Jak otevřete účet podvodníkům. Průzkum ukázal, kde necháváme díry

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 12. 2020 | 5 komentářů
Jak otevřete účet podvodníkům. Průzkum ukázal, kde necháváme díry
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Pokud by podvodníci chtěli po Češích číslo platební karty a PIN kód k ní, mají šanci u pětiny lidí. Ukazují to výsledky kybertestu, který uspořádaly Česká bankovní asociace, antivirová společnost Eset a agentura SC&C.

Online testu se v listopadu zúčastnilo přes 1800 respondentů. Dvacet procent z nich v něm označilo text SMS zprávy, který informoval o blokaci karty a žádal odeslání citlivých údajů ke kartě, za nezávadný. Jinými slovy, kdyby jim taková SMS přišla a tvářila se, že je od jejich banky, hacker by u nich měl šanci dostat se přes kartu k jejich účtu.

Podobnou úspěšnost měli v testu i podvodné zprávy přes e-mail, což je nejběžnější forma takzvaného phishingového útoku. V testu 77 % procent lidí odhalilo alespoň podezřelý odkaz ve zprávě, která je žádala o vyplněný osobních údajů. Podezřelou adresu, ze které e-mail přišel odhalilo 57 % respondentů a apel na čas, kdy útočník žádal reakci do 15 minut, za podezřelý označila už jen třetina účastníků průzkumu.

Banky přitom dlouhodobě upozorňují, že nikdy po klientech nevyžadují zadávání citlivých dat přes zprávy v e-mailu či SMS. Češi v kybertestu podle České bankovní asociace nedopadli dobře. V průměru byli úspěšní na 43 %. Úspěšnost v průměru roste u mladších a vzdělanějších lidí.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Vedle zlepšení informovanosti Česká bankovní asociace lidem doporučuje lépe zabezpečit mobilní telefony. Průzkum ukázal, že vědomě zabezpečený mobil má jen polovina Čechů a pětina si myslí, že je jejich přístroj chráněn díky samotnému operačnímu systému.

„Zabezpečení mobilního zařízení přitom není nikterak složité. Především je třeba pravidelně aktualizovat operační systém telefonu, stahovat důvěryhodné aplikace z důvěryhodných zdrojů a používat bezpečnostní software,“ vysvětluje Pavel Matějíček, manažer technické podpory Eset.

Česká bankovní asociace dělá podobný průzkum každoročně a letos Čechy chválí alespoň za to, že lépe než v minulosti pracují s hesly. Stále platí, že ta nejsilnější používá většina z nás především v prostředí internetového bankovnictví (85 %, oproti 71 % v roce 2019) a pro přihlášení se ke svému e mailu (69 %, oproti 48 % v roce 2019). Narostl ale také počet těch, kteří sofistikované heslo volí i pro přístup k sociálním sítím (51 %), e-shopům (42 %) a při stahovaní aplikací (47 %).

„Hesla fungují jako první obranný val. Pokud nejsou kvalitní, nemusí ty ostatní bezpečnostní vrstvy zafungovat podle očekávání. Doporučil bych uživatelům využívat fráze, nikoli náhodný shluk písmen. Fráze může vycházet z nějaké vzpomínky uživatele, aby byla zapamatovatelnější. Pokud bude fráze delší než 16 znaků, stačí použít malá a velká písmena a číslice,“ radí Matějíček.

Česká bankovní asociace naopak se zdviženým ukazováčkem upozorňuje, že desetina lidí stále využívá jedno univerzální heslo pro všechny aplikace či služby. Většina lidí má několik hesel a ta silnější používá nejčastěji právě pro přihlášení do banky.

„Unikátní heslo pro každou službu zvyšuje bezpečnost. Pochopitelně tolik hesel je složité si pamatovat z hlavy. Lidé se tak uchylují k jejich zapisování nebo ukládání v prohlížečích. Ani jeden postup nelze doporučit. V Česku jsou dlouhodobě nejvýraznější hrozbou trojské koně, které kradou hesla uložená v prohlížečích. Vhodnější variantou je využívat speciální program pro správu hesel. Stačí si zapamatovat jednu vstupní frázi a pak už program dokáže všechna hesla vyplňovat automaticky. Přihlašovací údaje se ukládají v zabezpečené šifrované podobě,“ radí Matějíček.


Dostali vás?

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+100
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 18 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

11. 9. 2023 | Petr Kučera

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

Podnikatelé s účtem od Air Bank mohou nově jednoduše fakturovat přímo v mobilní aplikaci My Air. Služba je propojená s bankovním účtem a umožňuje klientům snadno a zdarma vystavovat... celý článek

Partners Financial Services