Platby kartou budou ještě bezpečnější

Olga Skalková | rubrika: Aktuálně.cz | 23. 7. 2017 | 1 komentář
Poslanci mají v září schvalovat nový zákon o platebním styku. Největší změnou bude větší ochrana klientů bank při ztrátě či ukradení platební karty nebo zneužití identity.
Platby kartou budou ještě bezpečnější

Menší ztráta při zneužití platební karty, konec poplatku za platbu kartou a také povinnost informovat zákazníka o přesné částce, kterou si chce obchodník na jeho účtu blokovat. To jsou některé novinky, které brzy čekají klienty tuzemských bank.

Změny ukládá návrh nového zákona o platebním styku, o kterém chtějí poslanci hlasovat ještě na své poslední schůzi v září. Jde o harmonizační zákon se směrnicí Evropské unie, která zavedení těchto nových pravidel požaduje od 13. ledna 2018. Poslanci už dávají najevo, že se schválením nebude problém.

„Návrh prošel bez potíží prvním i druhým čtením a předpokládám, že nespadne pod stůl,“ říká předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Kdyby Senát poslancům návrh vrátil, už by ho současná sněmovna nestihla projednat. Komplikace při schvalování se však nečekají ani v Senátu.

„Jde o implementaci evropské legislativy a obecně s tím problémy nebývají,“ říká Jan Hajda (ČSSD), předseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Podle Miloše Vystrčila, předsedy z opozičního senátorského klubu ODS, návrh posiluje práva spotřebitelů. K hlasování se ale dopředu nevyjádřil.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Ta hlava!

Peníze na špatný účet

Pokud vám z účtu odejde trvalý příkaz navíc, dá se samozřejmě snadno zjistit, ke komu peníze doputovaly a řešit jejich vrácení. Co ale dělat, když se seknete třeba při zadávání čísla účtu a vaše peníze odejdou bůhvíkomu? Poradíme.

Špatný účet? Jak dostat peníze zpátky

Větší ochrana při ztrátě či zneužití

Největší změnou je větší ochrana klientů bank při ztrátě, ukradení platební karty či zneužití identity při platbě kartou. Nově bude majitel karty riskovat finanční škodu maximálně v hodnotě 50 eur, tedy zhruba 1300 korun. Doposud je to 150 eur, tedy asi 3900 korun.

Spoluúčast klienta se vztahuje na období, než ztrátu karty bance nahlásil. Od okamžiku nahlášení banka poškozenému hradí celou škodu. Podmínkou samozřejmě je, že se nejedná o podvod ze strany majitele karty či jeho nedbalost, například že PIN měl napsaný na kartě nebo v peněžence, případně že kartu s identifikačními údaji neměl pod dostatečnou osobní kontrolou.

Sdružení pro bankovní karty statistiku podvodných transakcí nemá k dispozici a ani banky tyto údaje nezveřejňují. „Občas nám banky říkají, že se to množí, ale čísla nám neříkají,“ potvrzuje Tomáš Hládek z České bankovní asociace. Například Raiffeisenbank nebo UniCredit mluví o stovkách případů ročně ve svých bankách.

Češi platí kartami stále častěji. Před pěti lety přes ně zaplatili 269 miliard korun, loni 478 miliard. Objem transakcí kartami přes web byl kolem 43 miliard korun. „Část lidí má z využívání platebních karet na internetu strach kvůli obavám z krádeže identity a hesel, i když banky zavedly silnou autorizaci zákazníků. Snížení spoluúčasti může zvýšit motivaci lidí k platbám kartou,“ říká Miroslav Lukeš, šéf společnosti MasterCard v Česku.

Podle bank je nejčastějším případem zneužití karty při platbách v zahraničních e-shopech. „Jde o transakce bez ověření SMS a nejčastěji u internetových obchodníků v USA,“ tvrdí Andrea Studihradová, mluvčí České spořitelny, která je z bank největším vydavatelem platebních karet. „Nejčastěji jde o neautorizované transakce na některých čínských obchodních serverech,“ přidává zkušenost Komerční banky její mluvčí Pavel Zúbek. Podle UniCredit Bank jsou časté i podvody při bezkontaktních platbách do 500 korun, u kterých se běžně nezadává PIN.

Zpřísnění u poplatků i blokací

České zákony dosud obchodníkům umožňují, aby lidem naúčtovali příplatek za platbu kartou. Jedinou podmínkou je, že na to musí zákazníka předem upozornit. Nový zákon takové poplatky zakáže (pokud jde o běžné karty typu MasterCard a Visa, nikoliv firemní karty).

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Placení náramkem a prstenem spouští druhá banka

2. 10. 2024 | Petr Kučera

Placení náramkem a prstenem spouští druhá banka

Raiffeisenbank jako druhá banka v Česku podporuje všechny platební řešení pro takzvanou chytrou elektroniku, které jsou v tuzemsku dostupné.

Spořicí automat už nabízí i Raiffeisenbank. Vylepšila aplikaci

30. 9. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Spořicí automat už nabízí i Raiffeisenbank. Vylepšila aplikaci

Možnost automaticky si odkládat menší částky na spoření začala nabízet také Raiffeisenbank. Nová funkce v její mobilní aplikaci se jmenuje Drobné spoření.

Vkladomaty mají být ještě dostupnější. Rodí se druhá sdílená síť

25. 9. 2024 | Olga Skalková | 1 komentář

Vkladomaty mají být ještě dostupnější. Rodí se druhá sdílená síť

Raiffeisenbank se zabývá vytvořením nové aliance, který by sdílela takzvané vkladomaty. Pro projekt chce získat dvě největší banky – Českou spořitelnu a ČSOB. Může jít o alternativu... celý článek

Odložené platby Skip Pay podpoří ČSOB, jdou i na Slovensko

24. 9. 2024 | Petr Kučera

Odložené platby Skip Pay podpoří ČSOB, jdou i na Slovensko

Společnost Skip Pay, která se zaměřuje na odložené platby, získala od České národní banky novou licenci platební instituce. „Díky tomu můžeme poskytovat finanční služby v neomezeném... celý článek

První banka nabízí placení náramkem, další se chystají

19. 9. 2024 | Petr Kučera | 6 komentářů

První banka nabízí placení náramkem, další se chystají

mBank odstartovala ostrý provoz placení prostřednictvím korálkových platebních náramků. Spolupracuje se společnostmi Niceboy a Mastercard.

Partners Financial Services