Na klienty spořitelny míří nový podvod. Předstírá George

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 10. 1. 2024
Na klienty spořitelny míří nový podvod. Předstírá George

Zdroj: Pleska/Dall-e

Na klienty České spořitelny míří další scam. Ukazuje mimo jiné, jak se podvodníci zdokonalili: místo primitivních e-mailů se špatnou češtinou využívají věrohodnější nástroje.

„Zavolá automat, upozorní na neaktuální aplikaci George. Po stisknutí tlačítka zašle URL s odkazem na aktualizovanou verzi. Vizuálně simuluje instalaci a poté navrhuje uložení odkazu na falešnou web aplikaci na plochu telefonu,“ upozorňuje podnikatel a IT expert Michal Bláha na sociální síti X.

„Odkaz samozřejmě vede na falešnou webovou aplikaci, která vyžaduje přihlášení do internetového bankovnictví,“ dodává Bláha. Když si klient nedá pozor, předá podvodníkovi přihlašovací údaje ke svému účtu.

Varováním může být přinejmenším komplikovaná adresa csas.my-cz.site, zatímco skutečná Česká spořitelna a další banky využívají jednodušší domény s CZ na konci.

Banky také opakovaně zdůrazňují, aby klienti stahovali bankovní aplikace jen z oficiálních obchodů jako Google Play nebo App Store. Při pochybách, jestli jim opravdu volá jejich bankéř, by měli zavěsit a sami zatelefonovat na skutečné číslo banky. Česká spořitelna i některé další banky už navíc nabízejí možnost ověřit si to přímo z aplikace.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+121
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Partners Financial Services