ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Adam Erler | rubrika: Jak na to | 8. 4. 2021 | 5 komentářů
Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí, že je ideální doba na kombinaci obou přístupů.
ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Zdroj: Shutterstock

V poslední dekádě převládá velký přesun investorů do pasivně řízených fondů, nejčastěji takzvaných ETF (Exchange traded funds). Pasivně řízené fondy investují do indexu, jako je například SP500, přičemž nakupují automaticky všechny akcie, a to v poměru, v jakém se tyto cenné papíry podílí na ocenění daného indexu. Aktivní fond naopak může nakoupit jakoukoliv akcii, která mu přijde zajímavá. Atraktivita se velmi často odvíjí od ceny akcie, ale může jít i o jiné parametry.

Na finančních trzích se pohybuje mnoho zkušených expertů, kteří pasivní přístup rádi doporučují. Výjimkou není ani Warren Buffet. Ten uzavřel v roce 2008 charitativní sázku s manažerem hegdového fondu Tedem Seidesem. Aby sázka získala patřičnou důležitost, jednalo se o jeden milion dolarů, přičemž každá strana vsadila 320 tisíc dolarů a kalkulovala s tím, že finanční prostředky se zhodnotí v daném investičním horizontu na 500 tisíc dolarů. Výtěžek následně putoval na charitu.

Seides stál na straně aktivního stylu investování, Buffet naopak kritizoval vysoké poplatky fondů a preferoval pasivní indexový přístup. Buffet, známý pod přezdívkou Věštec z Omahy, nakonec tuto sázku s přehledem vyhrál a uštědřil tak investičním profesionálům nepříjemnou ránu. Seides totiž vybral pět různých fondů, do nichž částku investoval. Nicméně žádný z těchto fondů nebyl schopen překonat index v horizontu 10 let. Můžeme ale jednoznačně říci, který přístup je lepší?

Srovnejte si to s námi

Přetahování se aktivních a pasivních fondů o investory není žádnou novinkou. Historie ukazuje velkou proměnlivost a střídavou dočasnou dominanci konkrétního investičního přístupu. Pokud se vrátíme do období před dvaceti lety, kdy byly miláčkem trhu technologické firmy, tak na konci milénia panoval názor, že je lepší investovat do indexu, který stabilně roste. Když po splasknutí technologické bubliny ztratil Nasdaq během tří let 78 % své hodnoty, nastal odklon od pasivního investování zpět k aktivně řízeným fondům. Ten trval zhruba do roku 2010, ale to už se vracíme do období zmíněné sázky v úvodu.

Podle Financial Times do ETF fondů za letošní únor přiteklo 139 miliard dolarů. Tato suma překonala rekord z listopadu 2020 a pomohla dostat akciové trhy na nová maxima. Podle odhadů expertů může příliv peněz zvýšit i takzvaný American Rescue Plan ve výši 1,9 bilionu dolarů, který minulý týden schválila administrativa Joe Bidena. Je totiž těžké si představit, že by tak velká suma peněz minula i finanční trhy.

Při strmém růstu a pohybu kolem historických maxim bychom měli mít na paměti, že pokud by došlo k většímu propadu, je to prostředí, kde se daří lépe aktivním investorům, kteří neustále porovnávají cenu a hodnotu jednotlivých akcií. Naopak díky přísunu levných peněz mohou trhy ještě nějakou dobu pokračovat ve svém růstu. Proto jsou oba přístupy zajímavé a investor, který má zájem o větší diverzifikaci by měl mít oba jako součást svého portfolia.

Autor je Relationship Manager ve společnosti Conseq Investment Management.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

akcie, etf, investice, podílové fondy

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 3 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

9. 4. 2024 | Martin Mašát

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Nejlepší podílový fond letos vydělal 19 %. Žebříčky za čtvrtletí

4. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nejlepší podílový fond letos vydělal 19 %. Žebříčky za čtvrtletí

Průměrný český investor zaznamenal v podílových fondech za posledních dvanáct měsíců zhodnocení okolo 14,8 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společnosti... celý článek

Partners Financial Services