Banky varují před novou vlnou podvodných SMS. „Podvodníci teď ve velkém rozesílají lidem SMSky a pod výhružkou zrušení účtu je navádějí k přihlášení do falešného internetového bankovnictví. Nevědí přitom, kdo má jakou banku. Prostě to náhodně zkouší,“ píše například Air Bank a připomíná: Skutečné banky v SMS ani e-mailu nikdy neposílají odkaz na přihlášení.
Zdroj kopie: Air Bank Aktuální zůstávají i pokusy falešných poradců, kteří lákají na údajně výhodnou nabídku. Stačí prý, když mu dáte přístup k účtu, a on za vás bude provádět „investice“. Ve skutečnosti jde podvodníkovi jen o ten přístup k účtu. „Jak se chránit? Nikdy nedávejte třetí osobě přístup ke svému mobilnímu nebo internetovému bankovnictví ani nepřeposílejte autorizační SMS kódy,“ zdůrazňuje mBank.
„Pokud se nedostane do vašeho bankovnictví, bude se vás podvodník snažit přesvědčit alespoň k tomu, abyste si na své zařízení nainstalovali software, který vám se zhodnocováním peněz pomůže. Bohužel má takový program za úkol většinou jedinou věc – sledovat vaše zařízení a nabourat se vám do účtu. Jak se chránit? Nedávejte třetí osobě přístup ke svému zařízení ani si neinstalujte žádný program z neoficiálního zdroje, který vám jen tak někdo doporučí,“ dodává banka.
mBank proto připomíná pět zásad obezřetnosti při práci s e-maily:
- Neotevírejte podezřelé e-maily a přílohy (například: převod.pdf.zip)
- V e-mailu najetím kurzoru na odkaz zkontrolujte, zda odkazuje opravdu na vámi očekávanou stránku.
- Věnujte pozornost důvěryhodnosti odesílatele a způsobu, jakým s vámi komunikuje.
- Nikdy se nepřihlašujte do banky z odkazu, který obdržíte v e-mailu.
- Nevěřte e-mailům oznamující výhru v soutěži, do které jste se nepřihlásili.
Nové ukázky dalších podvodných SMS, e-mailů i telefonátů zveřejnila také Fio banka. Falešné zprávy se tváří jako ochrana před podvodnou činností, a přitom samy odkazují na web, který chce vylákat citlivé údaje. Napovědět mohou i domény, které skutečná Fio banka nepoužívá: například ib-fio-pomoc.info, fio-zabezpeceni.info, ib-fio-cz.com, ib-fio-alert.info, b-fio-blokiran-odjemalec.info, ib-fio-deaktivace.info a podobně.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 2. 2022 8:22, vera
Stalo se mi, že volal někdo bez viditelného čísla a ohlásil se jako Polici ČR u telefonu XY. Když jsem řekla, že s ním nebudu mluvit, protože policisté takto netelefonují, dal mi telefonní číslo, které si mohu ověřit. Tehdy šlo jen o to, že jsem naposledy mluvila s ženou, kterou pak našli mrtvou. Policie ČR má skrytá telefonní čísla, málokdy se na cokoliv ptá po telefonu,k výslechu dostane člověk obsílku nebo ho navštíví policisté osobně.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 2. 2022 17:48, Luboš
Krystepane ,takový článek o varování snad nemusí nikdo psát ,pokud není člověk retard ,tak tady takové informace nebo klikání na neznámé maily snad nikdy neudělá.Pokud to udělá tak patří do Bohnic.
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.