Na českých online tržištích se opět vyskytují podvodné inzeráty, které se snaží vytáhnout z lidí peníze. „Většinu podvodných aktivit momentálně zaznamenáváme na Bazoši, ale doporučujeme být obezřetní také na dalších inzertních webech,“ upozorňují analytici antivirové společnosti Avast.
Podle nich teď na webu Bazoš.cz pododníci lákají na inzeráty s aktuálně nedostatkovými grafickými kartami.
„Oblíbené jsou především kvalitní karty, jakými jsou například GeForce RTX nebo Radeon RX6800. Podvodníkům pomáhá, že ceny karet v poslední době prudce vzrostly. Mohou tím svou levnou nabídkou opravdu zaujmout,“ říká Alexej Savčin, odborník na phishing společnosti Avast.
Hned na úvod by zájemce o koupi měla zarazit špatná čeština. Popis produktu je zmatečný, psaný s chybami. Podle Savčina to prozrazuje použití strojového překladu a podvodník tedy nebude z Česka.
Zdroj: Avast Podvodný inzerát na Bazoši.
Analytici Avastu na jednu takovou nabídku odepsali. V e-mailu, který obratem přišel, byly opět češtinářské chyby. Informace navíc neseděly s těmi z inzerátu. Například se lišily údaje o původu grafické karty nebo možnostech jejího doručení. V další komunikaci pak podvodník dokonce slevil ze své ceny o téměř deset tisíc korun, aniž by ho o to někdo žádal.
Zdroj: Avast Píše podvodník: Ahoj pane nebo paní!
Pozorného nakupujícího by mohlo znejistět i to, že údajný prodávající, který původně nabízel vyzvednutí v Lipové u Chebu, má účet ve španělské bance BBVA.
Podobnou vlnu podvodů Avast kromě Česka zaznamenal také v Polsku, Rusku, na Ukrajině nebo ve Spojených státech amerických.
Analytici Avastu upozorňují také na pokračování podvodu, na který upozornili už na začátku února. Tentokrát podvodníci zneužívají webu Sbazar.cz. I tady lákají na výhodnou nabídku, chtějí ale všechny vaše peníze na účtu.
Scénář je zprvu stejný. Zareagujete na výhodný inzerát, dostanete odpověď a chystáte se na platbu. Podvodník vám zašle odkaz na zaplacení zboží předem pomocí elektronické peněženky. Otevře se stránka, která shrnuje vaši objednávku v cizím jazyce, což už samo o sobě je nanejvýš podezřelé, a chce po vás osobní údaje.
„Pak vás přesměruje na falešný platební portál. Zločinec po vás chce veškeré informace z vaší debetní karty a k tomu mu máte uvést stav vašeho konta. Proč? Aby přesně věděl, kolik peněz může získat. A držet se zpátky rozhodně nebude,“ říká Savčin. Aby stránka působila věrohodněji, přidali na ní podvodníci symbol zamčeného zámku s nápisem Secure Connection a loga i jména karetních společností. Podvodníci také v tomto případě na všech stránkách zneužívají i logo Sbazaru.
Uveďte i, o kolik vás připravíme. Podvodná platební brána chce znát i zůstatek.
Posledním krokem k dokonání podvodu je ověření platby. „Tato část má za úkol vylákat ověřovací SMS zaslanou bankou tak, aby ji útočníci mohli použít k potvrzení převodu peněz na svůj účet. Vzhledem k nutnosti zadat zůstatek na účtu uživatele lze předpokládat, že se útočníci nezdráhají zcela vyprázdnit účty svých obětí,“ varuje Savčin.
Zdroj: Avast A tady nám to potvrďte. Podvodníci chtějí kód z SMS. Kdo to zadá, má po penězích.
Jak se nikdy nespálit? „Rozhodně neposílejte peníze předem, pokud prodávajícího neznáte a nemá ani žádné recenze či záznamy o prodejích z minulosti,“ radí Savčin.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem