Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

David Kufa | rubrika: BrandInsight | 12. 5. 2021
Ještě před pár lety jste uložili peníze u banky a dostali úrok dvě procenta. Půjčili jste státu, koupili dluhopis a mohli jste mít tři až pět procent ročně s velmi nízkým rizikem. Kdo chtěl výnos vyšší, šel na akciový trh. A dnes?
Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

Zdroj: Shutterstock

Centrální banky už deset let v módu permanentní krize dopují ekonomiku levnými penězi. Výnosy na finančním trhu proto šly o dva až tři procentní body níž – za vklad u banky máte nulu, státní dluhopisy jsou na tom podobně. Akciový trh nějaký potenciál pořád má, ale i na něm je lepší nějakou dobu očekávat zhodnocení v průměru okolo pěti procent ročně.

Co si má počít investor, který chce víc?

Přímo do firem

Sílící trend jsou i ve středoevropském regionu investice do firem mimo veřejné trhy. Tomuto způsobu investování říkáme venture kapitál (venture capital) a venture dluh (venture debt).

O autorovi

David KufaZdoj: Conseq

David Kufa je ředitel služby Wealth Management společnosti Conseq Investment Management.

Venture kapitál funguje tak, že investor – většinou za tím účelem zřízený fond nebo společnost – vloží kapitál do mladé rychle rostoucí firmy a za to v ní získá podíl, stává se spoluvlastníkem. Firmu dál řídí a rozvíjí její zakladatel a jeho entuziasmus a odbornost jsou klíčovým prvkem případného budoucího úspěchu. Ten je samozřejmě nejistý, většina startupů nepřežije, a venture kapitálové fondy proto vybírají spíš větší množství menších sázek. Všichni doufají, že zrovna oni objeví tu superúspěšnou firmu, která jim zajistí vysoký výnos, i když většina ostatních investic nevyjde.

Venture debt fondy se často orientují na zralejší společnosti či projekty. Takové, které už prokázaly životaschopnost, prošly sítem bankrotů, mají zavedený produkt, který se dobře prodává v určitém segmentu či regionu, a chtějí rychle růst na další trhy. Zakladatelé už nechtějí ke svému „zlatému vejci“ pustit další spoluvlastníky, ale potřebují kapitál na expanzi. Banka nepůjčí, jsou pro ni ještě příliš rizikoví. Osloví tedy poskytovatele venture dluhu, který jim dá ochotně za vysoký úrok půjčku se zajištěním formou pohledávek, zastavených bankovních účtů nebo i akcií. Pro zakladatele jde pořád o levnější způsob financování než připustit vstup do společnosti, protože předpokládá, že firma dál prudce poroste a zvýší svou hodnotu.

Mají otevřeno

Venture kapitálové a venture debt fondy u nás typicky vznikaly jako projekt pro malou uzavřenou skupinu investorů. Teď přichází doba, kdy se některé z nich otevírají širší investorské veřejnosti, a jistě by neměly zůstat stranou pozornosti každého, kdo je schopen investovat v součtu alespoň milion korun. To je totiž limit pro vstup do takzvaného fondu kvalifikovaných investorů, přes který tyto dříve uzavřené subjekty umožňují investovat prakticky každému.

V době nízkých úrokových sazeb a omezeného výnosu veřejně obchodovaných akcií je to příležitost, která stojí za povšimnutí. Ti nejlepší jsou schopni dosahovat výnosu ve výši vysokých desítek procent ročně. Je ale třeba uvážlivě vybírat a nesázet všechny peníze na jednu kartu, jde o investice s vysokou mírou rizika.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

FBI si razí vlastní kryptoměnu. Satoshi zůstal neodhalen. Týden v kryptu

12. 10. 2024 | Tomáš Krause

FBI si razí vlastní kryptoměnu. Satoshi zůstal neodhalen. Týden v kryptu

V HBO měli silné řeči, ale Satoshiho nenašli. Z Coinbase možná zmizí Tether, kvůli EU. Crypto.com vrací úder, ještě než přišel. Argentinské peso míří do pekla a Argentinci věří v stablecoiny.... celý článek

ČSOB vylepšila aplikaci. Ukáže i investice z Patrie

9. 10. 2024 | Petr Kučera

ČSOB vylepšila aplikaci. Ukáže i investice z Patrie

Mobilní aplikace ČSOB Smart nově ukazuje na úvodní stránce také investice, které klient uskutečnil prostřednictvím společnosti Patria Finance. Ta patří do stejné finanční skupiny jako... celý článek

Úrokové sazby, bomby, rakety a akcie. Jak investovat v době nejistoty

9. 10. 2024 | Tomáš Cverna

Úrokové sazby, bomby, rakety a akcie. Jak investovat v době nejistoty

Ceny akcií v USA i Evropě letos opakovaně stoupaly na nové rekordní úrovně. Měli byste investovat teď, i když jsou ceny vysoko, nebo by bylo lepší zkusit si počkat na lepší příležitost?... celý článek

Náhrada za spořicí účet? Jak funguje podřízený vklad

8. 10. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Náhrada za spořicí účet? Jak funguje podřízený vklad

Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech dál klesají. Některé banky přitom nabízejí ještě „podřízený vklad“ s výrazně vyšším úročením. Jenže nejde o spoření, ale o investici.... celý článek

Zaměstnanec pošty okradl ženu o statisíce. Soud verdiktem překvapil

7. 10. 2024 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Zaměstnanec pošty okradl ženu o statisíce. Soud verdiktem překvapil

V právní praxi obvykle platí, že pokud zaměstnanec způsobil škodu úmyslně pro svůj prospěch, zaměstnavatel za jeho jednání nenese odpovědnost. V případu ženy okradené pracovníkem na... celý článek

Partners Financial Services