Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 9. 4. 2021 | 12 komentářů
Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.
Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Zdroj: Shutterstock

Letošní březen potěšil všechny, kdo věřili, že akciové trhy se s končící pandemií zvednou ještě výš. Na druhou stranu konzervativní investoři opět zažili smutný měsíc, protože ceny kvalitních dluhopisů dál klesaly. 

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

březen 20214,1 %1,4 %
od začátku roku7,3 %4,8 %
poslední rok42,4 %38,5 %
poslední tři roky31,8 %14,9 %
posledních pět let48,8 %38,2 %
posl. deset let109,7 %23,5 %
počet fondů3815

Pozitivní nálada na akciových trzích se v březnu po úspěšném únoru ještě zvýraznila. Ceny akcií rostly celosvětově o několik procent. Hlavním důvodem je schválení dalšího obrovského stimulačního balíku v USA administrativou prezidenta Bidena směřujícího do infrastruktury a do „zelených“ projektů. Velkou měrou k růstu akcií přispěla i Evropská centrální banka, která potvrdila – a dokonce ještě více uvolnila – svoji měnovou politiku. V neposlední řadě pomáhá akciím vcelku svižný postup vakcinace proti onemocnění covid-19.

Celosvětový růst se pozitivně projevil na výkonnosti akciových fondů nabízených v České republice: Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů dosáhla jen za březen 4,1 %.

Meziročně mohli klienti bez problému dosáhnout na zhodnocení 42,2 %, což je na první pohled neuvěřitelné číslo. Za tak výrazným růstem jsou velmi nízké hodnoty z loňského března, kdy vrcholil výprodej akcií po příchodu pandemie koronaviru.

Na víc než 40% roční zhodnocení tedy dosáhl ten, kdo při tehdejších nízkých cenách nakupoval. Výkonnost za poslední tři roky přitom dosahuje „jenom“ 31,8 %, za pět let 48,8 % a za deset let skoro 110 %.

O něco pomalejší průměrný růst zaznamenal akciový index u specifických strategií, které se soustředí na konkrétní regiony a sektory. Za březen to bylo 1,4 %, meziročně přibližně 38 %, za posledních deset let 23,5 %.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

březen 2021-0,5 %0,5 %
od začátku roku-1,1 %0,8 %
poslední rok1,3 %18,5 %
poslední tři roky2,2 %8,3 %
posledních pět let0,4 %15,1 %
posl. deset let16,1 %38,1 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

V červených číslech opět skončil Partners Index dluhopisových fondů. Ty, které se zaměřují na státní a kvalitní korporátní dluhopisy, skončily za březen v minusu 0,5 %. Za poslední rok dosáhla jejich výkonnost na pouhá 1,3 %, což je asi jeden procentní bod pod meziroční inflací.

Za poklesem cen státních dluhopisů stojí nejen v Česku, ale například i v USA, je očekávání zvýšené inflace v budoucnosti. V Česku se přidává i enormní emisní aktivita státu kvůli rekordním deficitům rozpočtu.

Výnos desetiletého českého státního dluhopisu vzrostl z hodnot hluboko pod 1 % do blízkosti 2 % ročně, což dává dluhopisovým fondům po dlouhé době naději, že začnou konzistentně pobíjet inflaci.

Lepší čísla v indexu vidíme u fondů rizikových dluhopisů. V porovnání s loňským březnem stouply jejich ceny o skoro 19 %, což je – podobně jako u akciových fondů – způsobeno tehdejším propadem během výprodejů.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
březen 20211,2 %
od začátku roku2 %
poslední rok15,1 %
poslední tři roky9,1 %
posledních pět let14,1 %
posledních deset let31,1 %
počet fondů52

Smíšené strategie pokračovaly ve svém růstu – díky svým dynamickým složkám. Za březen si připsaly 1,2 %. Proti zhodnocení naopak působil například pokles ceny zlata.

Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná a pohybuje se od silně záporných po kladná čísla. Jde o důsledek různých strategií a vah akcií, případně jejich zaměření na různé regiony.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 4. 2021 9:51, Filip

Zatim co dum je 20 let asi bez nekladu...

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 4. 2021 9:31, Škodolibka domácí

Fondy, akcie? Proboha nikdy ... to kolísá a je to rizikové. Věřím jen nemovitostem, zlatu a bitcoinu. I takové názory už jsem několikrát slyšel a musel vyvracet.

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 30 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.