Podvodníci na Bazoši lákají na nedostatkové zboží

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 6. 2021 | 4 komentáře
Podvodníci na Bazoši lákají na nedostatkové zboží

Zdroj: Shutterstock

Na českých online tržištích se opět vyskytují podvodné inzeráty, které se snaží vytáhnout z lidí peníze. „Většinu podvodných aktivit momentálně zaznamenáváme na Bazoši, ale doporučujeme být obezřetní také na dalších inzertních webech,“ upozorňují analytici antivirové společnosti Avast.

Podle nich teď na webu Bazoš.cz pododníci lákají na inzeráty s aktuálně nedostatkovými grafickými kartami.

„Oblíbené jsou především kvalitní karty, jakými jsou například GeForce RTX nebo Radeon RX6800. Podvodníkům pomáhá, že ceny karet v poslední době prudce vzrostly. Mohou tím svou levnou nabídkou opravdu zaujmout,“ říká Alexej Savčin, odborník na phishing společnosti Avast.

Hned na úvod by zájemce o koupi měla zarazit špatná čeština. Popis produktu je zmatečný, psaný s chybami. Podle Savčina to prozrazuje použití strojového překladu a podvodník tedy nebude z Česka.

Zdroj: Avast

Podvodný inzerát na Bazoši.

Analytici Avastu na jednu takovou nabídku odepsali. V e-mailu, který obratem přišel, byly opět češtinářské chyby. Informace navíc neseděly s těmi z inzerátu. Například se lišily údaje o původu grafické karty nebo možnostech jejího doručení. V další komunikaci pak podvodník dokonce slevil ze své ceny o téměř deset tisíc korun, aniž by ho o to někdo žádal.

Zdroj: Avast

Píše podvodník: Ahoj pane nebo paní!

Pozorného nakupujícího by mohlo znejistět i to, že údajný prodávající, který původně nabízel vyzvednutí v Lipové u Chebu, má účet ve španělské bance BBVA.

Podobnou vlnu podvodů Avast kromě Česka zaznamenal také v Polsku, Rusku, na Ukrajině nebo ve Spojených státech amerických.

Analytici Avastu upozorňují také na pokračování podvodu, na který upozornili už na začátku února. Tentokrát podvodníci zneužívají webu Sbazar.cz. I tady lákají na výhodnou nabídku, chtějí ale všechny vaše peníze na účtu.

Scénář je zprvu stejný. Zareagujete na výhodný inzerát, dostanete odpověď a chystáte se na platbu. Podvodník vám zašle odkaz na zaplacení zboží předem pomocí elektronické peněženky. Otevře se stránka, která shrnuje vaši objednávku v cizím jazyce, což už samo o sobě je nanejvýš podezřelé, a chce po vás osobní údaje.

„Pak vás přesměruje na falešný platební portál. Zločinec po vás chce veškeré informace z vaší debetní karty a k tomu mu máte uvést stav vašeho konta. Proč? Aby přesně věděl, kolik peněz může získat. A držet se zpátky rozhodně nebude,“ říká Savčin. Aby stránka působila věrohodněji, přidali na ní podvodníci symbol zamčeného zámku s nápisem Secure Connection a loga i jména karetních společností. Podvodníci také v tomto případě na všech stránkách zneužívají i logo Sbazaru.

Zdroj: Avast

Uveďte i, o kolik vás připravíme. Podvodná platební brána chce znát i zůstatek.

Posledním krokem k dokonání podvodu je ověření platby. „Tato část má za úkol vylákat ověřovací SMS zaslanou bankou tak, aby ji útočníci mohli použít k potvrzení převodu peněz na svůj účet. Vzhledem k nutnosti zadat zůstatek na účtu uživatele lze předpokládat, že se útočníci nezdráhají zcela vyprázdnit účty svých obětí,“ varuje Savčin.

Zdroj: Avast

A tady nám to potvrďte. Podvodníci chtějí kód z SMS. Kdo to zadá, má po penězích.

Jak se nikdy nespálit? „Rozhodně neposílejte peníze předem, pokud prodávajícího neznáte a nemá ani žádné recenze či záznamy o prodejích z minulosti,“ radí Savčin.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+50
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

nákupy, phishing, podvod, spotřebitel

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

9. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

Na osm let do vězení má jít podnikatel Jiří Kubíček, který podle Městského soudu v Praze způsobil škodu dvě a čtvrt miliardy korun. O zatím nepravomocném rozsudku informovala agentura... celý článek

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

6. 5. 2022 | Martin Horvát | 4 komentáře

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

Při plnění pracovních úkolů může zaměstnanec způsobit škodu nějaké třetí osobě – typicky zákazníkovi, klientovi nebo dodavateli svého zaměstnavatele. Na koho se má poškozený obrátit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.