Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

David Kufa | rubrika: FINMARKET | 12. 5. 2021
Ještě před pár lety jste uložili peníze u banky a dostali úrok dvě procenta. Půjčili jste státu, koupili dluhopis a mohli jste mít tři až pět procent ročně s velmi nízkým rizikem. Kdo chtěl výnos vyšší, šel na akciový trh. A dnes?
Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

Zdroj: Shutterstock

Centrální banky už deset let v módu permanentní krize dopují ekonomiku levnými penězi. Výnosy na finančním trhu proto šly o dva až tři procentní body níž – za vklad u banky máte nulu, státní dluhopisy jsou na tom podobně. Akciový trh nějaký potenciál pořád má, ale i na něm je lepší nějakou dobu očekávat zhodnocení v průměru okolo pěti procent ročně.

Co si má počít investor, který chce víc?

Přímo do firem

Sílící trend jsou i ve středoevropském regionu investice do firem mimo veřejné trhy. Tomuto způsobu investování říkáme venture kapitál (venture capital) a venture dluh (venture debt).

O autorovi

David KufaZdoj: Conseq

David Kufa je ředitel služby Wealth Management společnosti Conseq Investment Management.

Venture kapitál funguje tak, že investor – většinou za tím účelem zřízený fond nebo společnost – vloží kapitál do mladé rychle rostoucí firmy a za to v ní získá podíl, stává se spoluvlastníkem. Firmu dál řídí a rozvíjí její zakladatel a jeho entuziasmus a odbornost jsou klíčovým prvkem případného budoucího úspěchu. Ten je samozřejmě nejistý, většina startupů nepřežije, a venture kapitálové fondy proto vybírají spíš větší množství menších sázek. Všichni doufají, že zrovna oni objeví tu superúspěšnou firmu, která jim zajistí vysoký výnos, i když většina ostatních investic nevyjde.

Venture debt fondy se často orientují na zralejší společnosti či projekty. Takové, které už prokázaly životaschopnost, prošly sítem bankrotů, mají zavedený produkt, který se dobře prodává v určitém segmentu či regionu, a chtějí rychle růst na další trhy. Zakladatelé už nechtějí ke svému „zlatému vejci“ pustit další spoluvlastníky, ale potřebují kapitál na expanzi. Banka nepůjčí, jsou pro ni ještě příliš rizikoví. Osloví tedy poskytovatele venture dluhu, který jim dá ochotně za vysoký úrok půjčku se zajištěním formou pohledávek, zastavených bankovních účtů nebo i akcií. Pro zakladatele jde pořád o levnější způsob financování než připustit vstup do společnosti, protože předpokládá, že firma dál prudce poroste a zvýší svou hodnotu.

Mají otevřeno

Venture kapitálové a venture debt fondy u nás typicky vznikaly jako projekt pro malou uzavřenou skupinu investorů. Teď přichází doba, kdy se některé z nich otevírají širší investorské veřejnosti, a jistě by neměly zůstat stranou pozornosti každého, kdo je schopen investovat v součtu alespoň milion korun. To je totiž limit pro vstup do takzvaného fondu kvalifikovaných investorů, přes který tyto dříve uzavřené subjekty umožňují investovat prakticky každému.

V době nízkých úrokových sazeb a omezeného výnosu veřejně obchodovaných akcií je to příležitost, která stojí za povšimnutí. Ti nejlepší jsou schopni dosahovat výnosu ve výši vysokých desítek procent ročně. Je ale třeba uvážlivě vybírat a nesázet všechny peníze na jednu kartu, jde o investice s vysokou mírou rizika.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

11. 6. 2021 | Petr Kučera

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

Společnost Recall, výrobce mobilního příslušenství značky Fixed, chce v letošním roce vstoupit na trh Start pražské burzy. Ráda by vybrala 45 milionů korun na rozvoj nových produktů... celý článek

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

11. 6. 2021 | Radim Zelený

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

V koronavirové době rostl zájem lidí o investice a zvlášť o investice do realit, pro drobné investory třeba prostřednictvím realitních fondů. Na růstu realitního trhu je ale možné podílet... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

7. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

Index pražské burzy PX se během dnešního obchodování dostal na nejvyšší hodnoty za posledních téměř deset let. Přes 1180 bodů měl naposledy v červenci roku 2011, oznámila Burza cenných... celý článek

Nemáte akcie z kuponovky? Nová služba hledá zapomenuté miliardy

7. 6. 2021 | Olga Skalková | 46 komentářů

Nemáte akcie z kuponovky? Nová služba hledá zapomenuté miliardy

V centrálním depozitáři zůstává přibližně 750 tisíc účtů, na něž jejich vlastníci zapomněli. Hodnotné akcie z nich obsahuje až 200 tisíc účtů, upozorňují autoři projektu.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.