluhopisů, resp. kvalitních dluhopisových fondů, byl zase způsoben předchozí prudkou korekcí. Propad cen dluhopisů za první čtvrtletí byl tak prudký, že se ceny během dubna lehce zvedly.

Vedle vývoje pandemie se do popředí dostává nové téma: potenciální hrozba inflace. Zatímco před pár měsíci se potácela v Evropě kolem nuly, nyní se blíží 2 %. V České republice je dlouhodobě nad cílem ČNB a v USA vzrostla už na 2,6 %. A to je teprve začátek.

Mezi negativní zprávy, které však výrazně ceny aktiv nepohnuly, patřil nárůst nemocných na nové rekordy kvůli akceleraci počtu nakažených v Indii a Jižní Americe. Trhy také vystrašil prezident USA Joe Biden, který navrhuje zvýšení daní z kapitálových výnosů na 40 %, což by investoři rozhodně nepřivítali.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

duben 20212 %0,9 %
od začátku roku9,4 %5,7 %
poslední rok32,4 %28,8 %
poslední tři roky30,9 %15,4 %
posledních pět let51,2 %38,4 %
posl. deset let110,9 %23,8 %
počet fondů3815

Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů, nabízených v České republice dosáhla v korunách, dosáhla jen za duben plus 2 %. Letos se blížíme zhodnocení plus 10 %. Meziročně mohli klienti bez problému dosáhnout na zhodnocení 32,4 %.

Impozantní nárůst hodnoty akciových fondů, který si klienti připsali, jde na vrub výprodejů akcií před rokem, protože právě v tu chvíli vrcholila korekce živená strachem z přicházející pandemie.

Akciové fondy se speciálními strategiemi byly za hlavními trhy v závěsu s dubnovým zhodnocením 0,9 % a meziročním kolem 28,8 %. Důvodem je zaostávání Evropy za USA v rychlosti vakcinace a následného otevírání ekonomik. U nerozvinutých trhů hraje roli evidentní strach ze zvládnutí pandemie například v Indii.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

duben 20210,4 %0,4 %
od začátku roku-0,8 %1,2 %
poslední rok1 %12,7 %
poslední tři roky2,5 %8,6 %
posledních pět let0,8 %13,8 %
posl. deset let16 %38 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech si po nějakém čase mohli dopřát kladný měsíc díky růstu cen dluhopisů po předchozím prudkém propadu. Výnosy od počátku roku vzrostly tak významně, že dluhopisové fondy mají konečně šanci dohánět inflaci.

Průměrná výkonnost fondů zaměřujících se na státní a kvalitní korporátními dluhopisy dosáhla v dubnu 0,4 %, meziročně jsou v plusu 1 %.

Výnos českých desetiletých státních dluhopisů poklesl z 2 % na asi 1,8 % ročně, což je způsobeno nižšími sázkami na rychlé zvedání sazeb ze strany České národní banky.

Podobně si vedly fondy rizikových dluhopisů, které měly v dubnu výkonnost také +0,4 %, ale za posledních 12 měsíců se jejich zhodnocení dostalo na 12,7 %. Jejich příběh je podobný jako u akcií: před rokem vrcholila korekce a investoři se zbavovali všech rizikovějších dluhopisů.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
duben 20211,4 %
od začátku roku3,4 %
poslední rok13 %
poslední tři roky9,6 %
posledních pět let15,3 %
posledních deset let32,3 %
počet fondů52

Smíšené strategie pokračovaly ve svém růstu díky svým dynamickým složkám. Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná – pohybuje se od záporných po kladná čísla kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně jejich zaměření na různé regiony. 

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 5. 2021 10:46, Škodolibka domácí

Nebuďte tak zaujatý. Cest ke zhodnocení je hodně, každému vyhovuje jiná. A žádná není špatná a vždy si najde své příznivce i odpůrce. Někdo hledá jednoduchost a rád si zaplatí službu portfoliomanažera v podobě fondových nákladů, jiný jede pouze skrz ETF, někdo si nazobe pozice přímé, jinému zase stačí spořáček a stavebko s penzijkem, někdo točí vše v nemovitostech a jiný zase v alternativních investicích.

Mně třeba vyhovuje to nakombinovat. Od spořáčku, přes státem dotované produkty, pár spekulativních a dividendových akcií, nějaká ta pravidelka do fondů a sem tam si zobnout nějaký zajímavý investiční certifikátek nebo strukturovaný fondík. Alternativy a nemovitosti mě jako forma zhodnocení pro umístění volných peněz nezajímají a nesedí mi ... ale neznamená to, že bych je nějak pomlouval nebo hanil. Já spoléhám hlavně na akcie, kterým v dlouhodobém horizontu věřím mnohem více, než ostatním typům aktiv.

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services