Účet vám vyberou doslova před očima. Pozor na nový podvod

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 10. 2021 | 44 komentářů
Účet vám vyberou doslova před očima. Pozor na nový podvod

Zdroj: Shutterstock

Tuzemské banky varují před novým typem podvodu. Útočníci využívají software pro vzdálený přístup, s jehož instalací do svého počítače souhlasí sám uživatel – budoucí oběť. „Pod záminkou pomoci, například s nákupem kryptoměn, vám před očima doslova vyluxují účet,“ upozorňuje ČSOB.

Ta nejdůležitější rada klientům je: Nedovolte nikomu vzdáleně vstupovat do počítače a provádět za vás operace. I kdyby se zadával za pracovníka banky, technické podpory a podobně. Když si nebudete jistí, zavolejte na oficiální číslo vaší banky nebo navštivte pobočku.

„Promyšlené útoky na účty přes podvodné e-maily jsou na denním pořádku, ale v posledních dnech se rojí případy, kdy se klienti nechají nalákat na výjimečný výnos z investic bitcoinu. Zareagují na seriózně se tvářící supervýhodnou investici a pak jim jménem investiční společnosti zavolá česky mluvící operátor. Všechno vypadá věrohodně. Chce jim představit investiční účet, z něhož budou provádět transakce, a navrhne stáhnutí volně přístupného softwaru umožňujícího vzdálený přístup do jejich počítače,“ popisuje ČSOB, jak takový podvod probíhá.

Jakmile kohokoli necháte nainstalovat do vašeho počítače software typu TeamViewer nebo AnyDesk, může si pak v něm dělat, co chce.

„V tomto případě útočník vybídne klienta, aby se přihlásil do elektronického bankovnictví, a navede ho k realizaci investice do kryptoměny. Nic netušící klient transakci bez obav provede, tedy zadá, a dokonce sám potvrdí platbu. V tuto chvíli je však přímým svědkem zločinu, protože protistrana pravděpodobně peníze vyzvedne, účet zruší a nikdy nepošle žádný doklad o nabytí kryptoměny. A podvod je dokončen,“ varuje ČSOB klienty.

Tohle je vishing

Zdroj: Shutterstock

Poslechněte si, jak vishing probíhá v praxi. Jde o nahrávku neúspěšného pokusu, kterou jako první zveřejnily Seznam Zprávy. Hovor klientky České spořitelny s podvodníkem je ze srpna loňského roku a proběhl v nočních hodinách (okolo půl druhé ráno). Pro vishing je typické, že útočníci volají v pozdních večerních nebo brzkých ranních hodinách, kdy lze předpokládat, že klient bude nejméně obezřetný.

Připomeňme si ještě jednou základní pravidla:

  • Nikdy si nenechte instalovat do počítače software pro jeho vzdálenou správu neznámou protistranou.
  • V žádném případě nesdělujte do telefonu ani e-mailu své přihlašující údaje k elektronickému bankovnictví. Ani banka ho po vás nikdy nevyžaduje.

Co s tím, když jste takovou „spolupráci“ včas neodmítli? Okamžitě kontaktujte svou banku (nespoléhejte na číslo, které vám někdo nadiktuje nebo pošle – ověřte si ho!) a popište, co se přesně stalo. V některých případech je drobná šance získat alespoň část peněz zpátky.

Obecně jsou útoky typu „pomůžu vám a poradím“ velmi úspěšné, protože sází na důvěřivost. Oběť má zato, že pokud s ní někdo komunikuje podobně seriózně jako banka, „nemůže to být nic podvodného“. Jenže útočníci sází právě na tuto hranou serióznost.

„Před takovým typem útoku vás bohužel žádný bezpečnostní systém ani banka neochrání – musíte být prostě obezřetní, a hlavně nikoho nepouštět do svého počítače a před nikým nevyplňovat přihlašovací údaje,“ zdůrazňuje ČSOB.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+722
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 10. 2021 16:08, marie

Taky mně kontaktovala podvodnice jako zaměstnańkyně banky. Naštěstí mně to docvaklo,když chtěla po mně heslo do inernetového bankovnictví.Ukončila jsem hovor,ale mrcha opět zavolala,tak jsem ji zablokovala.Dávejte si fakt POZOR.

+131
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 10. 2021 13:14, Petr

Bitcoin drtí banky včetně ČSOB a jejich humus úroky, a že strachu chtějí se otírat o bitcoiny.

-134
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

23. 5. 2024 | Petr Kučera

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

ČSOB od července změní některé podmínky pro pojištění ochrany nákupu a prodloužené záruky, které nabízí jako součást služeb ke kreditní kartě.

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

20. 5. 2024 | Petr Kučera

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

Nová Partners Banka startuje spolupráci s Rohlik.cz, největším online obchodem s potravinami. Aktivní klienti mohou získat benefity v hodnotě až 4776 korun za rok.

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

17. 5. 2024 | Petr Kučera | 4 komentáře

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

Česká spořitelna změní od 1. června způsob úročení na svém spořicím účtu. Většině klientů zároveň sníží úrokové sazby – reaguje tím na vývoj na trhu a kroky konkurenčních bank.

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

15. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

Své vklady ze zkrachovalé banky Sberbank CZ zatím získalo asi devět z celkem 15 tisíc věřitelů, a to v celkové výši 52,9 miliardy korun. Stále ale ještě zbývá vyplatit přes 1,9 miliardy... celý článek

Sdílené bankomaty začnou fungovat i pro vklady. Už brzy

14. 5. 2024 | Olga Skalková

Sdílené bankomaty začnou fungovat i pro vklady. Už brzy

V projektu sdílené sítě bankomatů brzy přibude přelomová novinka. Komerční banka, Moneta, Air Bank a UniCredit nabídnou svým klientům službu sdílených vkladů. Znamená to více možností,... celý článek

Partners Financial Services